Wielcy polscy ekonomiści na monetach kolekcjonerskich NBP

Wielcy polscy ekonomiści na monetach kolekcjonerskich NBP
Wielcy polscy ekonomiści na monetach kolekcjonerskich NBP
NBP upamiętnia największych polskich ekonomistów na monetach kolekcjonerskich. Tegoroczna wiosna będzie należała do trzech wybitnych wizjonerów i reformatorów: Władysława Grabskiego, Leona Biegeleisena oraz Jana Stanisława Lewińskiego. Ich wizerunki znajdą się na popularnej serii „Wielcy Polscy ekonomiści”. Pierwsza emisja − z wizerunkiem Władysława Grabskiego − już w kwietniu.

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich zasługi dla historii Polski. Serią „Wielcy polscy ekonomiści” NBP pragnie uhonorować wielkich Polaków, których dorobek tworzy historię rodzimej ekonomii.

Zreformował finanse państwa

Władysław Grabski – polski polityk, ekonomista, historyk, działacz niepodległościowy żyjący w latach 1874-1938. To jemu Polacy zawdzięczali reformę walutową z 1924 r., która doprowadziła do stabilizacji budżetu oraz zduszenia hiperinflacji.

W swoim dziele „O własnych siłach” pisał:

„Ażeby wśród narodów świata zdobyć, a nawet utrzymać należne nam stanowisko, winniśmy wyrobić w sobie cnoty gospodarcze, czyli urobić charakter i usposobienie najszerszych warstw ludności, pracujących czy fizycznie, czy umysłowo, byśmy w walce ekonomicznej nie czuli się od innych słabszymi i mogli rachować na powodzenie w rywalizacji na arenie świata”.

Srebrna moneta kolekcjonerska poświęcona Władysławowi Grabskiemu jako pierwsza w tym roku wzbogaci serię „Wielcy polscy ekonomiści”. Narodowy Bank Polski zaplanował jej emisję na 21 kwietnia 2022r.

image

Srebrna moneta poświęcona Władysławowi Grabskiemu otworzy tegoroczny cykl emisji NBP z serii „Wielcy polscy ekonomiści”

Walczył o lepsze jutro

Leon Biegeleisen – ekonomista i naukowiec. Popierał stopniowe prospołeczne reformy, uznając zarazem, że zarówno publiczne, jak i prywatne przedsiębiorstwa mogą działać równie efektywnie. Był zwolennikiem aktywnej polityki państwa. W swoim dziele – „Wstęp do nauki ekonomii społecznej” napisał:

„Jeśli kiedy, to właśnie w tej chwili, gdy przewartościowują się obok nas i u nas wszelkie wartości, burzą się i powstają nowe światy w tempie nieraz zawrotnym, oderwanie się od tego lub innego odcinka rzeczywistości i wniknięcie w podstawy poznania społeczno-ekonomicznego może przyczynić się do przyśpieszenia osiągnięcia tego, co nam wszystkim przyświeca, także i w badaniu naukowym: lepszego i trwalszego jutra”. Moneta kolekcjonerska poświęcona temu wielkiemu ekonomiście ukaże się 5 maja 2022 r.

image

Wizerunek Leona Biegeleisena na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP o nominale 10 zł

Zyskał międzynarodową sławę

Jan Stanisław Lewiński – naukowiec, dydaktyk, publicysta. Jego prace chętnie publikowano za granicą, co przyniosło mu międzynarodową sławę. Wielką uwagę poświęcał zagadnieniom pieniądza i kredytu oraz ich związkowi z cenami. W „Zasadach ekonomii politycznej” odnotował: „Wiemy, że praw przyrody zmienić nie możemy; musimy się im podporządkować. To samo można powiedzieć i o prawach ekonomicznych”.

Pisał także: „Teoria i rzeczywistość dają się porównać do dwóch kół zębatych, które muszą być dokładnie do siebie dopasowane. Koło teoretyczne, skonstruowane bez myśli o jego zastosowaniu, w mechanizmie naukowym nigdy sprawnie swego zadania spełniać nie będzie. Nawet największy wysiłek myśli nie przezwycięży tej trudności”. 10 złotowa srebrna moneta kolekcjonerska poświęcona temu wielkiemu ekonomiście ukaże się 5 maja 2022 r.

image

Moneta kolekcjonerska NBP z wizerunkiem Jana Stanisława Lewińskiego ukaże się 5 maja

Seria monet kolekcjonerskich NBP „Wielcy polscy ekonomiści”

Seria monet kolekcjonerskich NBP „Wielcy polscy ekonomiści” została zainaugurowana w 2017 r. Jej celem było upamiętnienie wybitnych polskich specjalistów w dziedzinie ekonomii, których dorobek przyczynił się do rozwoju tej nauki.

Serię kolekcjonerską tworzą monety o nominale 10 zł z wizerunkami zasłużonych polskich ekonomistów. Jako pierwsza została wyemitowana moneta z podobizną Mikołaja Kopernika, którego przede wszystkim znamy jako wybitnego astronoma, choć znaczący jest również jego dorobek w dziedzinie ekonomii. Na kolejnych monetach pojawiły się także wizerunki m.in. Fryderyka Skarbka, Edwarda Taylora i Tadeusza Brzeskiego. W ramach serii monet „Wielcy polscy ekonomiści” jesienią 2022 r. NBP przypomni także sylwetki Władysława Zawadzkiego i Michała Kaleckiego.

Zobacz całą serię monet kolekcjonerskich „Wielcy polscy ekonomiści”

Monety kolekcjonerskie wyróżniają się nietypowymi rozwiązaniami technicznymi graficznymi

Monety kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od monet obiegowych. Są bite ze srebra i złota, mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie ozdobnych elementów, np. bursztynu, cyrkonii, szkła czy ceramiki lub przez zastosowanie technik dodatkowych, jak nadruk wykonany w technice tampondruku lub druku UV, selektywne złocenie czy matowienie laserowe.

Zakup monety − stacjonarnie lub online

Monety kolekcjonerskie może nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją otworzyć. To także oryginalny pomysł na prezent. Zakupu można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl oraz w 16 Oddziałach Okręgowych NBP zlokalizowanych w każdym mieście wojewódzkim.

Szczegółowe informacje o zaplanowanych emisjach monet i banknotów kolekcjonerskich, datach i nominałach dostępne są na stronie Narodowego Banku Polskiego w planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r.


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze