58 obserwujących
1431 notek
1441k odsłon
  2943   0

Czy właściciele "sondażowni"IBRiS powinni zdecydować się na ucieczkę w kolejny rebranding?

Być może właściwiej zadane pytanie powinno brzmieć: Czy właściciele "sondażowni" IBRiS powinni ponownie wygasić firmę/nazwę firmy i uruchomić działalność pod kolejną nazwą?

Rebranding jest m.in. jednym ze sposobów na przywrócenie utraconego wizerunku, kiedy firma boryka się z poważnie nadszarpniętą reputacją. W przypadku IBRiS mielibyśmy raczej do czynienia z ucieczką pod nowy szyld. Spodziewana zmiana nie byłaby pierwszą tego rodzaju operacją założycieli. "Sondażownia" IBRiS, to kolejne wcielenie nie istniejącej już chyba firmy "Instytut Badania Opinii Homo Homini", znanej pod nazwą handlową Homo Homini. "Instytut Badania Opinii Homo Homini" ewoluował później w prezentacjach w "Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini" (A więc IBRiS Homo Homini), a następnie w "Instytut Badań Rynkowych i Społecznych", by skończyć jako skrótowiec - IBRiS. Homo Homini był firmą a IBRiS jest fundacją.

2015 - "W ostatnim roku firma [Homo Homini] podjęła próbę re-brandingu, publikując [wyniki] badań pod nazwą Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS)".
Fundacja IBRiS została zarejestrowana 21 lutego 2014 r. - 8 miesięcy po głośnym skandalu "sondażowni" Homo Homini z "sondażem" dla dawnego stowarzyszenia kierowanego wówczas przez Wiplera, w którym otrzymało ono wysokie poparcie, uzyskane za pomocą manipulacji respondentem (pytanie o poparcie zostało poprzedzone całą serią innych pytań, które służyły zmanipulowaniu rozmówcy przed zadaniem pytania o poparcie zresztą też zmanipulowanego - wprowadzeniem do niego). Kompromitacja okazała się gwoździem do trumny bo już wcześniej zwracano uwagę, że Homo Homini od początku istnienia nie chciał poddać się audytowi w ramach (nie istniejącego już?) Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów (Programu Kontroli Jakości Pracy Badaczy raczej nie było i nie ma). Założyciel Homo Homini "odpierał" wówczas zarzuty broniąc się, że... to podnosi koszty, a on chce taniej. Niedługo później zarejestrowany zostaje IBRiS. Być może warto okres nędznego żywota Homo Homini/IBRiS skonfrontować czasowo, finansowo itd.  z kilkuetapowym końcem życia  "Instytutu" Badania Opinii i Rynku Pentor" - poprzedniego kojarzonego bezpośrednio z postkomunistami ośrodka "sondażowego".

Wraz z wynikami badań poparcia dla partii politycznych czy polityków sondażownie/"sondażownie" powinny zacząć publikować treść zadawanych pytań o poparcie dla partii politycznych, polityków wraz ze wszystkimi innymi pytaniami, które poprzedziły te konkretne. Nie jest to gwarancja trafności i rzetelności, ale ogranicza jeden ze sposób manipulacji respondentami, a po obróbce i w efekcie - manipulacji wyborcami.

Dziękuję.

------ 

Założyciel Homo Homini i IBRiS - Aleksander Duma:

- Działałem w SLD* przez cztery i pół roku, od roku 2000 do 2005". (o staż członkowski niestety nie zapytano)

Był on m.in. członkiem władz młodzieżówki SLD oraz jej skarbnikiem.

*przed ostatnim rebrandingiem SLD to kolejno: KPP, PPR, PZPR, SdRP.

Szkoda też, że nikt nie zapytał prezesa IBRiS (rocznik 1978), byłego członka władz młodzieżówki SLD, czy zakładał i rozwijał firmy, w tym sondażownie, tylko za swoje pieniądze.

image

FUNDACJA "INSTYTUT BADAŃ RYNKOWYCH I SPOŁECZNYCH"
Warszawa — Rejestracja 21 lutego 2014 r.
Sp. z o.o. DUMA CAPITAL GROUP
100 UDZIAŁÓW O ŁĄCZNEJ WARTOŚCI 5000,00 ZŁ
Warszawa — Rejestracja 27 kwietnia 2011 r.
Sp. z o.o. IHH SERVICES
Katowice — Rejestracja 9 października 2007 r.
100 UDZIAŁÓW O ŁĄCZNEJ WYSOKOŚCI 50.000,- ZŁOTYCH
https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/8644,duma-marcin
I nieistniejący już chyba - "Instytut Badania Opinii Homo Homini, Łódź, Data założenia 2004" (niekiedy podawany jest też 2001 r.).

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale