Wraca zapotrzebowanie na guwernantki/zdjęcie: shutterstock
Wraca zapotrzebowanie na guwernantki/zdjęcie: shutterstock
jonatan0pl jonatan0pl
498
BLOG

Zawód: guwernantka

jonatan0pl jonatan0pl Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

 Czym zajmują się guwernantki? Dlaczego gwiazdy zatrudniają domowych nauczycieli już dla niemowlaków? Jak znaleźć odpowiednią pomoc?

Na rynku pracy pojawiło się zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów małych dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Coraz więcej rodzin dysponuje środkami finansowymi na kształcenie swoich pociech już w wieku niemowlęcym. Dlatego szukają nie tylko zwykłej niani opiekującej się dzieckiem pod ich nieobecność, ale zarazem osoby, która będzie potrafiła rozwijać dziecięce talenty, zauważy, czego dziecko chciałoby się nauczyć. Stąd zapotrzebowanie na znane z dawnych czasów guwernantki/guwernerów.

Alicja Węgorzewska-Whiskerd, słynna diwa operowa ma doświadczenie w pracy z guwernantkami:

- Chciałam by jeszcze zanim córka pójdzie do przedszkola, pojawiły się osoby, które zadbają o jej rozwój. Zatrudniałam dwie osoby. Przez pierwsze 1,5 roku panią która przede wszystkim opiekowała się dzieckiem, następnie przez kolejne 2 lata, guwernantkę odpowiedzialną za funkcje edukacyjne i wychowawcze. Gdy Amelia skończyła 3,5 roku, zapisałam ją do przedszkola. Już po pierwszym dniu przeniesiono ją do grupy rok starszej, do dziś uczy się z rocznikiem starszym, co potwierdza że wybór guwernantki był słuszny. Znalezienie odpowiedniej osoby nie jest proste. Nie każda opiekunka nadaje się do roli guwernantki.

 - Poświęciłam dużo czasu, zanim znalazłam odpowiednią osobę. Z każdą kandydatką przeprowadziłam dwugodzinne rozmowy, sprawdzałam jak traktuje swoją pracę, jaka jest jej motywacja. Wiedziałam, że jeśli ktoś nie ma powołania, nie będzie dobrze wykonywał swojej pracy.  – dodaje Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Monika Jakubiak założyła swoją agencję guwernantek w Krakowie. Jednak już po roku rozpoczęła działalność także w Warszawie i Katowicach. Jak twierdzi guwernantki mają szanse na zarobki powyżej 2000 złotych.  – Rodzice szukają indywidualnego podejścia do rozwoju dziecka. Duże znaczenie ma wykształcenie i umiejętności, np. pierwsza pomoc. – mówi Monika Jakubiak, właścicielka agencji MJ Governess, która współpracuje z 40 rodzinami. – Najczęściej pożądanym wykształceniem jest pedagogiczne (mile widziana pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna) oraz psychologiczne. Uważam, że studia podyplomowe mają wpływ na zdobycie posady ponieważ są dodatkowym atutem świadczących o kompetencjach guwernantki. – tłumaczy Monika Jakubiak. Przyznaje, że pensja oferowana domowym nauczycielom jest o wiele wyższa niż ta proponowana nianiom.


Do wykonywania zawodu guwernantki od nowego roku akademickiego będzie przygotowywać Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin.– Nasza uczelnia stawia na edukacje dziecka już od pierwszych dni życia– mówi Jarosław Jordan, kierownik studiów edukator domowy/guwerner w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie. – Zaproponowaliśmy kierunek edukatora domowego, który zadba nie tylko o bezpieczeństwo dziecka, ale także o jego rozwój. Absolwent tych studiów będzie potrafił uczyć najmłodsze dzieci, wyzwalać drzemiący w nich potencjał – dodaje Jordan.

W programie studiów są takie zajęcia jak: literatura w wychowaniu dziecka, edukacja plastyczna i techniczna, edukacja muzyczna, metodyka nauczania dziecka języka obcego, współpraca z rodziną, podstawy racjonalnego żywienia, pedagogika Montessori czy nawet kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Studenci dowiedzą się także jak współpracować i pomóc rodzicom dziecka niepełnosprawnego.
 

jonatan0pl
O mnie jonatan0pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie