Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  48   0

Polska potrzebuje nowego demokratycznego Traktatu Unijnego

 

Kaczynski podpisal Traktat Lizbonski. Niedlugo zapewne po przepychankach podpisze go Klaus. Jedynym zagrozeniem dla Traktatu jest Cameron, Który chce referendum w tej sprawie w  Wielkiej Brytani. Ale jest to raczej wyborcza retoryka. Chyba ze Cameron zrobi to na wyrazne zyczenie swojego wielkiego sojusznika, Stanow Zjednocznonych z ktorymi  Wielka Brytania od ponad wieku ma specjalne stosunki. Tutaj warto zatrzymac się nad amerykańskimi interesami w Europie. Brukselska biurokracja ostro zaatakowala Ganleya i Libertas w czasie ostatnich wyborow do Europarlamentu. Twierdzono ze robi kampanie za pieniadze amerykanskei a konkretnie CIA. Rzeczywiscie Ganley swoja fortune, która wykorzystywal na potrzeby kampani referendalnej przeciw traktatowi Lizbonskiemu , a pozniej w kampani do Europarlamenty zawdziecza w duzej mierze lukratywnym zamowieniom z Pentagonu. Ganley postulowal przekształcenie Unii Europejskiej w demokratyczne normalne panstwo na wzor Stanow Zjednoczonych . Z demokratycznie wybieranym prezydentem Unii , majacym wladze wykonawcza, z Parlamentem Europejskiem  uchwalajacym prawo europejskie , który przejąłby większość kompetencji od parlamentow narodowych. Czyli ze ci wszyscy, ktorzy marza o powstaniu Zjednoczonej Europy powinni tylko wspierac jego dazenia. Stalo się odwrotnie. Stal sie wrogiem publicznym numer jeden Niemiec i zaleznej w duzej mierze od nich biurokracji brukselskiej. Ci którzy obwawiaja się ze Niemcy chca stworzyc scentralizowane panstwo europejskie sa w bledzie. Niemcy sa w tej chwili glowna przeszkoda na drodze do dalszej integracji europejskiej .   Nalezaloby sobie zadac pytanie. Dlaczego w takim razie Amerykanie wspieraly finansowa Ganleya  i jego projekt zjednoczenia Europy. Dlaczego USA obawiaja się skutkow wejścia w zycie Traktatu Lizbonskiego. Dlaczego Niemcy i eurobiurokracja ten projekt tak zaciecie zwalczaly .
Skutki wejscia w Zycie Traktatu Lizbonskiego to uzyskanie przez Niemcy ze względu na skomplikowana gre decyzyjna  dominującej pozycji . Do tego Niemcy zapewnily sobie dodatkowa karte przetargowa w czasie podejmowani decyzji w postaci orzeczenia swojego Trybunalu Konstytucyjnego, ktory zapewnil  Niemcom faktyczne prawo weta w stosunku do podejmowanych w Europie decyzji.
Polityka Niemiecka opiera się na dwoch filarach. Sojuszowi z Francja, który zapewnia im forsowanie dogodnych dla nich decyzji Uni Europejskiej i sojuszowi z Rosja , ktory pozwala im dodatkowo kontrolowac  sytuacje w  Europy srodkowo wschodniej, w tym szczególnie Polske. Kontrola ta jest potrzebna po to aby pogłębiać kontrole polityczna, ekonomiczna i intelektualna nad krajami, które maja stworzy gospodarke peryferyjna dla Niemiec. Dla Niemiec  , które terytorialnie i etnicznie sa najsłabsze od 1000 lat jest to gra o być albo nie być.
Polska ma jak napisal Sikorski najlepsza sytuacje polityczna od 300 lat. I tu ma calkowita racje. Polska ma największy zasieg terytorialno etniczny od 1000 lat. Mamy duze szanse na odbudowe w ramach Unii Europejskiej I Rzeczpospolitej. Rosja wraca do pozycji sprzed 400 lat . Odbudowana Rzeczpospolita demograficznie i ekonomicznie prawie dorównywałaby Rosji . Mamy szanse jakiej nie bylo od 300 lat.
Nawet Amerykanie, którzy wydawalo się ze wycofuje swoje zainteresowanie   Polska i reszta krajow tego regionu wracaja do gry  Warto przypomniec ze wczesniej były goracym oredownikim wstapienia Ukrainy i Gruzji do NATO.
Tymczasem moze zrobily jedynnie manewr taktyczny, Teraz rozmawiaja o militarnej współpracy nie tylko z Polska i Czechami ale również z Ukraina. Czyzby budowaly trojkat Polska, Ukraina, Czechy ?
Co Polska powinna zrobic w sytuacji w jakiej teraz się znajduje. Roktaa uwaza ze nasza sytuacje geopolityczna jest niekorzystna i proponuje przeczekac. Rokta prawidlowo definiuje polskie interesy.Np uwaza ze Federacja Europejska miałaby interesy tożsame z  polskimi, czyli jeśli chodzi o polityke zagranicza to dokonalaby rozszerzenia na wschod , co jest głównym celem polskiej polityki jagiellonskiej  
Jeśli Zjednoczona Europa bylaby faktem niekorzystnym dla Niemiec o czym mowil Ganley , a bylaby korzystna dla Polski o czym mowi Rokita to powinnyśmy z tej diagnozy wyciągnąć wnioski.
Po pierwsze powinniśmy wyzwolic się z kaftanu bezpieczenstwa w który nas wsadzono. Kaftanem tym jest twierdzenie ze Zjednoczona Europa jest zagrozeniem dla Polski. Ze to Niemcy sa zainteresowane integracja europejska.
W interesie Polski jest podniesc sprawe nowego integrującego Unie Europejska Traktatu. Traktatu, który zlikwidowalby  zagrozenia jakie wynikaja dla Polski z Traktatu Lizbonskiego. Polska powinna  rozpocząć gre na wlasnych warunkach , gre w ktorej zasady sa wpisane polskie strategiczne interesy.
Jeśli chodzi o polityke zagraniczna to jest to zrealizowanie celow polityki jagiellońskiej . Jesli chodzi o cele wewnetrzne to warto zwrocic  uwage  na kuriozalne pragnienie Ziemkiewicza, który w zamian za pozycje wasala Niemiec oczekuje ze dostaniemy zgode na …. budowe  elektrowni jadrowych. Rokita diagnozując sytuacje w polskim szkolnictwie i nauce napisal ze sa one w zapasci cywilizacyjnej.
Krotko mowiac musimy odwroci kierunek tworzenia z Polski gospodarki peryferyjnej, zacofanej technologicznie i intelektualnie.
Wszystkie te cele możemy zrealizowac jest doprowadzimy do powstania Demokratycznej Federacji Europejskiej .Juz teraz proponując nowy traktat powinniśmy w jego tresc wpisac cele jaki założył Ganley. Silny prezydent Europy wybierany w wyborach powszechnych , Parlament Europejski jako jedyny wladny uchwalac prawo europejskie ,majacy uprawnienia kontrolne.
Jesliby do tego dodac zdemokratyzowanie trzeciej władzy , czyli sadownictwa europejskiego to możemy powiedziec ze Polska weszlaby do gry ofensywnej , gry która toczylaby się na naszych  warunkach  
Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale