Obóz koncentracyjny dla fizyki
Obóz koncentracyjny dla fizyki
waldemar.m waldemar.m
720
BLOG

Kto wymyślił intelektualne obozy koncentracyjne?

waldemar.m waldemar.m Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

 

Hiszpanie? Stalin? Hitler? Nie, pierwszy obóz koncentracyjny stworzyli fizycy. Miało to miejsce w 1861 r.

 

To był obóz dla logicznego myślenia, a rolę ogrodzenia podłączonego do prądu elektrycznego pełniły w nich równania Maxwella. Pierwszym i chyba najważniejszym więźniem tego obozu były rezultaty eksperymentów Oersteda.

 

Ten duński Chemik i fizyk poświęcił swój naukowy potencjał badaniu związku między magnetyzmem a elektrycznością. Pewnego razu, przygotowując obwód elektryczny do kolejnej prezentacji dla studentów zauważył, że strzałka magnesu leżącego w pobliżu przewodnika, przez który przepuścił prąd, odchyliła się. Wielokrotne powtórzenie tgeo eksperymentu w różnych warunkach rozwiało wszelkie wątpliwości. Związek między elektrycznością i magnetyzmem został znaleziony.

 

Ale co to? Gdy Oersted ustawił pionowo przewodnik, przez który przepływał prąd, to strzałka ustawiła się nie po prostej między strzałką kompasu i przewodnikiem, a po stycznej do przewodnika. To wskazywało na wichrowość "pola" dookoła przewodnika.

 

Dlaczego termin "pole" piszę w cudzysłowie? Ponieważ pole rozchodziłoby się jednorodnie dookoła przewodnika. A więc, gdyby dookoła magnesu byłoby też pole, to pola te oddziaływałyby między sobą po prostej. A przecież eksperyment "przeczył" temu.

 

Blady strach padł na fizykalne środowisko. Przecież ten eksperyment zagrażał newtonowskiej koncepcji budowy świata.

 

Intensywne poszukiwania jakiegoś logicznego wybrnięcia z tej sytuacji doprowadziły do zamknięcia fizyki w swoistym obozie koncentracyjnym – równaniach Maxwella.

 

A czy ty, Szanowny czytelniku mojego bloga, widzisz jakieś inne wyjście z tej tupikowej dla nauki sytuacji?

waldemar.m
O mnie waldemar.m

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Technologie