Blog
Marcin Tyc
Marcin Tyc
Marcin Tyc Świat jest ciekawy
4 obserwujących 46 notek 68584 odsłony
Marcin Tyc, 11 stycznia 2019 r.

ABW w polskim oddziale Huawei, UKE i Orange. Zatrzymano dwie osoby.

1758 38 0 A A A
abw.gov.pl
abw.gov.pl

Chińczyk Weijing W. jeden z dyrektorów polskiego oddziału chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei oraz Piotr D. były wysoki rangą oficer ABW zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prawdopodobnie funkcjonariusze ABW weszli również do biur Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oficerowie Agencji przeszukali wcześniej siedzibę polskiego oddziału Huawei oraz biura firmy Orange, gdzie wcześniej zatrudniony był Piotr D.

W czwartek Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o aresztowaniu byłego oficera ABW Piotra D. oraz Weijinga W. dyrektora sprzedaży na Polskę chińskiej firmy Huawei. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani we wtorek przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w wyniku nakazu zatrzymania wydanego przez Mazowiecki Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. 

Zatrzymanej dwójce postawiono zarzuty z art. 130 ust. 1 dotyczącego szpiegostwa przeciwko RP. Z materiałów ABW wynika, że obaj działali na rzecz chińskich służb specjalnych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Piotr D. oraz Weijing W. nie są chronieni dyplomatycznym immunitetem, zatem najprawdopodobniej kolejne trzy miesiące spędzą w areszcie. 

Piotr D. miał dostęp do Sieci Łączności Rządowej, czyli do systemu umożliwiającego tajne przekazywanie informacji najważniejszym osobom w państwie. Po odejściu z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmował się bezpieczeństwem teleinformatycznym w Wojskowej Akademii Technicznej, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz Orange.

Weijing W. to absolwent Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych który w kręgach dyplomatycznych uznawany jest za kuźnię kadr chińskiej dyplomacji i wywiadu. Ukończył polonistykę.  W roku 2006 rozpoczął pracę w Konsulacie Generalnym ChRL w Gdańsku. W 2011 r. został zatrudniony przez Huawei i ponownie wysłany do Polski. Odpowiadał za PR tej firmy w Polsce oraz kontakty z przedstawicielstwami dyplomatycznymi. Dwa lata temu został dyrektorem sprzedaży Huawei. 


Opublikowano: 11.01.2019 09:37. Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:10.
Autor: Marcin Tyc
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Aktualnie współpracownik FIFA.com. Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz demagog.org.pl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @mucha.na.szybie To nie jest żadna instrukcja. To moja opinia. Ja bym tym rozpalił w kominku.
  • @LarsikOwen może nasi operacyjne  na to wpadli?
  • @Sowiniec Znam człowieka z Twittera, ale co on ma tu wspólnego?

Tematy w dziale Polityka