49 obserwujących
385 notek
405k odsłon
  371   0

W siedmiolecie akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” europosłom

Fundacja Paradis Judaeorum poinformowała polskich europosłów o siódmej rocznicy zainicjowania akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”). Spośród 51 naszych reprezentantów w Parlamencie Europejskim jedynie dwóch zadeklarowało działania na rzecz Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Nie ma wśród nich kandydatów na prezydenta RP.

9 stycznia 2015 r. inicjator obchodzącej siedmiolecie akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) przesłał na adresy polskich europosłów (i dziennikarzy) list tej treści:

Od:Michał Tyrpa
Data: 9 stycznia 2015 12:07
Temat:Siedmiolecie akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")
Do:adresy polskich europosłów
DW:Małgorzata Wosion (PAP), Anna Hałas-Michalska i Maria Stepan (Wiadomości TVP), Piotr Subik i Paweł Stachnik (krakowski Dziennik Polski), Robert Karp (KAI), Anna Szopińska(Podhale Region), Kronika TVP Info Kraków, Gazeta Krakowska, Jarosław Kostkowski (TVN),Anita Grochola (Rzeczpospolita), Nasz Dziennik, Łukasz Kaźmierczak (Przewodnik Katolicki) i in.

Posłanki i Posłowie

Rzeczypospolitej Polskiej

do Parlamentu Europejskiego

Do wiadomości mediów

Szanowni Państwo!

W grudniu 2014 r. wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) ponowili pod adresem polskich europosłów pytanie o to na kogo z Was możemy liczyć gdy chodzi o działania na rzecz ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Spośród 51 polskich posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego zechciało udzielić odpowiedzi dwóch: panowie Tomasz Poręba i Bogdan Wenta. Obu Panom bardzo dziękuję i za fakt udzielenia odpowiedzi wolontariuszom i, zwłaszcza, za meritum owych odpowiedzi. W imieniu wszystkich uczestników naszej akcji wyrażam nadzieję, że za deklaracjami Panów Europosłów pójdą czyny, a przykład przez Panów dany okaże się zaraźliwy dla pozostałych, dotąd milczących reprezentantów Rzeczypospolitej w Parlamencie Europejskim.

Szanowni Państwo, w styczniu 2015 r. obchodzimy siódmą rocznicę zainicjowania akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").

Z tej okazji pięcioro najwybitniejszych wolontariuszy naszej inicjatywy z kraju i zagranicy podzieliło się swymi przemyśleniami.

Zapraszam do zapoznania się z jubileuszowymi tekstami. Znajdą je Państwo pod następującymi adresami:

1) Ewa Wolska:Akcja "Przypomnijmy o Rotmistrzu" z perspektywy stołecznej

2) Robert Pierzyński:Akcja "Przypomnijmy o Rotmistrzu" z perspektywy irlandzkiej

3) Piotr Muszyński:Akcja "Przypomnijmy o Rotmistrzu" z perspektywy paryskiej

4) Eryk Tobiasz:Akcja "Przypomnijmy o Rotmistrzu" z perspektywy wielkopolskiej

5) Joanna Płotnicka:Akcja "Przypomnijmy o Rotmistrzu" z perspektywy dolnośląskiej

Linki do wyżej wymienionych świadectw znajdą Panowie także na głównej facebookowej stronie akcji:

https://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum

ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

W ciągu tygodnia jaki upłynął od wysłania listu, żaden z polskich europosłów nie znalazł czasu na udzielenie odpowiedzi. Sprawą nie zainteresowało się także żadne z mediów. Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, święto którego ustanowienie jest polską racją stanu, dzień pamięci czczony w wymiarze obywatelskim od siedmiu lat, stanowi tabu dla tych, którzy reprezentują Polaków w Parlamencie Europejskim i tych, których powołaniem jest informować przede wszystkim o kwestiach najważniejszych.

Fakt, iż działania na rzecz ustanowienia europejskiego święta Bohaterów zadeklarowali Tomasz Poręba i Bogdan Wenta bardzo cieszy. Niepokoi za to całkowite desinteressement ze strony Andrzeja Dudy i Janusza Korwin-Mikkego - polityków, którzy aspirują do godności głowy państwa polskiego, a także solidarnego z nimi przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

O ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) zabiegają konsekwentnie od stycznia 2008 r.

O ustanowienie tego święta apelowali byli polscy więźniowie Auschwitz zrzeszeni w Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Rodzin Oświęcimskich i kilka tysięcy sygnatariuszy z kraju i zagranicy, którzy od września 2009 r. podpisali petycję do europosłów (wersja elektroniczna pod adresem: http://www.petycje.pl/4376 , skany podpisów własnoręcznych dostępne w dokumentacji akcji).

Odzew na listy kilkudziesięciu wolontariuszy przesłane na adresy polskich europosłów i polskiego przewodniczącego Rady Europejskiej przed Bożym Narodzeniem 2014, nie dają powodu do optymizmu w kwestii święta, o które walczymy od 7 lat.

Tylko dalsza, konsekwentna aktywność obywateli może zwiększyć szanse na obudzenie naszych reprezentantów ze snu zimowego w który najwyraźniej zapadli. Dlatego do wszystkich, którym Sprawa o którą walczymy jest droga, zwracam się z następującą prośbą: piszmy do polskich europosłów (wyjąwszy Tomasza Porębę i Bogdana Wentę) i polskiego przewodniczącego Rady Europejskiej nadal. Przypomnijmy im o Europejskim Dniu Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w siedmiolecie akcji!

Do naszych europosłów – z wyjątkiem Bogdana Wenty i Tomasza Poręby – piszmy korzystając z adresów które znajdziemy tu: http://www.europarl.europa.eu/meps/pl/search.html?country=PL

Do Donalda Tuska za pośrednictwem formularza pod adresem: http://www.consilium.europa.eu/pl/contact/general-enquiries/send-message/

A oto wzór listu:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

w nawiązaniu do korespondencji kierowanej przez wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) i Fundację Paradis Judaeorum w grudniu 2014 r. i 9 stycznia 2015 r., vide materiał pt. „W siedmiolecie akcji 'Przypomnijmy o Rotmistrzu' europosłom”, dostępny od 16 stycznia 2015 r. m.in. na stronie:

https://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

...uprzejmie proszę o informację, jakie przyczyny uniemożliwiają Pani/Panu włączenie się w siedmioletnią obywatelską inicjatywę na rzecz ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo...

[podpis: imię, nazwisko, miejscowość]

Zobacz galerię zdjęć:

+3 zdjęcia +4 zdjęcia
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale