1 obserwujący
14 notek
16k odsłon
  11494   0

Dlaczego nigdy się nie podniesiemy? (polityczno-gospodarcza historia Polski po IIWŚ)

Poniższe wydarzenia zostały wybrane nieobiektywnie, ale wszystkie wydarzyły się naprawdę. W przypadku danych statystycznych lub braku możliwości ustalenia konkretnej daty podano tylko rok lub rok i miesiąc wydarzenia.


1939, II Wojna Światowa

1939/08/23 - w Moskwie zostaje podpisany pakt Ribbentrop-Mołotow, eufemistycznie nazwany “Paktem o nieagresji”. W rzeczywistości, Hitler i Stalin dzielą się wpływami i terytoriami państw, które za chwilę będą ofiarami ich napaści i obiecują sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Nieagresją wykaże się słynący z tchórzostwa Neville Chamberlain (Wielka Brytania) oraz znany z nieudolności i korupcji Edouard Deladier (Francja) - czyli tzw. sojusznicy teoretyczni Polski. 

1939/09/01 - Przebywający w Gdańsku niemiecki pancernik szkolny – Schleswig-Holstein kurtuazyjnie ostrzeliwuje z dział kalibru 280mm o kilkaset metrów odległe Westerplatte - to Niemcy napadają na Polskę, niedawno odrodzone państwo, zamordują z przemysłową wydajnością prawie 6 milionów ludzi, ograbią Polskę z majątku zgromadzonego przez obywateli, zniszczą przemysł, ukradną dzieła sztuki i wymordują elity intelektualne narodu.  

Zdeponowane w polskim systemie bankowym ok. 9,6 mld złotych (polskie banki posiadały czterokrotnie więcej złota niż niemieckie) pada łupem Niemców. Wszystko oprócz kruszcu NBP wywiezionego przez Rumunię zostało wywiezione do Niemiec. Zrabowany wtedy kapitał pracuje do dzisiaj – dla Niemiec i przeciwko Polsce.  

1939/09/17 - Rosja sowiecka napada na uwikłaną w wojnę z Niemcami Polskę wbijając jej nóż w plecy. Sowieci, podobnie jak ich sojusznicy wywożą w głąb Rosji wszystko co możliwe. W Katyniu Żydzi pracujący w NKWD mordują polską inteligencję - ponad 22 tysiące osób.  


1941, Koniec przyjaźni totalitaryzmów

1941/06/22 - Kończy się intensywna współpraca gospodarcza Niemiec i Sowietów. Od podpisania umowy o współpracy gospodarczej w sierpniu 1939 Sowieci wspierający ludobójczą maszynę wojenną Hitlera dostarczyli do NIemiec ok. 900 tys. ton ropy i rafinatów, 500 tys. ton rud żelaza oraz 1,6 mln ton ziarna. Z okupowanej Polski wywieziono wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość i Niemcy rozpoczynają atak na Związek Radziecki. Równocześnie przeprowadzają największą w historii świata akcję eksterminacyjną na ludności cywilnej. W niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski zginie ponad 6 mln osób z całej Europy.

  

1943, Podział Polski

1943/11/28 - Konferencja w Teheranie. Roosevelt, Churchill i Stalin dzielą się wpływami w powojennej Europie. Jako część łupu wojennego Stalin żąda części niemieckiej strefy okupacyjnej wraz z liniami komunikacyjnymi umożliwiającymi transport zrabowanych dóbr do Związku Radzieckiego. Churchill i Roosevelt oddadzą mu Polskę. Temu pierwszemu nie będzie przeszkadzało, że polscy lotnicy walczą (i giną) w bitwie o Anglię a ponad 140 tysięcy polskich żołnierzy walczy razem z brytyjską armią przeciwko Niemcom. Rooseveltowi zdrada przyjdzie nieco trudniej bo na jesieni w USA odbędą się wybory a głos amerykańskiej Polonii może być w nich znaczący. Prezydent RP na uchodźstwie - Władysław Raczkiewicz nie bierze udziału w konferencji.


1944, Fundamenty nowego ustroju

1944/07/21 - PKWN. Komuniści polscy z poparciem sowieckich bandytów ogłaszają powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Powstanie tego samozwańczego rządu jest o tyle istotne, że nie tylko zalegalizuje na wiele lat sowiecką okupację Polski ale utrzyma komunistyczny ustrój państwa aż do 1989. Konferencja poczdamska nie podważy jego istnienia.

1944/08/01 - Powstanie warszawskie. Niemcy, ponownie, bezlitośnie, z niemiecką precyzją zabijają ludność cywilną i powstańców. Ginie około 200 tysięcy osób, w tym resztki ocalałej inteligencji. Głuche na wołania powstańców pozostają teoretycznie sprzymierzone mocarstwa (Anglia, USA) oraz przyszły okupant - Związek Radziecki. Warszawa zostaje zrównana z ziemią, zniszczona zostaje infrastruktura, szkoły i fabryki.  

1944/08/17 - Marszałek Rzeszy Hermann Göring wydaje zarządzenie nakazujące "wywiezienie z ziem polskich do Niemiec wszystkiego co ma jakąkolwiek wartość". W zasadzie jest to formalność ponieważ, jeśli cokolwiek przedstawiało wartość na ziemiach Polski zostało wcześniej zrabowane przez Niemców lub rosyjskie brygady trofiejne. Dóbr wtedy zawłaszczonych Polacy nigdy nie odzyskają, a Żydzi będą domagać się ich zwrotu od...Polaków, którzy pozbawieni kapitału, okradani przez komunistów będą cierpieli próbując odbudować gospodarczo kraj przez cztery następne pokolenia.

  

1945, Złudzenie zwycięstwa

Koniec II WŚ. Niemcy z właściwą sobie starannością i wydajnością wymordowali 5,8 mln Polaków zabijając przez cały okres okupacji średnio 2797 obywateli dziennie. Straty w ludności Polacy odbudują w 35 lat, materialne - nigdy.  

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka