Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  407   0

Brzezinski.Dla Obamy w Europie licza sie Niemcy .

 

Brzezinski : „Dla Obamy Europa jest Europą. Najważniejsze skrzypce grają w niej oczywiście Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi.”….” Nie ma też, co istotne, tendencji do koniunkturalnego wykorzystywania polskich resentymentów geopolitycznych, co miało miejsce za czasów administracji Busha.”… Strona polska uznała jednak, że taktycznie, czy też nawet strategicznie, można to wykorzystać dla wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce – nie w związku z Teheranem, lecz w związku z Moskwą.”.. Musimy myśleć strategicznie o naszych relacjach z Rosją, pamiętając przy tym, że era zamkniętych imperiów dawno dobiegła końca. Sama Rosja musi się z tym pogodzić. Także NATO musi określić długoterminowe cele dla swych relacji z Moskwą.”… caly wywiad z Brzezinskim tutaj
Warto pochylic się na uwagami Brzezinskiego. Ameryka juz kilka razy skonfrontowala dwoch glownych europejskich graczy Niemcy i Rosje ze soba. Amerykanska  decyzja o wycofaniu się z budowy tarczy zaakceptowala dominujaca pozycje Niemiec  w Europie oraz na budowe przez nich przestrzeni europejskiej. Niemcy przy pomocy traktatu Lizbonskiego organizuja Unie Europejska jako przyjazne i podporzadkowane interesom niemieckim środowisko polityczno gospodarcze. Aby to osiągnąć musialy uzyskac zgode Ameryki na wycofanie sie jej ze sceny Europy srodkowo wschodniej.
Druga uwaga  Brzezinskiego dotyczy instrumentalnego wykorzystania  przez Busha „polskich resentymentów geopolitycznych”.  O jakie resenetementy geopolityczne chodzi. Oczywiście o Ukraine, Bialorus i Gruzje. W jaki sposób wykorzystywala. Oto za czasow Busha Ameryka jeszcze nie chciała Europy Niemieckiej. Chciala zbudowac kontrsile. Dlatego była za przyjeciem Ukrainy , Turcji i Gruzji do NATO i Unii Europejskiej. Polska i Ukraina jako naturalni sojusznicy uzyskaliby w Europie  jako blok pozycje polityczna wieksza od Niemiec, a to by doprowadzilo do zalamania planow niemieckich.
Warto odnotowac tutaj reakcje Rosji na wycofanie się polityczne Ameryki z Europy. Putin zaproponowal Niemcom budowe wspolnej rosyjsko niemieckiej Wielkiej Europy. By zmoze chciał tym rozwiązaniem uprzedzic sytuacje w ktorej potężne Niemcy po uporządkowaniu i przeorganizowaniu sytuacji w Unii Europejskiej zwroca się tradycyjnie przeciw Rosji. Niemcy już planuja strategiczne uniezależnienie Europy od dostaw nośników energii od Rosji przy jednoczesnym zmonopolizowaniu ich dostaw przez Niemcy.
Trzeci bardzo istotne element to koncepcj Imperiow zamknietych i otwartych. Co oznaczaja imperia otwarte. Czyzby chodzilo o tworzenie stref wpływów, w których panstwa tracilyby suwerennosc polityczna i stawalyby się czescia Imperiow otwartych. Jakie kraje sa jadrami imperiow otwartych. Czy chodzi o Ameryke , Niemcy, Izrael , Rosje. I jakie kraje sa pseudosuwerennymi czesciami tych imperiow. Czescia  jakiego imperium otwartego jest Polska
 
Polecam moje ostatnie notki  dotyczące  zagadnien polityki europejskiej    
Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale