Pompa głębinowa do bardzo głębokiej studni – na co trzeba zwrócić uwagę?

Pompa głębinowa do bardzo głębokiej studni – na co trzeba zwrócić uwagę?
Pompa głębinowa do bardzo głębokiej studni – na co trzeba zwrócić uwagę?
Na początek sprawdź średnicę rury osłonowej. Ustal rzeczywiste położenie lustra wody (dynamiczne i statyczne). Większość pomp głębinowych spokojnie radzi sobie w zanurzeniu na znacznej głębokości. Wysokość podnoszenia – kluczowy parametr w przypadku bardzo głębokiej studni. Wydajność pompy – pamiętaj o ważnej zasadzie.

Przeciętna głębokość studni wierconych w Polsce nie przekracza 15-20 metrów. Oczywiście mówimy tutaj o studniach na użytek prywatny, z których pozyskiwana jest woda do celów bytowych, spożywczych czy do nawadniania ogródka. Zdarza się jednak, że na danym terenie źródło wody znajduje się znacznie niżej, na przykład na głębokości 30-40-50 metrów. Nie jest to nic nadzwyczajnego, a już zwłaszcza w regionach górskich oraz na działkach znajdujących się na wzniesieniu. Jak prawidłowo dobrać pompę głębinową do bardzo głębokiej studni? Na co zwrócić uwagę? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Specjalista proponuje: „ Sprawdzenie wydajności źródła jest punktem wyjścia do dobrania odpowiedniej pompy. Informację na ten temat powinien przekazać wykonawca studni – w przeciwnym razie warto wypożyczyć pompę i sprawdzić samemu, ile litrów wody wydaje na minutę (z pominięciem hydroforu).” Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/8-najczestszych-bledow-popelnianych-przy-doborze-pompy-glebinowej-dla-domu.html

Na początek sprawdź średnicę rury osłonowej

Niezależnie od głębokości studni pierwszym krokiem na drodze do prawidłowego dobrania pompy głębinowej jest zmierzenie średnicy odwiertu. Jeśli wykonawca studni nie przekazał Ci tej informacji, to chwyć miarę i samodzielnie sprawdź, jaka pompa zmieści się w zastosowanej rurze osłonowej.

Jest to o tyle ważne, że w przypadku bardzo głębokich ujęć wskazane jest użycie pompy o dużej wydajności i znacznej wysokości podnoszenia, a najwięcej takich urządzeń znajdziemy w grupie pomp w rozmiarze powyżej 3,5 cala.

Ustal rzeczywiste położenie lustra wody (dynamiczne i statyczne)

To, że odwiert ma np. około 35 metrów nie oznacza, że lustro wody również znajduje na tej głębokości. Jego rzeczywiste położenie może różnić się o dobrych kilka metrów. Konieczne jest zatem zmierzenie wysokości lustra wody (np. przy pomocy klucza zawieszonego na sznurku), zarówno statycznego (w czasie spoczynku), jak i dynamicznego (w trakcie poboru – można to sprawdzić przy pomocy pożyczonej pompy).

Na tej podstawie będzie można prawidłowo dobrać pompę głębinową pod kątem jej całkowitej wysokości, co zapobiegnie ryzyku pracy urządzenia na sucho.

Ekspert radzi: "(..) warto zainwestować w zabezpieczenie pompy głębinowej, które wykryje pracę na sucho i przerwie pracę silnika. Powinien to być obligatoryjny element instalacji, zwłaszcza w przypadku płytkiego ujęcia”. Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/suchobieg-najwieksze-zagrozenie-dla-pompy-glebinowej,14334

Większość pomp głębinowych spokojnie radzi sobie w zanurzeniu na znacznej głębokości

Od razu możemy zaznaczyć, że nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniej pompy głębinowej na potrzeby Twojej studni. Jest mało prawdopodobne, że posiadasz ujęcie o głębokości przekraczającej 50 metrów, a jest to taka standardowa granica dla zdecydowanej większości pomp przeznaczonych do użytku domowego czy półprofesjonalnego.

Wysokość podnoszenia – kluczowy parametr w przypadku bardzo głębokiej studni

Wysokość podnoszenia to jeden z dwóch najważniejszych parametrów hydraulicznych pompy głębinowej. Pisząc w dużym uproszczeniu: określa on, na jaką wysokość pompa może wzbić słup wody. Wysokość podnoszenia często jest też nazywana ciśnieniem na wyjściu.

Ten parametr ma szczególnie duże znaczenie w przypadku doboru pompy do głębokiej studni. Musimy pamiętać, że instalacja tłocząca wodę generuje straty, co odbija się na ciśnieniu (przyjmujemy stratę 1 bar ciśnienia na każde 10 metrów podnoszenia wody w pionie). Dodatkowe straty wystąpią wtedy, gdy studnia znajduje się w znacznej odległości od budynku i zbiornika hydroforowego.

Dlatego dobierając pompę do głębokiej studni trzeba wiele uwagi poświęcić wysokości podnoszenia i dokładnie policzyć, jakie jest wymagane minimalne ciśnienie wody na wyjściu (zależne również od tego, czy pompa zasila zbiornik hydroforowy, czy jest podłączona bezpośrednio np. do deszczowni).

Wydajność pompy – pamiętaj o ważnej zasadzie

Wydajność pompy głębinowej informuje nas o tym, ile litrów wody urządzenie może wylać w ciągu minuty. Zaznaczamy przy tym, że producent podaje tutaj wartość maksymalną, w praktyce niemożliwą do uzyskania w normalnych warunkach użytkowych.

Dlatego musimy zwrócić uwagę na wykres przebiegu wydajności pompy wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia, czyli ciśnienia. Obowiązuje tutaj prosta zasada: im wyższe ciśnienie wytwarza pompa, tym niższa jest jej wydajność. Jest to szczególnie ważne w przypadku planowanego montażu pompy w bardzo głębokiej studni, gdzie spadek wydajności będzie znaczący.

Warto wiedzieć: „(..)analiza sprawności układu pompowego pompy głębinowej wyraźnie wskazuje jak dużego znaczenia nabiera właściwa budowa poszczególnych elementów – zasilanie elektryczne, rurociąg tłoczny, armatura. (..) Widać wyraźnie, że pomimo wysokiej sprawności pompy, przy niewłaściwej budowie układu, straty energii są tak duże, iż trudno mówić o optymalnej eksploatacji.” Źródło: http://softspm.pl/dataknowledge/FE_Eksploatacja_2016.pdf

Dlatego do głębokich odwiertów rekomenduje się pompy wielostopniowe, które gwarantują wysoką wydajność przy zachowaniu wymaganego ciśnienia na wyjściu, a przy tym nie obciążają nadmiernie instalacji elektrycznej.

Jak widzisz dobór pompy głębinowej do bardzo głębokiej studni jest dość problematycznym zadaniem, wymagającym szczegółowych obliczeń i uwzględniania wielu zmiennych. Naprawdę warto tutaj posiłkować się pomocą eksperta. Z bezpłatnego, fachowego doradztwa skorzystasz w profesjonalnym sklepie internetowym.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze