126 obserwujących
329 notek
814k odsłon
32559 odsłon

Bronisław Komorowski i afera KNF

Wykop Skomentuj179

Bez zbędnych wstępów... Dominująca narracja w postkomunistycznych mediach jest dziś taka: oto zły PiS chciał uchronić SKOK-i przed czujnym okiem Komisji Nadzoru Finansowego, ale dobry prezydent Bronisław Komorowski na to nie pozwolił i tym samym ocalił rzesze ciułaczy przed utratą oszczędności... I byłoby fajnie, gdyby nie istnieli na tym świecie ludzie obarczeni przekleństwem niezłej pamięci... Otóż, należę do nieszczęśników dotkniętych tą przypadłością i pamiętam, co działo się w roku 2006... Dlaczego akurat w roku 2006? Ano dlatego, że właśnie wtedy uchwalono w Sejmie ustawę o "nadzorze nad rynkiem finansowym". Tak, drogie dzieci - było to za czasów IV RP i KNF to właśnie dziedzictwo tych mrocznych czasów. A jak w szczegółach wyglądało głosowanie ustawy? No, aż tak dobrej pamięci nie ma, ale tu w sukurs przychodzi postęp techniczny - dziś nikt nie musi kolabać się do sejmowego archiwum żeby zapuścić nura w odpowiednie protokoły. Puszczamy w ruch wyszukiwarkę internetową i szukamy protokołu:

"GŁOSOWANIE Nr 51 - POSIEDZENIE 22.
Dnia 21-07-2006 Godz. 12:56
 
Pkt 8. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym
 
Głosowanie nad przyjęciem w całości projektu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Finansów Publicznych, wraz z przyjętymi poprawkami"

Gdy protokół znajdziemy oczom naszym ukazują się takie wyniki głosowania:

Klub/Koło     Liczebność     Głosowało     Za     Przeciw     Wstrzymało się     Nie głosowało
PiS                 154     147     147     -     -     7
PO     131     120     -     120     -     11
Samoobrona     55     49     49     -     -     6
SLD     55     45     -     45     -     10
LPR     29     26     26     -     -     3
PSL     25     22     -     4     18     3
niez.     5     5     2     2     1     -
NKP     5     5     4     -     1     -
 

Nie wiem jak wklei mi się ta tabelka, więc na wszelki wypadek podaję kawę na ławę:

Przeciw przyjęciu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym głosowało 120 posłów Platformy Obywatelskiej. Możemy poznać ich z imienia i nazwiska, bo jest tam wymieniona cała lista (Bronisław Komorowski figuruje pod numerem 44 - a imię jego Czterdzieści i Cztery, chciałoby się powiedzieć...). I teraz pytanie: jeśli próba uchronienia SKOK przed kontrolą KNF jest "największą aferą ostatniego ćwierćwiecza", to czym właściwie była próba udupienia samego KNF???

 

link do listy posłów PO: http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/InfoForPPIDec?OpenAgent&26465&PO&Przeciw


PS

W stenogramach dyskusji sejmowej nie chce mi się grzebać, podobnie jak nie chce mi się grzebać w tym, co wtedy o projekcie KNF pisały te media, które dziś ową instytucję sławi, ale chyba znalazłoby się tam parę ciekawostek...

Wykop Skomentuj179
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale