Prasa węgierska zatytułowała to nagłówkami ,,Historyczny sojusz polsko – węgierski”. Jak stare przysłowie mówi, ,,Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát” co w dowolnym tłumaczeniu – Polak –Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki.
To jest fakt niezaprzeczalny, że na przestrzeni wieków nasze narody były zawsze nastrojone wobec siebie więcej niż przyjaźnie. Jeżeli ktoś choć raz był na Węgrzech, wie doskonale jacy wspaniali ludzie tam żyją i jak można być ugoszczonym w dosłownym znaczeniu tego słowa.
Nie inaczej było na spotkaniu w Budapeszcie.
Bezpośrednio na lotnisku Pani Premier Beata Szydło została przywitana kwiatami. Parlament. Rozmowy oraz konferencja prasowa.
Trzeba nadmienić, że Victor Orban po raz pierwszy jako premier sprawował władzę w latach 1998-2002 r. Wtedy w tym okresie zniósł czesne za studia, zmalało bezrobocie oraz nastąpił wzrost płac. Był też zwolennikiem wspierania małych i średnich przedsiębiorstw.
Znamienne jest to, że kiedy został po raz drugi premierem w 2010 roku, pierwsza jego podróż służbowa odbyła się do Polski. Za swoje działania rządowe był krytykowany jak mało kto w Europie. Krytyka prasy głównie niemieckiej i francuskiej. Obniżenie oceny wiarygodności tzw. ratingu. Manifestacje uliczne opozycji, po zmianie starej konstytucji na nową. Na ulicę wychodzili obrońcy demokracji. Skąd to znamy.
Jednak wracając do wizyty, tak punktami - czego ona konkretnie dotyczyła?
1. Stwierdzenie, że rozwój gospodarczy obu państw zapewni ścisła współpraca. Jest to uwarunkowane już historycznym dziedzictwem obu państw i ich tradycyjną przyjaźnią.
2. Ocena dotychczasowej współpracy, bo fundament sojuszu polsko węgierskiego jest solidny.
3. Ścisła współpraca w ramach tzw. grupy wyszehradzkiej. Tym samym wzmocnienie tego celu i jego założeń.
4. Podjęcie bliższych i owocnych relacji między firmami.
5. Omówienie kwestii zaostrzenia się sytuacji związanej z uchodźcami i sprawy negocjacyjne, także w świetle ostatniej wizyty angielskiego premiera.
6. Polska może liczyć na solidarność z Węgrami i odwrotnie.
7. Wzmocnienie połączeń kolejowych, połączenie obu krajów systemem autostrad, uruchomienie też dodatkowych lotów .
8. Omówienie współpracy na osi Warszawa- Budapeszt - Bukareszt.
9. Omówienie wspólnych stanowisk w sprawie przyszło - tygodniowego szczytu UE .
Victor Orban wyraził swoje zaniepokojenie w kwestii migracji i wzywa Unię do przedsięwzięcia odpowiednich zabezpieczeń, bo sama Grecja nie da sobie rady z tym problemem. Rozmowa była toczona na temat wzmocnienia południowych granic Schengen.
Zaproponował też nową linię obrony granicznej przepływu uchodźców na granicy bułgarsko – macedońskiej i greckiej.
Także wspomniał o braku poparcia i pomocy ze strony Unii na dzień dzisiejszy wobec Ukrainy.
Victor Orban stwierdził, że bez względu na zmianę polityków na przestrzeni dziejów, to przyjaźń polsko – węgierska nadal trwa.
Na koniec pani premier Beata Szydło i premier Victor Orban powiedzieli, że będą się wzajemnie wspierać w współpracy gospodarczej i politycznej.
Także było w rozmowach odniesienie się pani premier do polityki jaka jest prowadzona w naszym kraju. Zarówno o kwestiach gospodarczych jak i społecznych.
Ważnym celebrującym momentem było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary rewolucji węgierskiej w 1956 roku.
Jeszcze raz. Prasa węgierska zatytułowała to wprost ,,Historyczny sojusz polsko – węgierski”. Bez dwóch zdań.
Premier Victor Orban, stwierdził, że przyjazd przedstawicieli państwowych z Polski, na Węgrzech zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie.
Inne tematy w dziale Polityka