1 obserwujący
20 notek
5849 odsłon
1414 odsłon

argumenty za wyborami w maju

Wykop Skomentuj87

W zażartym, plemiennym sporze o sens majowych wyborów prezydenckich uwadze umyka jeden istotny element. Otóż jeśli nawet epidemia niebawem minie, to jej gospodarcze i ekonomiczne efekty będą dramatyczne, w skali jeszcze dzisiaj dla nas niewyobrażalnej. W konsekwencji skutki społeczne - przeradzające się we wszechpotężny gniew ludzi doprowadzonych do ostateczności.

Gdyby nie powaga sytuacji, można by z pewną złośliwą satysfakcją stwierdzić, że rządzącemu obozowi pierwszy do gardła rzuci się jego własny elektorat, rozwydrzony socjalnie i oduczony od samodzielnego myślenia.

Tak czy inaczej, kryzys państwa będzie potężny. I dlatego niezwykle ważne jest, aby podczas czekającej nas walki o przetrwanie (!) struktury państwa były w miarę trwałe i stabilne. Zarówno w wymiarze technicznym czy organizacyjnym, jak i psychologicznym.

W odróżnieniu od rządu (i samorządów) bezpośrednia, samodzielna rola prezydenta w przezwyciężaniu skutków kryzysu nie jest i nie będzie zbyt wielka, co już doskonale widać. W dodatku Andrzej Duda jest jaki jest - i prochu raczej nie wymyśli. Jest jednak w miarę propaństwowy i przewidywalny. A to niezwykle ważne ze względu na udział prezydenta w kształtowaniu i trwałym funkcjonowaniu struktur władzy oraz jego ogromną siłę blokującą. A w aspekcie dialogu społecznego A. Duda jest swoistą ikoną dla wspomnianych wcześniej, najsłabszych, ale i najgroźniejszych warstw społecznych, co może być istotnym czynnikiem łagodzącym ich nastroje . Nie bez znaczenia jest też jego rola na arenie międzynarodowej.

W tym kontekście bezpieczniej by było już teraz odnowić kadencję Andrzeja Dudy, niż odkładać to na bliżej nieznaną przyszłość, ryzykując, że w czasie szalejącego kryzysu wściekła „ulica” wybierze kogoś nieodpowiedzialnego lub wręcz niebezpiecznego – jakiegoś nowego Stana Tymińskiego na przykład …

***

PS. Czego zapewne świadoma jest każda z poważniejszych  stron powstałej na tym tle barykady, ale oficjalnie nie może tego artykułować, z całej masy partykularnych, wizerunkowych i propagandowych powodów - również tych doraźnie słusznych …


Wykop Skomentuj87
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka