0 obserwujących
253 notki
208k odsłon
  642   0

Rolnicy nie dostali odszkodowań za „aferę ogórkową”

„Afera ogórkowa”, epidemia e.coli, rosyjskie embargo na warzywa – to nagłówki już trochę zapomniane. Rolnicy jednak dobrze pamiętają o wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. O stratach nie pozwala im zapomnieć nieudolność ministerstwa rolnictwa.

UE przeznaczyła 227 mln euro na odszkodowania dla plantatorów warzyw poszkodowanych w wyniku epidemii bakterii e.coli. Polscy rolnicy mieli otrzymać 46, 4 mln euro. Rozdzielenie pomocy przerosło jednak urzędników podległych ministerstwu rolnictwa. Przynajmniej w niektórych województwach.

Pracownicy Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzielili błędnych informacji rolnikom, że o odszkodowanie mogą ubiegać się tylko rolnicy produkujący ogórki w tunelach foliowych i szklarniach. Informacja ta była sprzeczna z Rozporządzeniem Wykonawczym UE nr 585/2011 z dnia 17 czerwca br. Mleko się rozlało. Większość wprowadzonych w błąd producentów ogórków gruntowych nie złożyło wnioski o należne im odszkodowania.

W Świętokrzyskim zawrzało. Poszkodowani rolnicy podpisują się pod skargą w sprawie postępowania urzędników. W ciągu dwóch dni zebrano już ponad tysiąc podpisów. Pokazuje to skalę problemu.

Osoby, które jeszcze tego nie uczyniły mogą skontaktować się z pełnomocniczką producentów ogórka gruntowego z Województwa Świętokrzyskiego Ireną Romanowską. Tel: 601 463 077.

 

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale