https://www.gov.pl/
https://www.gov.pl/
Marcin Tyc Marcin Tyc
288
BLOG

Czy Powstanie Warszawskie było konieczne?

Marcin Tyc Marcin Tyc Społeczeństwo Obserwuj notkę 6

Niezmiernie ciężko jest dziś ocenić decyzję o wszczęciu Powstania Warszawskiego. Sądzę nawet, że nie jest to możliwe. Nie teraz, nie przed 1989, nie za 50 lat. Człowiek, który każdego dnia boi się o życie — zrobi wszystko, żeby kolejnego dnia być spokojniejszym. Podejmie się rzeczy (na logikę) niemożliwych. Nie kalkuluje, często nie myśli logicznie. Chce żyć. Chce, żeby żyła jego żona, dzieci, matka czy kolega z podwórka.

Nie mamy takiej wyobraźni, żeby dziś, czy każdego roku podczas rocznicy spekulować, czy to była dobra decyzja. Nie mamy też prawa oceniać walczących. Wisława Szymborska w wierszu "Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej" napisała "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". Ich wtedy sprawdzono, oni wykazali bohaterską determinację. Walkę o kolejny dzień życia. Z szacunku do tych ludzi nie oceniajmy ich decyzji. Uszanujmy walkę. My żyjemy w wygodnych czasach. Jutro będziemy żyć. Oni tego komfortu nie znali. 

Cześć i chwała Bohaterom! 

Marcin Tyc
O mnie Marcin Tyc

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo