Fot. PAP
Fot. PAP

Świetne wyniki polskiej gospodarki. Najnowsze dane GUS

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 97

Według najnowszych danych GUS, PKB w IV kwartale 2017 roku wzrósł o 5,1 proc. rok do roku wobec wzrostu w III kwartale o 4,9 proc. rok do roku. Rząd cieszy się z pozytywnych wyników polskiej gospodarki i chwali przedsiębiorców, którzy przyczynili się do wzrostu PKB.

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że największy wpływ na wzrost gospodarczy mają inwestycje rządowe i samorządowe. - Pozytywny wpływ przemysłu na PKB będzie przekraczał przeciętny wzrost w gospodarce i będzie silniejszy niż po III kwartale w 2017 roku. Po III kwartale 2017 roku możemy ocenić, że w IV kwartale wzrost wartości dodanej w budownictwie osłabił się, co może przełożyć się na słabszy wzrost w całym roku. Pozytywny wpływ miały handel i transport, a skala była zbliżona do tej po III kwartale - ocenia urząd.

"Kołem zamachowym" gospodarki w 2018 roku mają być takie dziedziny, jak przemysł, budownictwo, handel i transport. - Dynamika PKB przekroczyła 5 proc. i tym samym okazała się najwyższa od czwartego kwartału 2011 r. – powiedziała "Gazecie Wyborczej" Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego. Analitycy PKO Banku Polskiego wskazują na dobre notowania polskiej gospodarki, które powinny się utrzymać w najbliższych miesiącach.

- Konsumpcja prywatna prawdopodobnie rosła stabilnie, zwiększając się o ok. 5 proc rok do roku. Spodziewamy się także, że wzrost gospodarczy został wsparty przez rosnący eksport, który odzwierciedla wysoki popyt zagraniczny. Silny eksport prawdopodobnie był wystarczający, aby zrównoważyć m.in. grudniowe wzrosty importu - poinformowali przedstawiciele PKO BP.

Teraz tempo wzrostu PKB zależy od skali inwestycji. - Oczekujemy silnej dynamiki inwestycji, w tym inwestycji prywatnych. Towarzyszyć im powinien stabilny wzrost konsumpcji. Trzecim motorem wzrostu będzie rosnący eksport napędzany zarówno przez eksport towarów, jak i eksport usług, jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów polskiej gospodarki - zakomunikował PKO BP. Inwestycje mają przyspieszyć, ich tempo w ostatnich miesiącach było najwyższe od pierwszego kwartału 2015 roku. Dużą rolę odegrają środki unijne, jak również działania sektora publicznego. 

Analitycy mBanku podkreślają jedną wadę raportu GUS o wzroście gospodarczym. Nadal zbyt mały udział prywatnych inwestycji.

- Szacujemy, że te zakupy samolotów mogły być warte nawet 4mld zł. Jeśli inwestycje wzrosły w IV kwartale o ponad 11%, bez samolotów mogły wzrosnąć o około 7-8%. W takim ujęciu przyspieszenie prywatnej aktywności inwestycyjnej pod koniec roku nie wygląda już tak różowo - stwierdzają ekonomiści. Czeka nas jednak poprawa i na tym polu:




Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, nie ukrywa satysfakcji bardzo dobrymi danymi polskiej gospodarki. Jej zdaniem, plan odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego zaczyna przynosić pożądane efekty. - Z dużym zadowoleniem patrzymy na najnowsze dane na temat naszej gospodarki. Pod względem tempa wzrostu PKB, Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw Unii Europejskiej. Co dla mnie szczególnie istotne, wzrost PKB to zasługa m.in naszych przedsiębiorców. Oznacza to, że podejmowane na ich rzecz działania przynoszą efekty, a to ma odzwierciedlanie we wskaźnikach gospodarczych - stwierdziła.

GUS opublikował również dane, dotyczące inflacji. Ta w styczniu 2018 r. wyniosła 1,9 proc. rok do roku - jej poziom jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Ceny ogółem były wyższe w porównaniu z grudniem 2017 r. o 0,3 proc. - W styczniu 2018 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były wyższe o 0,3 proc. niż w grudniu ub. roku. Według wstępnych danych wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2018 r. w stosunku do stycznia poprzedniego roku wyniósł 101,9 - podał GUS.

Podwyżki cen dotyczą głównie żywności, napojów zarówno bezalkoholowych, jak i alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych - średnio o 1,1 proc. w stosunku do grudnia 2017 roku. Potaniały za to odzież i obuwie (o 3,8 proc. w porównaniu z grudniem 2017 r.), usługi transportowe (o 1,1 proc. w zestawieniu ze styczniem ub. r. i o 0,7 proc. z grudniem ub. r.).

Źródło: PAP, "Gazeta Wyborcza"

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.






Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka