Blog
Smoleńsk - chcemy prawdy! Dlaczego musieli zginąć?
Mieszczuch7
41 obserwujących 883 notki 885752 odsłony
Mieszczuch7, 29 października 2017 r.

Francuscy internauci dziękują Polsce

3137 17 0 A A A

Mój przyjaciel milczał wyraźnie powątpiewając, kiedy nie tak dawno zdarzyło mi się w ferworze rozmowy roztaczać katastroficzne wizje grożącej ze strony "nowej cywilizacji" zabytkom sztuki francuskiej destrukcji, zagłady naszego europejskiego dziedzictwa. Mówiłem, że będziemy musieli przewidzieć akcję ewakuowania najcenniejszych dzieł sztuki z Paryża. Przypominałem, jak we wrześniu 1939 r. ewakuowaliśmy nasze dzieła sztuki przed ówczesną "wyższą cywilizacją" hitlerowskich Niemiec, dzięki czemu - przechowane w Kanadzie - mogły wrócić do Polski "posolidarnościowej"... I patrzcie, to się już dzieje, na naszych oczach! Na razie w małym, liczącym niespełna 7 tysięcy mieszkańców bretońskim miasteczku, ale ...

Jak jednak ratować francuską kulturę wbrew samym Francuzom? Jak?! Szybka relacja. Starzy socjaliści zadekowani w paryskim Trybunale Stanu  (odpowiednik naszego Trybunału Konstytucyjnego) wydali "salomonowy wyrok": częściowo orzekli na korzyść Sądu Administracyjnego w Nantes, uznając, że krzyż był sprzeczny z prawem z 1905 r., które zabrania "wznoszenia i umieszczania jakichkolwiek znaków lub symboli religijnych na publicznych pomnikach lub w miejscach publicznych”, a częściowo -  w przeciwieństwie do nantejskiego Sądu, uznali oni jednak, że "sam łuk [element rzeźby ponad postacią św. Jana Pawła II] nie może być uważany za znak lub symbol religijny" w rozumieniu przepisów prawa. Trybunał Stanu nie wsparł więc wcześniejszego postanowienia o usunięciu pomnika. Obecne orzeczenie jest jednak ostateczne i oznacza, że choć pomnik może pozostać, to musi zostać z niego usunięty krzyż. Czy tak właśnie ma się zakończyć długi proces i wieloletnia dyskusja o pomniku Jana Pawła II? 

Skąd wzięło się owo orzeczenie Sądu Administracyjnego w Nantes, nakazujące jeszcze wiosną 2015 r. usunięcie wizerunku św. Jana Pawła II ? Otóż, mer Ploermel (Morbihan) odmówił usunięcia pomnika, a jego decyzja została zaskarżona. O usunięcie pomnika wnioskowała Federacja Wolnej Myśli i dwóch mieszkańców gminy. 

Autorem i ofiarodawcą monumentalnego pomnika, wysokości 7,5 metra, jest rektor rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych, znakomity rzeźbiarz, malarz i architekt, autor m.in. pomnika Piotra Wielkiego w Moskwie czy Kolumba w Sewilli, Gruzin (nie Rosjanin, jak on nim wszędzie piszą), Zurab Cereteliros. Зураб Константинович Церетели. Czy jego prawa również nie zostały tu naruszone?  Czy to nie jest wyrok nakazujący de facto zniszczenie jego dzieła? 

Oczywiście, pomnik św. Jana Pawła II został umieszczony  w tym konkretnym miejscu, w tej miejscowości, na mocy uchwały rady gminy, przedstawicieli ogółu mieszkańców, demokratycznie, zgodnie z procedurami i przepisami prawa. Czy obecny wyrok nie jest naruszeniem praw tych mieszkańców i autonomii gminy? Tak często wymieniany w wystąpieniach publicznych tych sędziów najwyższego trybunału samorząd, tak, samorząd, ten "najważniejszy filar demokracji", został złamany ... 

Dlaczego red. Blumsztajn w tvn24 uśmiecha się tak szeroko mówiąc, że kościoły zostały ogołocone z symboli religijnych podczas Rewolucji Francuskiej? Dlaczego działacz PO, kandydat na nowego HGW w Warszawie, Trzaskowski,  podnosi głos w studio wzywając nas do tego, byśmy przestali zajmować się pomnikami? Nie na poklask mieszkańców Ploermel, ani innych takich francuskich miasteczek, oni liczą ... 

Dzisiaj opinie mieszkańców możemy przeczytać w komentarzach do artykułów w lokalnej prasie, poświęconych temu zdarzeniu. Polska i premier Beata Szydło jest mocno wybijana w tytułach (np. "Polska chce uratować posąg z Ploermel przed cenzurą"), a wypowiedzi pani premier są obszernie cytowane. 

Sam mer Ploermel, Patryk Le Diffon, odpowiada na propozycję premier Szydło tak: " ta propozycja nie ma w sobie nic zaskakującego. To jest bardziej przesłanie wsparcia, nie chęci zabrania posągu. Polska wspomaga nas w naszej woli zachowania krzyża".

Komentarze podnoszą racje polskiej polityki w kwestii imigrantów i odnoszą się bardzo pozytywnie do reakcji premier Szydło. W pierwszym komentarzu już czytamy: "Francuzi, bierzcie przykład z Polaków. Nie przyjmować imigrantów. Znam Polskę, to kraj, w którym chroni się kulturę, tradycje i rodziny. Oni mają rację!"

Drugi pisze, że skoro państwo przyznało rację tej niby "laickiej" organizacji, to teraz niech zajmie stanowisko w sprawie dwóch wysokich na 36 metrów minaretów,  jakie są wznoszone w Strasburgu i mają być ukończone w 2018 r. "To prawo stosowane wobec wszystkich, albo wobec nikogo!"

Inny komentator pisze: "Tu zastosowanie ustawy z 1905 r. nie ma nic do rzeczy ... jeśli ta ustawa jest przekręcana w taki sposób, to trzeba ją znieść ...  Ten pomnik nie jest żadnym problemem. Zróbcie referendum lokalne i zobaczycie, zostawcie go w spokoju. Powinniśmy oddawać szacunek Janowi Pawłowi II, nawet jeśli się nie podobają niektóre aspekty, dużo mu jesteśmy winni jeśli chodzi o skończenie z tym komunistycznym (laickim) obskurantyzmem. Potrzeba więcej placów i ulic Jego imienia!"

Opublikowano: 29.10.2017 14:30. Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 18:30.
Autor: Mieszczuch7
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

„Jedenaście dni temu dość mało znany bloger Mieszczuch7 napisał bardzo ciekawą notkę p.t. "Nowy mur - warszawski". Jako pierwszy zauważył on, że dzięki stalowym barierkom Pałac Prezydencki zaczął przypominać warowną twierdzę. Porównał on to do muru oddzielającego Żydów od Palestyńczyków oraz do wysokich płotów, które rozdzielają katolików i protestantów w Belfaście. Później także inni publicyści /n.p. Johny Pollack/ czynili podobne porównania, ale Mieszczuch7 był pierwszy. Jego poprzednia notka o ataku na niezawisłość Rzecznika Praw Obywatelskich też była bardzo interesująca. Warto zaglądać na ten blog.” elig, 28.08.2010

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Podzielam Pańską troskę, wczoraj o tym pisałem w odniesieniu do tego politycznego...
  • @Rafał Broda ...
  • @Piotr Występ  Późno już, a tu Pan straszysz w godzinę duchów dekapitacją?  I tak,...

Tematy w dziale Polityka