polfic
Logik
28 obserwujących
987 notek
378k odsłon
188 odsłon

Reguła wydatkowa czyli absurd ekonomistów

Wykop Skomentuj21

Witam,

Jak obiecałem, tak i piszę. Regułę wydatkową wprowadzili koledzy współpracownika Tuska, których tak bardzo wychwalał w zaprzyjaźnionej, jak widać, z nowoczesnymi pisowcami Gazecie Wyborczej.

Tu teoria:

"Reguła wydatkowa – zalecenie Rady Ministrów, dotyczące wzrostu wydatków budżetu, zgodnie z którym, górny limit wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych obliczany będzie na podstawie prognozowanego wskaźnika inflacji powiększonego o 1 punkt procentowy." *

Teoretycznie brzmi sensownie, nie? Ale diabeł jak to diabeł, tkwi w nieznajomości matematyki wśród wszystkich a w szczególności u decydentów, polityków, ekonomistów i innych ignorantów.

O ile przykładowo, 13 emerytura powinna podlegać owej regule wydatkowej, to 500 + już nie, bo jest klasycznym obniżeniem podatków. I zauważcie, że w pierwszym etapie, gdy ignorant nie był jeszcze premierem i głównodowodzącym, tak właśnie było. I efekty można było zauważyć w postaci zarówno wzrostu gospodarczego jak i wzrostu dochodów budżetu. Czyli dokładnie było tak jak zapowiadałem, czyli tak jak mówi dosyć prosta matematyka.

Niestety, ignorant jest wychowany wśród balcerowiczowsko-tuskoidalnym środowisku i hmmm.... myśli tak jak oni.

Otóż, ściągnięcie zgodnie z regułą wydatkową pieniędzy z firm i ludzi, aby wypłacić 500 +, psuje cały efekt obniżenia podatków, bo obniżeniem podatków być przestaje.

Podobnie jest z tzw. "dopłatami" do kopalń. To też było obniżanie podatków kopalniom. Ale też z uwagi na regułę wydatkową (między innymi), też tego nie robiono; czego efektem jest finansowanie Putinowi czołgów, a jak słyszę nasze górnictwo leży.

I z powodu tego absurdalnego hmmm... myślenia, słyszę absurdalne wypowiedzi, że na obniżenie podatków, trzeba zabrać pieniądze. albo inne, które słyszałem: nie stać nas na obniżenie podatków. Absurdalne, nie? Czy tylko dla mnie?

W skrócie:

- 500 +, inne obniżki podatków bez reguły wydatkowej.

- 13 emerytura czy podwyżki dla urzędników - z regułą wydatkową

Ale niestety tak to nie działa u ignoranta, i dlatego gospodarczo źle się to skończy.


Pozdrawiam :)


* https://www.gazetaprawna.pl/encyklopedia/podatki/hasla/443729,regula-wydatkowa.html

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka