148 obserwujących
100 notek
408k odsłon
  4220   9

Aleksandr Dugin – początek tajnego dojścia Putina do władzy

Aleksandr Dugin – rosyjski faszysta, który pomógł przekonać Putina do inwazji na Ukrainę…i najprawdopodobniej pomógł mu dojść do władzy


W dniu 06.03.2022 Aleksandr Dugin napisał na portalu ‘Katehon’, który jest założony i kontrolowany przez rosyjskich oligarchów i elitę polityczną Rosji:

„Od początku lat 90. Nauczałem rosyjskie wojsko. Zacząłem robić wykłady z geopolityki w rosyjskiej instytucji Sztabu Generalnego i to było dla nich absolutnie konieczne (...) To był początek tajnego dojścia Putina do władzy"

https://katehon.com/en/article/geopolitical-background-conflict-ukraine

W tymże artykule Aleksandr Dugin przyznaje, że jest inspirowany teorią Halford Mackindera, który jest ‘ojcem geopolityki’,

Phil Tinline czołowy producentem filmów dokumentalnych  dla BBC pisze w publikacji "Ojciec geopolityki" że sto lat temu Halford Mackinder ostrzegał przed groźbą globalnej dominacji ze wschodu. Jego teorie wpłynęły na Hitlera i teraz przeżywają odrodzenie – na dobre i na złe...

Poniżej duże fragmenty tej publikacji, która ukazała się w języku angielskim

https://www.newstatesman.com/culture/2019/01/halford-mackinder-father-geopolitics

„Jego główną tezą, po raz pierwszy naszkicowaną w jego wykładzie z 1904 r. „Geograficzna przewaga historii”, było to, że wraz z pojawieniem się kolei transkontynentalnej, Eurasian Heartland – mniej więcej Rosja plus Azja Środkowa – może zacząć właściwie eksploatować swoje zasoby naturalne.

Jeśli jedno mocarstwo opanuje ten rozległy krajobraz stepów i lasów, może wykorzystać te zasoby do zbudowania ogromnej floty. Mając Heartland jako swoją bazę, Niemcy lub Rosja, lub te dwa w sojuszu, mogłyby rozpocząć ataki morskie przez Morze Czarne i Bałtyckie oraz zająć Kanał Sueski; może rozszerzyć się na „wyspę-świat” – Eurazję i Afrykę – i w końcu pokonać brytyjską potęgę morską, by zdominować cały świat. Dlatego wersalscy mężowie stanu powinni pamiętać że:

Kto rządzi Europą Wschodnią, dowodzi Heartlandem; kto rządzi Heartlandem, dowodzi Wyspą Świata; który rządzi Światową Wyspą, rządzi światem. (Halford Mackinder)

W powojennym Monachium teoria Heartland zwróciła uwagę innego geografa, weterana wojennego Karla Haushofera. Przekształcił to z ostrzeżenia w strategię: jego upokorzony kraj mógłby stworzyć wielki sojusz Berlin-Moskwa-Tokio i rzucić wyzwanie brytyjskiej dominacji. To zaintrygowało ucznia Haushofera, Rudolfa Hessa. W 1924 roku Haushofer uczył Hessa i Hitlera, gdy byli w więzieniu za pucz w piwiarni w 1923 roku. Do 1939 roku Haushofer oklaskiwał pakt swoich protegowanych z ZSRR jako wielką euroazjatycką potęgę lądową swoich marzeń.

Niezależnie od tego, czy rzeczywiście był to wpływ Haushofera w pracy, pomysł, że to on zainspirował pakt, stał się popularny. Trzy dni po tym, jak pojawiły się wiadomości, magazyn ten opublikował artykuł zatytułowany „Światowa rewolucja Hitlera”. Twierdził, że pokazuje, w jaki sposób idee kształtujące politykę nazistowską zostały w dużej mierze „skradzione z intelektualnego arsenału brytyjskiego imperializmu” – konkretnie Mackindera”.

*******************************************************

Polska wersja Wikipedii informuje, ze w czasach ZSRR A. Dugin działał w opozycji…

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Dugin

Jednak anglojęzyczne teksty nie pozastawiają wątpliwości, że opozycyjność A. Dugina w czasach ZSRR polegała na tym, że ….w 1980 roku Dugin dołączył do kręgu Yuzhinsky, grupy bohemy i mistyków zajmujących się czarami i magią. Grupa, która zebrała się w mieszkaniu wywrotowego pisarza Jurija Mamlejewa, postanowiła „walczyć” z kulturowym uciskiem reżimu sowieckiego, oddając się narkotykom, alkoholowi, rytuałom czarnej magii i orgiom. Tutaj Dugin poznał Jewgienija Gołowina, poetę i tłumacza, który był czymś w rodzaju duchowego guru. Samozwańczy badacz filozofii Wschodu i ezoteryki, Golovin założył później podziemny kult znany jako Czarny Zakon SS, który poddawał nowo przybyłych upokarzającym ceremoniom inicjacji i żądał udziału w orgiach prowadzonych przez jego przywódcę.

W 1988 roku, za radą Golovina, Dugin wstąpił do Narodowego Frontu Patriotycznego, znanego również jako Stowarzyszenie Pamyat („Pamięć”), kierowanego wówczas przez Dymitra Wasiliewa. Towarzystwo sponsorowane przez KGB było oddane szerzeniu idei nacjonalistycznych i antysemickich. Prawie wszystkie radykalne ruchy prawicowe w dzisiejszej Rosji mogą w ten czy inny sposób wywodzić z niej swoje pochodzenie.

********************************************************

Dugin pochwalał również spuściznę brytyjskiego okultyzmu, który kiedyś ogłosił się „To Mega Therion” (po grecku, Wielka Bestia) i jest uważany za jednego z najważniejszych autorów współczesnego satanizmu.

W swoich terminach Eurazja jest ostateczną „duchową” wartością, która – kiedyś zagrożona przez postrzegane jako dekadenckie państwo – musi zostać za wszelką cenę uratowana przez „rewolucję geopolityczną”, która ustanowi „Nowy Porządek Eurazji”. Aby osiągnąć ten cel, doktryna Dugina wymaga włączenia do reżimu politycznego, który całkowicie podporządkowałby społeczeństwo wartościom religii politycznej. Oznacza to, że według A. Dugina realizacja projektu neoeurazjatyckiego jest możliwa tylko w warunkach reżimu totalitarnego. wartość, która – kiedyś zagrożona przez postrzegane jako dekadenckie państwo – musi zostać za wszelką cenę uratowana przez „rewolucję geopolityczną”, która ustanowi „Nowy porządek euroazjatycki”.

Lubię to! Skomentuj61 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka