Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2278k odsłon
  1190   0

The Economist . Pax Germanica dla całej Europy

 

The Economist . Pax Germanica dla całej Europy
 
Fragmenty z artykułu  pod tytułem “Will Germany now take centre stage? “,  (Czy Niemcy  teraz zajmą dominującą pozycję )
 
  „Nawet w złotych czasach europejskiej integracji Niemcy były kłopotliwym   partnerem, zbyt dużym , aby być tylko pierwszym pomiędzy równymi, ale zbyt małym aby być hegemonem , jak powiedział Helmut Kohl , kanclerz , który zjednoczył Niemcy . Niemcy nigdy nie traciły z pola widzenia swoich interesów .’…” Ale na długo przed wejściem euro w 1999 roku , ówczesny niemiecki minister finansów , Theo Waigel obiecał ,że będzie nosiło właściwą niemiecką jakość. „…” Jako twórca euro / Merkel/ szybko pokazała że nie jest tej klasy politykiem co Kohl. W czasie ekonomicznego kryzysu jej pierwszym odruchem było zwiększona ochrona niemieckich  interesów . Wpłynęła na wybór słabych polityków na szefa prezydencji Unii i unijnego ministra spraw zagranicznych, oba stanowiska zapisane w Traktacie Lizbońskim.”…”Pod Merkel .Niemcy nie są już aktorem wspierającym miedzy narodowy rozwój , powiedział Hans Stark z French Institute for Inmternational Relation . Aktualne przeświadczenie ,powiedział , mówi że pojedynczy rząd , a nie ich europejska zbiorowość będzie głównym aktorem, i Niemcy przyjęły tą rolę. Niemieckie świetlane perspektywy gospodarcze nie zakładają współdziałania z wolno rozwijanymi się sąsiadami , ale z charyzmatycznymi gospodarkami Azji i Ameryki Południowej . Niemiecka akceptacja członkowstwa Turcji w Unii wygląda dużo gorzej niż kiedykolwiek .”…”
 
Europa chce jakiegoś miłego przywództwa .”...” We wrześniu Komisja Europejska zaproponowała inspirowane przez Niemcy prawa , które mają ograniczyć makroekonomiczną niestabilność , takie jak wysokie bieżące deficyty poprzez dodanie deficytu budżetowego i długu publicznego.. łamiących reguły muszą liczyć się z sankcjami. Reforma strefy euro wykreuje Niemiecką Europę , a nie taka ekonomiczna Pax Germanica jak niektórzy obserwatorzy to sobie wyobrażają.Potrzebujemy niemieckiej dyscypliny powiedział Sylvie Goluard , francuski członek Parlamentu Europejskiego , ale jak powiedział  bez wzrostu to będzie dużo trudniej zaakceptować taką dyscyplinę.. W październiku Merkel i Sarkozy ubili targu , który osłabił sankcje proponowane przez Komisję ( poprzez pozwolenie szefom rządu decydowania , kiedy je wprowadzić . w zamian Francja zgodziła się na wesprzeć procedurę restrukturyzacji  długu , jakiej domagały się Niemcy W Brukseli wzbudziło to niezadowolenie. Niemiecko francuska oś wygląda silniej . Ale niemiecka dyscyplina , i rola europejskich instytucji we wdrożeniu jej została osłabiona .
 
Niemiecki przywództwo jest bardziej widoczne w innych obszarach . Niemiecka  siła jest nieosiągalna dla żadnego z dużych członków euro , włączając nieporównywane związki handlowe z nowymi potęgami ( prawie połowa europejskiego eksportu do Chin pochodzi z Niemiec )  , Niemcy  posiadają przywódcę , który jest traktowany poważnie przez innych ...’…” Niemcy domagają sie wiodącej pozycji w unijnych instytucjach . Uwe Corsepius , pani Merkel doradca do spraw europejskich , będzie sekretarzem generalnym Rady  Europejskiej. Axel Weber, aktualnie szef Bundesbanku  jest  faworytem do stanowiska prezydenta Europejskiego Banku Centralnego .W europejskich rozmowach Niemcy nadają im ton. Dopiero kiedy Niemcy doszły do wniosku że pakistańska powódź jest poważna, to wtedy Unia rozpoczęła działania….”…”Niemcy tak samo mogą mieć decydujący głos przy uznaniu Chin za gospodarkę rynkową , spełniającą międzynarodowe standardy „…”Unia Europejska potrzebuje dzisiaj niemieckiego przywództwa bardziej niż kiedykolwiek, ale strach jest przeważający . Europa również potrzebuj konsensusu , ale nie dojdzie do niego dopóki Niemcy go nie wesprą . Sytuacja może się jeszcze pogorszyć , jeśli niemiecka ekonomiczna pewność siebie przerodzi się w polityczną arogancję …(źródło )     
 
Mój komentarz
 
Po przeczytaniu tych kilku fragmentów rzuca się w o czy fakt ,że wszyscy dostrzegają rosnąca hegemonistyczna pozycje Niemiec w Unii Europejskiej . Ich potężna gospodarkę , jest źródłem ich siły politycznej .Przed kilkoma miesiącami zmuszono do dymisji prezydenta Niemiec  Koehlera , gdyż powiedział ,że jest rzeczą zrozumiałą, że Niemcy będą używały Bundeswehry [i]za granicą do zabezpieczania interesów ekonomicznych Niemiec. W Polsce przemilczano implikacje tej wypowiedzi i panicznej reakcji elit niemieckich .Koehler natychmiast opuścił urząd . A przecież miejscem szczególnym dla niemieckich interesów  gospodarczych jest ..Polska . Stanowi ona zagłębie niewykwalifikowanej siły roboczej dla gospodarki niemieckiej , a jej tereny stanowią miejsce naturalnej ekspansji  ekonomicznej , politycznej i kulturowej . Gdyby pójść dalej tokiem rozumowania byłego prezydenta Niemiec Koehlera możemy znowu zobaczyć n ziemiach polskich czołgi niemieckie w sytuacji , których obecność będzie usprawiedliw on ochroną niemieckich interesów ekonomicznych.  Wyjątkiem są Ziemie Zachodnie , które według konstytucji Niemiec są częścią Niemiec. Tutaj Niemcy mogłyby na gruncie swojej konstytucji  twierdzić że Bundeswehra operuje u siebie.
Niemcy powoli przemieniają  swoje   elity politycznych w elity europejskie . Kontrolujące nie tylko to co się dzieje w Niemczech , ale w całej Unii , na całym kontynencie. Niemcy mają zamiar powoli umieszczać Niemców na czołowych stanowiskach Unii . Konglomerat , konfiguracja  niemieckich elit politycznych, gospodarczych w tym bardzo istotnych elit posiadających i kontrolujących media ,   sił specjalnych i elit intelektualnych przesuwa się  jak lodowiec  na społeczeństwa Europy nie tylko  środkowej, przykładem Polska ale również południowej , przykładem Grecja , a za chwile na inne słabsze kraje Europy.
 
Zasadniczym problemem jednak jest zahamowanie procesu integracyjnego Unii przez Niemcy .Integracja i demokratyzacja Unii nie jest im na rękę. Integracyjny duch oligarchicznego Traktatu Lizbońskiego  został faktycznie odrzucony przez Niemcy orzeczeniem ich Trybunału Konstytucyjnego.
                       
Silna  gospodarka Niemiec jest potrzebna Europie. Niemcy mogą stać się przemysłowym sercem Europy . Jest to korzystne dla Polski . Nie mogą jednak stać się hegemonem politycznym Europy, gdyż to oznacza obranie kursu na peryferyzację Polski. Polityczną, gospodarcza, kulturową i naukową . Paradoksalnie wzmacniając pozycję polityczna Niemiec w Europie robimy im krzywdę .Żywi się tym czający się w Niemczech duch ekspansjonizmu, nacjonalizmu i powracają upiory „parcia na wschód”  .
 
Dla dobra samych Niemiec, Europy, Unii Europejskiej , Polski należy złamać pozycje polityczną Niemiec w Europie. A już na pewno Niemcy powinny zapomnieć o planach Putina i Karaganowa budowy Wielkiej Europy. Niemiecko rosyjskiej Europy .      
 
Jak obiecałem  przy okazji tego tekstu odpowiadam na pytania ODY
 
1.      „To dlaczego Niemcy zgadzali się (prawie jako jedyni) na wejście Polski do EU?
 
2.       "I dlaczego wtedy "nie zgadzają się na wejście Ukrainy do Unii."?
 
Moja odpowiedź .
 
Niemcy w swojej Konstytucji traktują Ziemie Zachodnie jako swoje tereny. Proces peryferyzacji Polski najlepiej przeprowadzić , gdy potężne gospodarczo i politycznie Niemcy  będą mieli Polskę w środku  przestrzeni , której część wschodnio w dużym stopniu  kontrolują , czyli Unii Europejskiej . Dzięki swojej przewadze  mogą wpływać na procesy makroekonomiczne w  Polsce, budować jej scenę polityczna i powoli przejmować przestrzeń świadomości społecznej .
Polska aby wzmocnić się gospodarczo , politycznie i kulturowo zabiega o przyjęcie Ukrainy i Białorusi do Unii. Z tą różnicą ,że o ile Niemcy chcą speryferyzować swoją przestrzeń wschodnią, o tyle my widzimy na wschodzie równorzędnych partnerów , o których pozycji i znaczenia zależy nasza przyszłość. Byt polityczny , narodowy . Chciałbym tutaj  sparafrazować słynne słowa   Piłsudskiego , który powiedział ,że bez wolnej Ukrainy nie ma wolnej Polski, bez wolnej Polski nie wolnej Ukrainy. W aktualnej sytuacji geopolitycznej należy powiedzieć . Bez Ukrainy w Unii nie ma wolnej Polski.   
 
Jednym z największych niezrealizowanych celów  politycznych  Lecha  Kaczyńskiego była budowa ścisłego politycznego sojuszu z Ukrainą. Publicznie zaproponował Ukrainie budowę takiego sojuszu, który pozwoliłem sobie nazwać Sojuszem Jagiellońskim. Lech Kaczyński mówiąc o znaczeniu tego sojuszu powiedział że będzie to jeden z najsilniejszych sojuszy Europy . I tutaj mamy odpowiedź, dlaczego do czasu zawansowania procesu peryferyzacji Polski Niemcy nie zgodzą się na wejście Ukrainy  do Unii             
 
Marek Mojsiewicz          
 
Moje Poglądy „ Linki    
 
"Sędziowie wybierani w wyborach  bezpośrednich , powszechnych"   link
Children first. Dzieci przede wszystkim      link
„Legalizacja narkotyków „      
„ Okręgi jednomandatowe „       link   
„System Prezydencki „    link   
„Referendum jako IV władza „   link  
„Samorządy „       link
 
Doktryna Mojsiewicza” to doktryna  opierająca się na trzech strategicznych kierunkach które powinny wyznaczać politykę Polski Odbudowa I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej , budowę sojuszu ,którego celem byłoby okrążenie i osłabienie Rosji oraz budowę Zjednoczonego ,  Federalnego Państwa Europejskiego          
Stronnictwo Pruskie i Jagiellońskie Aktualizacja Październik  
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
 
 
     
 
 


[i] Ą
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale