Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  2777   0

George Friedman. Polska bedzie mocarstwem.

 

„ Po drugie Ameryka zdaje sobie sprawę, że w tym wypadku nie może polegać na Niemczech, bo tamtejsza gospodarka jest zbyt silnie powiązana z rosyjską. I po to Polska potrzebna jest Stanom”... Ale dzisiejsza Rosja to gracz jeszcze słabszy niż w 1991 r. I dlatego tak bardzo niepokoi ją rosnąca na znaczeniu Polska, która jest ósmą gospodarką Europy i rozwija swój potencjał militarny. Ma szansę powiększyć swój wpływ na Ukrainę i kraje bałtyckie.”...” Zachodnia Europa spędziła niemal pół wieku pozbawiona rzeczywistej suwerenności – polityka zagraniczna Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii nie była wcale w rękach rządów tych państw, lecz ich rosnącego w siłę protektora – Ameryki. Jedyną sferą wolności, w której miała wpływ, było wypracowywanie dobrobytu.”.... „Rosjanie się was obawiają, Amerykanie się z wami liczą, a wy nie zdejmujecie kostiumu ofiary, zupełnie jakbyście czekali, aż znowu wkroczy Wehrmach”...” Naprawdę kluczowe decyzje w Europie nie są podejmowane w Brukseli.”...calosc analizy Friedmana tutaj
*George Friedman - założyciel i szef prywatnej agencji prognoz geopolitycznych Statfor. Jego najnowsza książka "Następne sto lat. Prognoza na XXI wiek" ukazała się nakładem wydawnictwa AMF Plus  wiecej o nim tutaj Friedman jest synem noblisty Miltona Friedmana
Zastanowmy sie czy ta teza ze Polska bedzie w jakiejs  perspektywie czasowej  mocarstwem jest do obronienia,Jesli tak to co mozemy rozumiec przez pozycje mocarstwa. I haki eatrybuty to mocarstwo moze posiadac. W poprzedniej nitce omowilem wypowidz Rokity , ktory nazwal Niemcy mocarstwem.
 Niemcy majacy zaledwie dwa ray wiecej ludnosci i ledwie 40 tys kilometrow wiecej niz Polska. Rokita mowic o Niemczech jako mocarstwie musial miec na mysli ich potencjal zwiazany z kontrola polityczna  Unii Europejskiej. Zadajmy wiec sobie pytanie. Co musialoby sie stac aby to Polska stanela w miejsce Niemiec jako najsilniejsze politycznie panstwo Unii Europejskiej. I czy to jest wogole mozliwe.
Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest spostrzezni e Fiedmana ze Polska „ Ma szansę powiększyć swój wpływ na Ukrainę i kraje bałtyckie.”.I tutaj wracamy do naszej polityki jagiellonskiej i do sojuszu jagiellonskiego. Prezydent Lech Kaczynski , kiedy proponowal strategiczny sojusz polityczno gospodarczy Ukrainie argumentowal to tym ze taki sojusz bylby jednym z najpowazniejszych sojuszy europejskich. Gdyby Ukraina weszla do Unii, a Ukraincy i my stworzylibysmy taki sojusz to bylby on silniejszy politycznie niz Niemcy. Sojusz Ukrainsko Polski bylby najsilniejszym podmiotem politycznym w Unii, Jesli do tego doszlaby Bialorus i Litwa to sojusz jagiellonski moglby narzycac kierunki w polityce zagranicznej i wewnetrznej Unii. Przyjecie Turcji i panstw kaukaskich byloby korzystne dla Unii jako calosci , ale otwieraloby potezna przestrzen gospodarcza i polityczna Rosji i panstw turkemnskich , przestrzen, z korzystania z ktorej sojusz jagiellosnki czerpalby najwieksze korzysci.
Stad widzimy startegiczne zblizenie Rosji i Niemiec , aby do tego nie dopuscic.Stworzenie polityczno gospodarczego sojuszu jagiellonskiego jest smiertelnym niebezpieczenstwem i dla Niemiec i dla Rosji.  
Rokit apisal o niekorzystnych dla Polski zmianach geopolitycznych. Zmiany te jednak sa zwiazne z potencjalem potegi  jakiesoba reprezentuje Polska. Friedman pisze „Rosjanie się was obawiają, Amerykanie się z wami liczą”. Preciez gdybysmy nie byli takim zagrozeniem dla Rosji to w zwalczanie Polski  Rosja nie wkladalaby tyle sil, ani tak rozpaczliwie nieparlaby do sojuszu z Niemcami. Warto zwrocic uwage na to co mowi nie tylko Friedman o relacjach Amerykai i Polski. Brzezinski w swoim wywiadzie mowil o interesach amerykanskich.Otoz powiedzial ze USA nie zgodza sie na strefy wplywow w Europie. Ze wbrew stanowisku Rosji beda popierac Ukraine i Gruzje.  Notka na temat calego wywiadu Brzezinskiego tutaj Oznaczaloby to rowniez ze USA nie zgodza sie na Polske jako czesc niemieckiej strefy wplywow. Stad wscieklosc Brzezinskiego pewnie z powodu polityki pruskiej Tuska i Sikorskiego. Jesli chodzi o koncepcje Sikorskiego to Rokita sugerowal ze te nie nadaje sie na ministra spraw zagranicznych najmniejszego nawet panstwa. Warto zwrocici uwage z Friedman rowniez widzi istnienie niekorzystnego dal USA sojuszu rosyjsko niemieckiego. Tak wiec Polska jest strategicznym partnerem USA. Dlaczego mowi ze to Polska jest wazniejsza dla USA niz USA dla Polski. Bo strata Polski , silnej Polski zalamalaby dla USA rownowage strategiczna. Rownowage w skali calego globu.     
Tak wiec widzimy ze potencjal Polski jest tak duzy ze dwa najpotezniejsze panstwa europejskie matuju sojusz wymierzony przeciw Polsce. Musimy sobie zdac sprawe ze amerykanski profesor , zalozyciel polityczno ekonomicznego think tanku,  patrzacy do tego z boku zauwazyl cos oczywistego. Tak oczywistego ze tego z bliska nie widac.
Linki do wypowiedzi Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis Kaczynskiego „ Stronnictwo Pruskie i Jagiellonskie”    
        
 
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale