Demitologizacja
i dedogmatyzacja
10 obserwujących
255 notek
132k odsłony
  258   0

Ukraina 2022. Polska 1939. Kompromitacja

Gdyby rosyjskie siły inwazyjne na Ukrainie miały jedynie dwukrotną przewagę nad obrońcami jak Wehrmacht w 1939, byłoby już po wojnie. Niestety mają ponad 4 krotną dlatego dlatego Ukraina jeszcze nie zwyciężyła.

W 20 dniu wojny ruskie zwycięstwo jest w najwyższym stopniu wątpliwe. Główne cele natarcia nie zostały osiągnięte a ofensywa straciła impet. Jak najprościej opisać strategię obronną Ukrainy?  Odwrotność polskiej koncepcji obrony 1939.

Kiedy Anglicy z Francuzami debatowali o pomocy Polsce, z polskiego wojska już nie było co zbierać. Piątego dnia wojny, wojsko bez lotnictwa, łączności i sprawnego dowodzenia maszerowało całymi nocami, celem ucieczki z okrążenia. Nawet Bitwa nad Bzurą była jedynie nieudolnie przeprowadzonym manewrem zaczepnym motywowanym a jakże ryzykiem odcięcia drogi odwrotu za Wisłę.

Gdyby Polska w 1939 walczyła jak Ukraina, czyli zamiast skupiać się na obronie niemożliwie długiej linii granicznej a dalej droga wolna, wpuściła wroga na terytorium i nękała selektywnie to ta kampania wrześniowa mogła się potoczyć zupełnie inaczej. Stalin by zwlekał a widząc rosnąca gotowosć Anglii i Francji do ataku na Niemcy, najprawdopodobniej poczekałby na rozwój sytuacji.

Niestety Sanacja promująca miernych biernych ale wiernych wazelinników dziadka z legionową przeszłością skupiła się wyłącznie na wmawianiu własnemu narodowi snów o potędze. Ciemny lud to kupił, na swoja zgubę.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale