82 obserwujących
408 notek
992k odsłony
  3306   0

E.KLICH POTWIERDZIL ZE 10.04.2010 LOTNISKO W WITEBSKU

 

E.KLICH POTWIERDZIL ZE 10.04.2010 LOTNISKO W WITEBSKU BYLO NIECZYNNE

 

Lotnisko w Witebsku było zamknięte

"Bali się, że powiem krytyczne słowa" Klich wyjaśnił też kwestię, czemu wśród lotnisk zapasowych był Witebsk, mimo że w sobotę był zamknięty. - Kapitan o tym nie wiedział, ale lotniska zapasowe były tylko wybierane z punktu widzenia planu lotu, bo nikt nie wyda zgody bez lotnisk zapasowych. Rosjanie też wydali zgodę nie patrząc, że Witebsk jest zamknięty – zaznaczył. Jak dodał, Rosjanie szukali lotnisk zapasowych, a kierownik lotu z wieży proponował Moskwę.

 

Z kalendarium przygotowań lotu do Smoleńska

 

18 marca - 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego pisze pismo z wnioskiem o zgody dyplomatyczne do Białorusi i Rosji i “prosi o parametry lotnisk” i zapewnienie przez stronę rosyjską znającego język polski "lidera" na wieży w Smoleńsku, pomagającego załogom lądować

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/kalendarium-przygotowan-lotu-do-smolenska,1,3569161,wiadomosc.html

 

Dlaczego wladze Bialorusi nie poinformowaly 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, ze 10.04.2010 lotnisko w Witebsku jest nieczynne?

 

 

Stenogram

godz. 10.24 sp.kap. Protasiuk w odpowiedzi na pytanie o lotniska zapasowe potwierdza

Witebsk i Minsk

kontroler ruchu w smolensku odpowiada

Witebsk Minsk prawidlowo

www.wspolczesna.pl/assets/pdf/GW3614461.PDF

 

PLAN LOTU 154

 

 

 

Z powyzszego wywiadu wynika, ze plan lotu przeslano 09.04.2010 o godz. 11.47 , ktory nastepnie z powodu czeskiego bledu (winno byc ASKIL bylo AKSIL) zostal odrzucony.  Zalozmy , ze w planie lotu celowo zrobiono blad by go pozniej zmodyfikowac. Pytanie tylko co i w jakim celu !!!??

 

 

Jak to mozliwe, z dowodca statku nie wiedzial, ze 10.04.2010 lotnisko w Witebsku bylo nieczynne?

 

 

Ze stenogramu rozmow polskich oficerow dyzurnych monitorującaych lot tupolewa, wynika ,ze lotnisko w Witebsku bylo NIECZYNNE

Rozmowa między ppłk Jarosławem Z., oficerem operacyjnym Centrum Operacji Powietrznych a mjr Henrykiem G, dyżurnym Centrum Hydrometeorologii (godz. 8.37):

Ppłk. Jarosław Z: No co, Heniu?

Mjr Henryk G: No, wychodzi na to, że powinien, jak już chce koniecznie, to w Moskwie.

Z: Ale dlaczego? Ale on ma zapasowe na Witebsk i ten… Witebsk i Mińsk.
G.: Witebsk powiedział mi poprzednik, że jest nieczynne. A Mińsk ma taką samą odległość, jak do Moskwy.
Z: No fakt.
G.: I granica...
Z: No tak. Bo tutaj, widzę, do Mińska jest 280 km.
G.: No.
Z: 280, a Moskwa.
G.: No, to jest jeden kraj, to bez problemu.
Z: No nie. No o to chodzi.
G.: Ja widzę z mapy, że taka sama odległość. Zresztą Putin ostatnio błyskawicznie przyleciał tam, bo oglądałem, śledziłem transmisję…
Z: Czyli mówisz, że Witebsk jest nieczynny?
G.: No, tak mi powiedział poprzednik. Zresztą, Witebsk też chyba jest na Białorusi.
Z: Jest w Białorusi, oczywiście, że tak.

www.wprost.pl/ar/215934/Oficerowie-monitorujacy-lot-Tu-154-Witebsk-jest-na-Bialorusi/

 

Jakto mozliwe, ze ppłk Jarosławem Z., oficer operacyjnego Centrum Operacji Powietrznych nie wiedzial, ze lotnisko w Witebsku bylo nieczynne?

 

 

 

Znalezione w sieci

Instrukcja HEAD stwierdza w paragrafie 2, ust. 9:
Dowódca statku powietrznego lub upoważniony przez niego oficer (w razie konieczności wysłania FPL na lot z lokalizacji innej niż Okęcie) wypełnia formularz planu lotu ICAO, wpisując w pole 18 "STS/HEAD"

Znajomość statusu lotnisk, które mogą być wykorzystywane jako zapasowe, należy do obowiązków Starszego Dyżurnego Operacyjnego COP /par. 4, ust. 2, pkt. 3) - tej samej instrukcji/. Przy okazji wysyłania planu lotu jest zaangażowanych kilka różnych stanowisk. Począwszy np. od informatora AIS lotniska, który ten plan zaczyna rozsyłać. Po drodze jest nawet kierownik zmiany ATM PAŻP, który też powinien plan lotu przeanalizować i współpracować ze starszym dyżurnym COP. Z kolei dokumentację lotniczo-meteorologiczną na lot za granicę opracowuje zmiana dyżurna Centrum Hydrometeorologii. Oni robią to nie tyle na podstawie samego planu lotu (którego może jeszcze nie być), ale tzw. "powiadomienia o locie", w którym mają podane także lotniska zapasowe.

 

Na koniec jako ciekawostke posluchajmy wywiadu Kublik z Setlakiem 
 
 
 
Cytuje
K-  E.Klich twierdzi, ze jest 12 przyczyn katastrofy Smolenskiej.
S-      Ja juz nie pamietam jaka wymienia jako pierwsza.
K- Chodzi o ta co dzialo sie przed startem , czy zaloga juz wtedy informacje o zlych warunkach pogodowych, na lotnisku pod Smolenskiem.I przeczytam panu co na ten temat piszew ksiazce “Ostatni lot” jej autor Amelin. Otoz on pisze tak .
Wg. naszych ustalen zaraz po ladowaniu JAKa40 jeden z pilotow zadzwonil do pulku, ze im udalo sie doleciec ale pogoda jest fatalna . Do dowodcy tuplewa poszedl ktos z szefostwa pulku , zaczal ostrzegac , ze w Smolensku jest mglai pelne zachmurzenie i wlasciwie nie ma warunkow do ladowania. Nie powiedzial skad ma te informacje. Prawdopodobnie informacja o zlej pogodzie w Smolensku zostala przekazana gen. Blasikowi
I z tego powodu wynikla awantura na pokladzie tupolewa
K-        E.Klich mowi
Nie powinni startowac bo juz wtedy pogoda byla ponizej minimum , wiec od tego rozpoczal sie lancuch przyczynowo – skutkowy , ktory w efekcie doprowadzil do katastrofy.
 

 "Załoga samolotu Tu-154M zgłosiła się po zezwolenie na lot do organu kontroli ruchu lotniczego OKECIE DELIVERY o godzinie 5.11 UTC, czyli w okresie ważności złożonego planu lotu (przepisy stwierdzają, że plan lotu traci ważność po upływie 15 minut od godziny
ETD, czyli w tym przypadku o 5.15 UTC)"

 

Prosze mi wytlumaczyc jak to mozliwe , ze zaloga TU154 otrzymala informacje o fatalnej pogodzie przed odlotem TU154 i z tego powodu wynikla awantura pomiedzy sp.Blasikiem i sp. Protasiukiem.
Przypominam, ze JAK 40 ladowal o 7.15 czasu polskiego a TU154 zglosil gotowosc do lotu  o 7.11

 

Jesli jedna i ta sama osoba jest osoba co sporzadzala pisma o zgody dyplomatyczne, co wpisala lotniska zapasowe do planu lotu i tajemniczy swiadek awantury z szefowsta pulku z ksiazki “Ostatni lot”  to reszte dopiszcie sobie sami.

 

 

 

 

 

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale