mars24info mars24info
289
BLOG

Marsjańska współpraca USA - Europa - ... Rosja?

mars24info mars24info Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Witam i zapraszam do lektury kolejnych informacji z Czerwonej Planety. Ubiegły tydzień upłynął pod hasłem porozumień amerykańsko - europejsko - rosyjskich w sprawach marsjańskich.

Polacy na Marsie

Polskie refleksje nad porozumieniem NASA-ESA w badaniach Marsa
http://www.mars24.info/?key=2,,306
List intencyjny podpisany przez ESA i NASA jest początkiem współdziałania tych dwóch agencji kosmicznych w badaniach Marsa. Model współpracy, który powstanie w ciągu kilku miesięcy znacząco obniży koszty i pozwoli na systematyczniejsze wysyłanie robotów badających Czerwoną Planetę. Co więcej - w tle porozumienia europejsko - amerykańskiego stoi też współpracująca coraz ściślej z francuskimi i niemieckimi ośrodkami przemysłu kosmicznego Rosja. Czy w tym modelu wpółpracy w rozwijaniu najnowocześniejszych technologii znajdzie się również miejsce dla Polski?

Czy Polacy będą stawiać elektrownie słoneczne na Marsie?
http://www.mars24.info/?key=2,,305
Technologia energetyczna przestawia się obecnie na Marsie z baterii słonecznych na mini reaktory jądrowe. Kolejny łazik marsjański amerykanów będzie zasilany właśnie w taki sposób. Trzeba jednak przyznać, że i technologia baterii słonecznych zdała egzamin. Łaziki MER korzystają z niej już szósty rok, choć miały korzystać kilka miesięcy. I to pomimo burz piaskowych! Tymczasem na Ziemi coraz wyżej w technologii ferm słonecznych plasują się Polacy. Pomysł inżynierów z Gliwic można już podziwiać pod hiszpańską Sewillą.

Geologia

Większy krater Fobosa
http://www.mars24.info/?key=2,,315
Stickney Crater, największy krater na marsjańskim księżycu - Fobosie - został nazwany od Chloe Angeline Stickney Hall, matematyczki i żony astronoma Asafa Hall. Asaph Hall odkrył księżyce Marsa w 1877 roku.

Kratery inne niż na Księżycu i Merkurym
http://www.mars24.info/?key=2,,313
Czy obecność wody w podłożu może mieć wpływ na kształt kraterów pouderzeniowych? Okazuje się że i owszem. MRO sfotografował ostatnio jeden z kraterów tego typu. Na Księżycu znajdziemy wiele kraterów pouderzeniowych dookoła których zobaczymy osad powstały z materiału wyrzuconego uderzeniem. Tego typu kratery spotkamy także na Marsie. W sporej ilości kraterów - tam gdzie tuż pod powierzchnią planety znajdowała się woda - zobaczymy dookoła krateru nie luźno porozrzucane fragmenty gruntu, lecz wał, który otacza krater ze wszystkich stron.

Podróż na Marsa

ESA i NASA razem na Marsa? List intencyjny podpisany.
http://www.mars24.info/?key=2,,303
ESA i NASA podpisały list intencyjny, który połączy programy marsjańskie obu agencji kosmicznych. Umowa została podpisana w Waszyngtonie i pozwala na planowanie wspólnych misji na Marsa. Wspólny program ma się rozpocząć w 2016 roku lotem europejskiego orbitera, potem w 2018 roku ma być kontynuowany poprzez lądowanie łazików oraz być może sieci małych meteorologicznych lądowników.

Rosjanie do NASA: Razem, i nie na Księżyc. Na Marsa.
http://www.mars24.info/?key=2,,308
Szef korporacji rakietowo-kosmicznej Energia Witalij Łopota powiedział dziennikarzom na kosmodromie Bajkonur, że rosyjski projekt załogowego lotu na Marsa jest efektywniejszy niż amerykańskiej agencji badań kosmicznych NASA. specjaliści Energii porównali rosyjskie i amerykańskie projekty lotów załogowych na Marsa, to okazało się, że za znacznie mniejsze środki Rosja może osiągnąć więcej. - Jeśli pójdziemy amerykańską drogą, to do 2040 roku stracimy zbyt wiele czasu. Mimo to w daleki kosmos powinniśmy latać razem.

ISRO: Indie dotrą na Marsa do 2030 roku
http://www.mars24.info/?key=2,,314
Przewodniczący hinduskiej agencji kosmicznej (ISRO) K. Radhakrishnan zapowiedział iż eksploracja powierzchni Marsa będzie osiągalna dla Indii do roku 2030. Nazwał ją "Kolejnym logicznym celem do osiągnięcia" po Chandrayaan-II, który zostanie wystrzelony w 2013 r. niosąc na swoim pokładzie roboty i łaziki do badania powierzchni księżyca.

Technika kontra Mars

Dzisiaj kolejny etap uwalniania łazika Spirit
http://www.mars24.info/?key=2,,312
Naukowcy z NASA po pierwszej próbie poruszania kołami łazika Spirit zauważyli bardzo niewielką poprawę sytuacji. Był to test metody, którą NASA chce zastosować w pierwszej części akcji oswabadzania robota z piasku marsjańskiej Troi.

Spirit poruszył kołami po raz pierwszy od prawie 150 marsjańskich dni!
http://www.mars24.info/?key=2,,310
Rozpoczęła się rozgrzewka robota Spirit przed akcją uwolnienia się z piasków Troi. Robot poruszył kołami po raz pierwszy od bardzo długiego czasu. Scott Maxwell, który steruje łazikiem, powiedział że ta operacja miała jeden cel: ustawienie kół do pozycji, która w przyszłości pozwoli na uwolnienie się robota.

Atmosfera

'Diabelski kurz' ozdabia Marsa
http://www.mars24.info/?key=2,,311
'Dust Storms' to marsjańskie zjawisko atmosferyczne, które na Ziemi występuje tylko na pustyniach, np. w Iraku czy na pustyni Mojave. Powstają, gdy powietrze nagle się podnosi porywając za sobą lżejszą część podłoża. Długo myśleli specjaliści z NASA zanim połączyli to, co widać na zdjęciu, z diabelskim kurzem.

Pozdrawiam, Jan Kotlarz

mars24info
O mnie mars24info

Strona Mars 24 Info poświęcona jest przede wszystkim rejestrowaniu tego, co dzieje się na Marsie, a dzieje się wiele, coraz więcej :-) Mars24.Info

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Technologie