Kolejny wpis z Kroniki Nowej Huty... Tadeusza Gołaszwskiego. Tym razem wpis z 14 lipca 1950 r. Piotr Ożański (filmowy Birkut z wajdowskiego "Człowieka z marmuru") staje do bicia rekordu położenia cegieł w ciągu jednej zmiany. 14 VII 1951 r. Ożański murował w ekipie ze Stanisławem Szczygło, który ożenił się z siostrą Piotra, a z ich małżeństwa na świat przyszedł Aleksander Szczygło, polityk PiS i były minister Obrony Narodowej. To wyprawiała ekipa Ożańskiego na murach przechodziło ludzkie pojęcie. Prawdziwa junacka zadziornośc, prawdziwe współzawodnictwo pracy. Ożański dzięki rekordom i postawie zyskał opinię "króla Nowej Huty", był przykładem i autorytetem dla wielu młodszych murarzy, m.in. ojca autora tego bloga. Z resztą, sami poczytajcie...
Rekord murarski brygady Ożańskiego
Piotr Ożański, jeden z najlepszych sposród młodych murarzy Nowej Huty, przyjechał na budowę jako ochotnik ZMP-owski spod Rzeszowa. Na wieś już nie wrócił, został na drugi turnus i w ogóle ma zamiar zostac w Nowej Hucie. Nauczył się zawodu, widzi przed sobą przyszłośc, chce budowac pierwsze socjalistyczne miasto w Polsce. Koleżeński i pogodny, a przy tym ambitny i zdyscyplinowany, szybko zdobył sobie sympatię kolegów i przełożonych. Już po paru dniach przesunięto go z wykopów na murarkę. Nowy fach opanował tak dobrze, że wkrótce został nie tylko samodzielnym murarzem, ale nawet przodownikiem murarskim. Szybkie postępy zawdzięcza mistrzom Wadowskiemu i Sobczakowi, którzy nie szczędzili trudu przy szkoleniu nowej kadry murarskiej.
Kiedy ZMP-owcy Nowej Huty postanowili uczcic nadchodzące Święto Manifestu PKWN, oczy wszystkich zwróciły się na Ożanskiego. On pierwszy rzucił myśl, żeby pobic w Nowej Hucie rekord Polski, który posiadali dotychczas murarze warszawscy. ZMP-owcy przyklasnęli tej inicjatywie i powzięli odpowiednią uchwałę. Ustalono z Dyrekcją Budowy, że próba przeprowadzona będzie przy wymurówce zabetonowanego już bloku nr 2 Osiedla A-Południe. Ożański przystąpił niezwłocznie do prac przygotowawczych. 11 lipca odbyła się krótka narada brygady, stającej do rekordowej próby. Przełamano ostatecznie wszelkie wahania. Jako cel wyznaczono ułożenie 24 tys. cegieł w ciągu 8 godzin przez sześcioosobową grupę 51. Brygady Ochotniczej ZMP. Drugim murarzem obok Ożańskiego, był Szczygło, a podręcznymi K. Lenar, K. Molenda, A. Witek i St. Dąbrowski. Wspólnie z mistrzami Wadowskim i Sobaczewskim brygada ustaliła sposoby mające zapewnic zwycięstwo. Rodzielono pracę między poszczególnych członków brygady. Za zasadę organizacyjną przyjęto ścisłą zespołowośc przy wykonywaniu poszczególnych etapów murowania, a za techniczną - kładzenie cegieł nie na suchy mur, ale od razu na warstwę uprzednio rozłożonego wapna. Następnie przygotowano teren pracy i w dniu dzisiejszym brygada stanęła do próby. Nad postępem wymurówki cały czas czuwa specjalna komisja, notująca dokładnie postep prac. Krzywa chronometrażu idzie gwałtownie w górę. Nie 4500 cegieł w ciągu dwóch godzin, jak było zaplanowane, lecz 6720 cegieł ułożono w przeciągu godziny i 20 minut. Następuje kilkunastominutowa przerwa z powodu awarii betoniarki. Wykorzystano ją na omówienie dotychczasowych wyników, wprowadzenie drobnych poprawek do wyposażenia murarzy i zbadanie, czy zdrowiu ich nic nie zagraża. Jest dzień słoneczny, gorący, jednakże racjonalna organizacja pracy i dobra kondycja fizyczna junaków sprawiają, że wysiłku prawie na nich nie znac. Zespoły trójkowe okrążąją coraz szybciej i coraz sprawniej obszar budowy. Zainteresowanie organizacji ZMP-owskiej, Dyrekcji Budowy i załogi tym poważnym wyczynem ZMP-owców jest wielkie. Dodaje to energii ambitnemu zespołowi. Trójki idą równomiernie naprzód, nikt nie pozostaje w tyle, nikt nie usiłuje uchylic się od pracy. Po ośmiu godzinach pracy dokonano obliczeń. Dotychczasowy młodzieżowy rekord murarski został poważnie przekroczony. Zetempowska brygada z Muranowa ułożyła w ciągu 8 godzin 14 000 cegieł, podczas gdy brygada Ożańskiego wymurowała 34 728, wykonując tym samym normę dzienną w 525,5 % normy. Jest to pierwsze poważniejsze osiągnięcie ZMP-owców w Nowej Hucie.
Inne tematy w dziale Kultura