W RADOŚCI ISTNIENIA
Im więcej Miłości w nas, tym więcej dostrzegamy Jej wokół.
49 obserwujących
132 notki
187k odsłon
1605 odsłon

PUNKT BARANA, KTÓRY JUŻ NIE JEST PUNKTEM BARANA

Wykop Skomentuj42

 2

Wiosenny punkt Barana 

cyt, z Wikipedii: "Punkt Barana – to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim." Tu rysunek, który przedstawia ten punkt przecięcia:

1

cyt, z Wikipedii :"Moment przejścia Słońca przez "punkt Barana" jest początkiem wiosny astronomicznej na półkuli północnej, stąd punkt ten nazywany jest także punktem równonocy wiosennej." Tak podają też pewne podręczniki... ha, ha, ha...

Punkt ten przesuwa się jednak w czasie… Czytam sobie w innych w oficjalnych źródłach: 

"Wskutek precesji osi obrotu Ziemi punkt Barana cofa się po ekliptyce dokonując pełnego obiegu w ciągu około 25800 lat (tzw. rok platoński). Obecnie znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, jego nazwa powstała, gdy był w gwiazdozbiorze Barana. Za kolejne 500 lat punkt Barana znajdzie się w gwiazdozbiorze Wodnika." 

3

Zero na zdjęciu to miejsce i "czas", w którym przecięcie ekliptyki z "równikiem niebieskim" następowało w dniu przesilenia letniego w "punkcie Barana" (na tle gwiazdozbioru Barana).
Ale nawet naukowcy i poszukiwacze mają różne pojęcie, kiedy miało to miejsce - że punkt Barana znajdował się w Baranie.

Ogólnie wiadomo - z astrologicznych informacji, że teraz "punkt Barana" nie znajduję się już w punkcie Barana. 


No, ale astrolodzy - wbrew informacjom astronomów obserwujących niebo - dalej upierają się przy swoim... 

Dlaczego w takim razie "PUNKT BARANA" nie zmieniał nazwy zgodnie ze zjawiskami zachodzącymi w rzeczywistości? Dlaczego nie wymyślono innej nazwy na określenie tego zjawiska?

cyt. z Wikipedii: "Punkt Barana" wyznacza tak zwaną równonoc marcową, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana, na półkuli północnej jest to równonoc wiosenna." Tak podają też inne "oficjalne i naukowe" żródła... ha, ha, ha...

No to jak ma się ten fakt do tego, że w dniu 20.marca 2013 roku Słońce znajdowało się w gwiazdozbiorze Ryb? I Słońce jest obecnie w znaku Ryb mniej więcej od 11. marca do 21. kwietnia. Czy teraz nie powinniśmy używać nazwy "punkt Ryb"?

Na kiedy w takim razie wypada prawdziwy czas "przesilenia wiosennego" czyli równonocy wiosennej, skoro oficjalne źródła podają, że: "Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w okolicach 20/21 marca, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana."?

Równonoc wiosenna podobno w tym roku przypadała na 20. marca. W tym dniu Słońce znajdowało się w gwiazdozbiorze RYB. Można to sprawdzić tutaj. http://theskylive.com/planetarium?obj=sun&date=2014-03-20&h=22&m=50#lat|89.9811387535901|lon|359.95685763888883|fov|41.64999999999999

p.s. Oto, jak działają nasze umysły - coś się umownie nazywa jakoś, a potem, jak sytuacja się zmienia, to nazwa pozostaje, choć calkiem straciła swój sens. Dlaczego u fraka są z tyłu nad połami (te dwa ogony u fraka) doszywane dwa guziki? Ponieważ kiedyś były na końcach półów (dwóch ogonów) umieszczane także dwie dziurki... kompatybilne z owymi guzikami z tyłu fraka. Poły zawijano i podpinano do... jazdy konnej. Teraz guziki to tylko... bezużyteczna i wątpliwa dekoracja u fraka.

I na przykład:

Według astrologicznych zapisów podobno „21 czerwca 2014 roku jest przesilenie letnie i Słońce „wchodzi” w fazę Raka dokładnie o godzinie 12.51!
.
Według astronomicznych obserwacji ponoć w dniu 21. czerwca Słońce wchodzi w gwiazdozbiór Bliżniąt.

Hurrrrra… ;-) Umysł i założenia astrologów wygrywają z efektami obserwacji Natury?

A według jeszcze innych „żródeł” w dniu 21. czerwca 2014 roku Słoneczko będzie dokładnie pomiędzy trzema gwiazdozbiorami:
Bykiem, Orionem i Bliżniakami.

Żyjemy w różnych RZECZYWISTOŚCIACH?

To rzeczywiście jakaś niezła GRA albo ZABAWA… „w kto ma prawdziwszą wiedzę”? ;-)… 

ha, ha, ha…. :-D. 

 

źródła rysunków:

rys. 1 - http://www.uni-garden.com/artykul-180,,-Wiosenny_punkt.html

rys. 2 - http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Equinox_path.png

rys. 3 - http://geografia_liceum.republika.pl/sfera.htm

 

 

Wykop Skomentuj42
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie