Polityka Wschodnia Polityka Wschodnia
273
BLOG

Breaking! Sudan bombarduje pola naftowe S. Południowego

Polityka Wschodnia Polityka Wschodnia Polityka Obserwuj notkę 2

 

Al-Arabiya (na twitterze) i Sudan Tribune podały dziś, 27 marca, powołując się na agencję Reuters, że Siły Powietrzne Sudanu zbombardowały główne pola naftowe Sudanu Południowego. Informacja ta została potwierdzona też przez Greater Nile Petroleum Operating Company (operator rurociągów z 40% udziałem Chin).

Źródło: wikipedia. Creative Commons 3.0.

Obecnie na pograniczu sudańsko - południowo sudańskim trwają najostrzejsze starcia od uzyskania autonomii przez Sudan Południowy ze stolicą w Dżubie.

Z tego powodu, prezydent Sudanu, Omar Al-Baszir odwołał wizytę na dwustronnym szczycie zaplanowanym na 3 kwietnia w Dżubie.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Moon wezwał tymczasem obie strony "do zachowania spokoju".

Od lipca 2011, czyli uzyskania niepodległości przez Sudan Południowy w wyniku referendum, między sąsiednimi państwami nieustannie dochodzi do zatargów. Podłożem tych spięć jest ropa naftowa. Sudan posiada infrastrukturę niezbędną do przesyłu i eksportu tego surowca, a Sudan Południowy pola naftowe.


Sudan Południowy w styczniu 2012 przerwał wydobycie, ze względu na to, że północny sąsiad zarekwirował transport ropy płynący z Południa. Jak twierdził Sudan, "za niewywiązanie się z obowiązku zapłaty za przesył". Jednak Chartum naliczał zdaniem sąsiada "astronomiczne" stawki za tranzyt.

Nad Nilem tli się kolejny konflikt...

(MMT)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka