Ponowny atak na płońską urazówkę. THE- reaktywacja?
Pisaliśmy 25 lutego 2011:„Jak na początku zostało wspomniane, chodzi o 300 milionów złotych rocznie. Planowe operacje wszczepienia endoprotezy, to lukratywny kąsek dla wszystkich, a w szczególności szpitali prywatnych. Jeżeli jedna operacja planowa, opłacana prze NFZ zostanie przeprowadzona w publicznej placówce, to „traci” na tym prywaciarz. Z tej racji należy dalej śledzić poczynania konsultanta wojewódzkiego, gdyż może wymyślić nowego „konia trojańskiego”. Reagować trzeba natychmiast, by opinia publiczna oraz media miały nieco więcej czasu, niż w obecnym przypadku. Szpital w Płońsku się rozwija i ma się rozwijać, czy to się komuś podoba, czy nie. Wszakże to placówka ratowania życia, a nie konkurs piękności.
Przejęcie zysków, to, naszym zdaniem, cel zabrania SPZZOZ w Płońsku pogotowia przez Falka oraz oddziału urazowo- ortopedycznego przez pewnego pana. Czy bezpośrednio w tą drugiej sprawę zamieszany był prof. dr hab. n. med. Jarosław Deszczyński, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Ortopedii i Traumatologii? Nie wiadomo.
Szacuje się, że w Polsce jest zapotrzebowanie na około 30 tys. endoprotez stawu biodrowego rocznie. Koszt jednego zabiegu wynosi około 10 tys. zł. Daje tołączną kwotę około 300 milionów złotych rocznie, czyli jest, o co się bić.
W lutym tego roku Konsultant Wojewódzki uderzył w płońską urazówkę oraz naraził pacjentów. Powiększył obszar obsługiwany przez płońskich chirurgów do granic ludzkich możliwości, do czego odniosła się Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych Rady Powiatu Płońskiego, pisząc:
„Nie jest możliwe, by jakikolwiek lekarz był w stanie wykonać tyle zabiegów, iloma go Pana decyzje obciążają. (...)
Dodać należy, że Szpitale w rejonie operacyjnym dla Miasta Stołecznego Warszawy, według danych dostępnych w rejestrze Pana Wojewody, posiadają łącznie, co najmniej 807 łóżek ortopedycznych, co przy liczbie 1 836 500 mieszkańców (łącznie z Powiatem Otwockim) w przeliczeniu na jedno łóżko daje 2 276 pacjentów (dane z BIP).”
Ostatecznie zimą 2011 roku nie udało się Deszczyńskiemu nadmierne obciążenie naszych lekarzy. Należy pamiętać, że ten pan ma własną klinikę i jeśli operację wykona się w państwowej służbie zdrowia, to u niego już nie.
- Ortopedia w publicznych szpitalach ma ogromny potencjał, ale nie jest on wykorzystany przez złą organizację. Zamiast robić siedem operacji dziennie, przeprowadza się dwie, dlatego tworzą się kolejki pacjentów. Pod względem sprzętu i umiejętności lekarzy publiczne jednostki nie ustępują prywatnym klinikom- powiedział prof. Jarosław Deszczyński.
(Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna z 2008-04-04)
Czy zatem Deszczyński złożył już broń i nie ma nic wspólnego z poniższymi informacjami?
Informacja o wczesnych powikłaniach po endoprotezoplastykach stawowych wykonanych w 2010 r.
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawia dane, dotyczące wykazanych przez świadczeniodawców powikłań, jakie wystąpiły bezpośrednio po endoprotezoplastykach stawowych wykonanych w 2010 r. Prezentowane dane pochodzą z pozytywnie zweryfikowanych dokumentów Centralnej Bazy Endoprotezoplastyk (stan na 26 października 2011 r.).
W 2010 r. w całym kraju odnotowano łącznie 663 (1,34%) powikłania po endoprotezoplastykach stawowych, w tym:
- 552 po wszczepach endoprotezy stawu biodrowego (1,49%),
- 109 po wszczepach endoprotezy stawu kolanowego (0,92%),
- 1 po wszczepie endoprotezy stawu łokciowego (1,35%),
- 1 po wszczepie endoprotezy stawu ramiennego (0,36%).
Wśród najczęściej występujących powikłań znalazły się:
- zgony - 85 przypadków,
- zwichnięcia protezy - 49 przypadków,
- krwiaki - 49 przypadków,
- złamania wokół protezy - 40 przypadków,
- inne, bliżej nie określone powikłania, raportowane w 121 przypadkach.
Najwyższy odsetek wczesnych powikłań po wszczepach endoprotez stawowych (18,9%) odnotowano w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku. Na stosunkowo wysokim poziomie wskaźnik ten był również w przypadku:
- Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim - 15,0%,
- Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Miejskiego w Gliwicach - 13,8%,
- Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lubinie - 13,0%,
- Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Mazowieckim - 12,8%.
W zestawieniu znaleźli się świadczeniodawcy, u których co najmniej jeden wszczep endoprotezy stawowej wykonany w 2010 r. zakończył się wystąpieniem wczesnego powikłania.
Na zamieszczony komunikat na oficjalnej stronie NFZ zareagował natychmiast dyrektor Świerczek, szef płońskiego SPZZOZ.
Komunikat - Endoprotezy
Komunikat
Dyrekcja SPZZOZ w Płońsku z wielkim zdumieniem zapoznała się z treścią komunikatu, jaki ukazał się na stronie internetowej Prezesa NFZ. Z komunikatu wynika, że Oddział Urazowo-Ortopedyczny SPZZOZ w Płońsku ma najwięcej powikłań w Polsce po endoprotezoplastykach stawowych. Z takimi danymi absolutnie nie możemy się zgodzić
Na przestrzeni ostatnich 3 lat wykonano:
· rok 2009: hospitalizacje – 1181, operacje – 1015, w tym endoprotezoplastyka -181
· rok 2010: hospitalizacje – 1441, operacje – 1203, w tym endoprotezoplastyka -163
· rok 2011: hospitalizacje – 1291, operacje – 1058 w tym endoprotezoplastyka -114
(za 10 m-cy).
Na działalność Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w tym okresie wpłynęła tylko 1 skarga, nie dotycząca pacjenta operowanego w kierunku endoprotezoplastyki.
W celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji Dyrektor Szpitala powołał Komisję
w następującym składzie:
· lek. Zbigniew Scharoch – Zastępca Dyrektora ds. Opieki Zdrowotnej,
· lek. Robert Zoń – Koordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego,
· Joanna Turkowska – Kierownik Działu Analiz i Statystyki Medycznej,
która ma niezwłocznie przeanalizować całą dokumentację medyczną dot. endoprotezo- plastyk stawowych w 2010 r. Po dokonaniu ustaleń przez Komisję niezwłocznie podamy wyniki do publicznej wiadomości i ustosunkujemy się do danych zawartych w komunikacie NFZ.
Informacja dotycząca komunikatu Narodowego Funduszu Zdrowia "Informacja o wczesnych powikłaniach po endoprotezoplastykach stawowych wykonanych w 2010 r."
Poniżej przestawiamy stanowisko SPZZOZ w Płońsku w sprawie komunikatu Centrali NFZ przekazane do pana Jacka Kozłowskiego, Wojewody Mazowieckiego:
"Uprzejmie informuję, że od momentu kiedy pojawiła się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia „Informacja o wczesnych powikłaniach po endoprotezoplatykach stawowych wykonanych w 2010 roku”, według której SPZZOZ w Płońsku widnieje na pierwszym miejscu z odsetkiem powikłań 18,9% niezwłocznie powołano zespół w składzie lek. Zbigniew Scharoch – Zastępca Dyrektora ds. Opieki Zdrowotnej, lek. Robert Zoń – Koordynator Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Joanna Turkowska – Kierownik Działu Analiz i Statystyki Medycznej celem przeanalizowania danych dotyczących sprawozdanych endoprotez.
W 2010 roku wykonano 163 operacje endoprotezoplastyki.
W sprawozdawczości z powikłaniami objęto 31 chorych.
Z enumeratywnie wymienionych powikłań stwierdzono:
Zgony – 0
Zwichnięcia -0
Krwiaki- 2
Złamania wokół protezy – 1
Infekcja powierzchowna – 3
Zakrzepowa zapalenie żył – 2
Niedowład nerwu - 1
Niewydolność krążeniowo-oddechowa – 1.
Łącznie jest to 10 przypadków, co daje 6,1% w stosunku do wszystkich operowanych.
Ponadto w grupie „inne” powikłania ujęto 21 przypadków z następującymi rozpoznaniami m.in.: wysięk, anemia, obrzęk, gorączka i wzrost CRP, zaburzenia psychiczne, zaburzenia świadomości. Jest to pozostałe 12,8%.
Umieszczenie tej grupy rozpoznań w ocenie zespołu i mojej, w statystyce powikłań nie jest do końca słuszne, jako że średni wiek tych pacjentów wynosił ponad 70 lat i część tego typu rozpoznań towarzyszyło tym pacjentom już przy przyjęciu. Ponadto 20% ww. pacjentów przyjętych było w trybie nagłym pourazowym, i kolejne 20% były to zabiegi rewizyjne u pacjentów wcześniej operowanych również w innych ośrodkach.
W naszej ocenie umieszczenie takiej statystyki po raz pierwszy po tylu latach sprawozdawczości bez wcześniejszej weryfikacji i zażądania wyjaśnień jest dla wielu szpitali w tym dla nas wysoce krzywdzące.
Pragnę zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich 4 lat nie wpłynęła ani 1 skarga na działalność zespołu lekarzy ortopedów SPZZOZ w Płońsku.
Za ten okres nie toczy się żadne postępowanie sądowe.
Oddział urazowo-ortopedyczny cieszy się bardzo dobrą opinią o czym świadczą kolejki oczekujących na zabiegi endoprotezoplastyki.
Średni rzeczywisty czas oczekiwania wynosi m.in:
Endoproteza stawu biodrowego 109 dni (stabilne), 39 dni (pilne)
Rewizja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego 131 dni (stabilne),19 dni (pilne)
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego 360 dni (stabilne), 66 dni (pilne)
Rewizja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego 30 dni (pilne)
Tak więc w ocenie zespołu jak w mojej analizie powikłań powinno podlegać 10 przypadków, co stanowi 6,1% powikłań.
Bardzo proszę o przyjęcie złożonych wyjaśnień."
Józef Świerczek
Dyrektor SPZZOZ w Płońsku
Utrata planowych zabiegów wszczepienia endoprotezy, uderza bardzo mocno w finanse szpitala oraz w utrzymanie świetnego zespołu lekarzy chirurgów. Chyba NFZ strzela sobie tą analizą w biodro, które nasi specjaliści chętnie mu profesjonalnie zoperują.
Inne tematy w dziale Rozmaitości