7 obserwujących
148 notek
79k odsłon
222 odsłony

FSM. Pierwsza ofiara-zwycięzca transformacji.

Wykop Skomentuj2

Przejęta za bezcen, przez koncern Fiata, Fabryka Samochodów Małolitrażowych jest osiowym przykładem trudów transformacji gospodarczej po upadku PRL. Widziana przez jednych jako bezpardonowy przykład rozkradania majątku a przez innych jako jedyny sposób na zachowanie produkcji przemysłowej.

W 1992 roku była FSM bankrutem, błędnie podpisana (1987) umowa licencyjna na Cinquecento sprawiała że zakład zadłużał się z każdym pojazdem zjeżdżającym z linii produkcyjnej. Chodzi o błędne założenie umowy, ze auta z silnikiem 704cm będa stanowiły znaczna czesc eksportu i spłaci się nimi licencje, jak to miało miało miejsce w przypadku 126p. Fiat jednak uznał że 2 cylindrowa pierdziawka, tkwiąca konstrukcyjnie w latach 50ych nie chwyci, skutkiem czego na rynkach zagranicznych oferowano jedynie model z silnikiem 900cm, produkowanym we Włoszech.

Żeby jeszcze pogorszyć sytuację, min. Wilczek w 1988 wycofał się z planów produkcji Uno na Żeraniu, model Cinquecento miał zdominowac polska produkcje samochodow osobowych. Fiat miał więc dwa asy w rękawie. Bankrutującą FSM i sieć dystrybucyjno-serwisową na zachodzie.

Czy można było lepiej, moim zdaniem nie. Wbrew bredniom prof. Kieżuna opowiadanym ku pokrzepieniu serc nie można było zdobyć rynków bublami po niskiej cenie, porażka FSM 126 Bis nie zostawia tu wątpliwości. Beskid, jakkolwiek najlepiej rozwinięty polski prototyp samochodu też nie miał szans, naczelną zasadą przy projektowaniu modelu była maksymalizacja użycia komponentów 126p, nierozwojowej konstrukcji, silnie opartej w latach 60 ych.

Ostatnią bitwą o honor był strajk załogi w Tychach, sromotnie przegrany, jedynym spełnionym postulatem było nie wyrzucenie prowodyrów związkowych. Jednak już kilka lat później kiedy polski krajobraz produkcji przemysłowej przybierał odcień pustynny praca w Fiacie to było coś a pokrzywy w byłej FSO rosły bujnie.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka