Rozliczenie PIT – najważniejsze informacje

Darmowy PIT online – jaki wybrać?
Darmowy PIT online – jaki wybrać?
Niedawno rozpocząłeś pierwszą pracę, uzyskałeś dochody i po raz pierwszy musisz wypełnić deklarację podatkową? A może wcześniej wypełniałeś PIT-37 online, a teraz Twój sposób zarobkowania zmienił się i konieczna jest zmiana wersji PIT-u?

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące wypełniania deklaracji podatkowych. Sprawdź, kto powinien uzupełnić konkretne PIT-y, na czym polega przekazanie 1% podatku na chore dzieci bądź innych potrzebujących, a także do kiedy należy złożyć PIT.

Darmowy PIT online – jaki wybrać?

Wyróżnia się kilka różnych deklaracji podatkowych, uzależnionych od rodzaju osiąganych dochodów. Poprzez PIT program online wypełnisz zatem PIT-36, czyli formularz przeznaczony dla podatników, którzy w trakcie danego roku obliczali wysokość zaliczki na podatek dochodowy, a następnie miesięcznie bądź kwartalnie przesyłali je samodzielnie na konto urzędu skarbowego. Jest przeznaczony przede wszystkim dla osób prowadzących działalność i rozliczających się według skali podatkowej. Aplikacja do rozliczania PIT pozwala też na wysłanie deklaracji nr 36L, która jest przeznaczona dla osób opodatkowanych podatkiem liniowym, jak również PIT-28, czyli formularza dla ryczałtowców.

Popularny PIT-37 jest przeznaczony dla podatników uzyskujących przede wszystkim dochody z tytułu pracy na etacie, umowy o dzieło i zlecenia. PIT-38 to formularz dla tych, którzy osiągnęli dochody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a PIT-39 – dla osób, które uzyskały dochody z tytułu zbycia nieruchomości.

Niezależnie od tego, czy wypełniasz np. PIT-36, PIT-28 czy PIT-37, program internetowy od sprawdzonego dostawcy z pewnością szybko przeprowadzi Cię przez kolejne kroki wypełniania deklaracji.

PIT darmowy program – kiedy wysłać deklarację?

Poprzez darmowy program PIT możesz wysłać dowolny rodzaj deklaracji. Ale do kiedy to zrobić, aby zmieścić się w terminie i nie zapłacić kary? Jeśli chodzi o rok podatkowy 2021/2022, to do 28 lutego przyszłego roku złożysz PIT-28, z kolei do 2 maja należy wysłać PIT-37, 36, 36L, 38 oraz 39.

1 procent podatku na Organizacje pożytku publicznego

Podatnicy rozliczający deklarację PIT mogą także przekazać 1% podatku na wybraną OPP, np. na http://fundacjaagnieszka.pl/. Na czym to polega? Otóż osoba płacąca podatki ma możliwość przekazania drobnej części, czyli właśnie 1% podatku na różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. Ma wybór, ale jeśli tego nie zrobi, to owa kwota zostanie po prostu przekazana w całości do Skarbu państwa. Co istotne, ową sumę można przekazać tylko na organizacje mające numer KRS. Organizacje pożytku publicznego z KRS-em to po prostu fundacje dla dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych itp., którym sądownie nadano wspomniany numer. Jeśli chodzi o 1 procent podatku, lista organizacji, którym można go przekazać, nie obejmuje wszystkich fundacji czy stowarzyszeń w Polsce. Nie każda organizacja może zatem otrzymać środki z 1 procenta.

A komu konkretnie można przekazać pieniądze? Możliwości jest wiele, ponieważ całkiem sporo jest podmiotów posiadających status organizacji pożytku publicznego. Możesz zatem przesłać 1% podatku na niepełnosprawne osoby, zwierzęta, seniorów, a także 1% podatku dla dzieci czy też na cele kulturalne, religijne oraz inne.


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze