Fot: By Piotr Drabik from Poland (Paweł Kukiz) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via W ikimedia Commons.
Fot: By Piotr Drabik from Poland (Paweł Kukiz) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via W ikimedia Commons.
Joanna Krzysztofik Joanna Krzysztofik
492
BLOG

Czemu nie płaczę za koalicją Wolność-Kukiz'15?

Joanna Krzysztofik Joanna Krzysztofik Polityka Obserwuj notkę 2

Dziwne kroki p. Pawła Kukiza zniechęcają mnie do koalicji Kukiz'15 z partią Wolność. Także dobrze, że do niej nie doszło.

Proszę zobaczyć co p. Kukiz powiedział na swoim spotkaniu 3.02.2018 (nagranie kanału Wolność24 - Wolność i już! na YouTube) i skonfrontować to z komentarzami p. Janusza Korwin-Mikkego (3.02.2018 21:47 - profil na Facebooku) i p. Sławomira Mentzena (3.02.2018 20:07 - profil na Facebooku):

Uznaję to za wycofanie się p. Kukiza po angielsku. To już któryś z kolei jego wyskok przy próbach zawierania umów z p. JKM lub jego partią.

6.05.2015 o 02:35 na swoim profilu na Facebooku p. Kukiz oskarżył p. JKM o zerwanie podczas debaty prezydenckiej, mającej miejsce poprzedniego dnia, ich ówczesnego porozumienia - zawartego pod koniec marca 2015 - mające polegać na zaatakowaniu postulowanej przez p. Kukiza idei JOWów. Potem powtórzył to samo i jeszcze poszerzył o parę szczegółów w wywiadzie z 13.05.2015 dla DoRzeczy, co podaje m.in. publikacja Kukiz: wspólne listy z JKM? W żadnym wypadku (18.05.2015 NamZależy.pl). Jednak widzę tu dwa ale.

Po pierwsze, p. Kukiz nie odróżnił ataku ad persona od konstruktywnej krytyki. W wypadku JOWów p. JKM uznał ją za konieczną, dlatego zdecydował się na rzeczonej debacie udowodnić ich nieskuteczność, by od razu poinformować jak najwięcej wyborców. No i wyjaśnił całe nieporozumienie w swoich dwóch wpisach na swoim profilu na Facebooku - 6.05.2015 o 03:30 i 6.05.2015 o 16:40. Równolegle p. Kukiz odpowiedział na ten pierwszy wpis p. JKM na antenie telewizji TVN24 - Kukiz: wysłałem smsa w reakcji na żart (6.05.2015 o 15:05 na TVN24.pl). Nadmieniam, że nie mam nic do reakcji p. Kukiza na sam żart Konrada.

Po drugie, p. Kukiz - wbrew temu co potem mówił w tamtym swoim wpisie i w wywiadzie dla DoRzeczy - atakował p. JKM. 21.04.2015 o 11:07 na swoim profilu na Facebooku napisał o swoim wyobrażeniu postawy p. JKM wobec górników, które uważa za przyczynę niemożności zawarcia koalicji z jego partią. Czyli jakby zerwał drugą część porozumienia. Pan JKM nie popierał, nie popiera i nie będzie popierać strzelania do górników, czy kogokolwiek innego, ale jedynie do podjudzaczy do rozrób i niszczenia cudzej własności na protestach. Tak mówił m.in. w pamiętnym wywiadzie dla Wirtualnej Polski z dnia 15.04.2015 (nagranie pochodzi z kanału KORWiN vs UE na YouTube):

Czyżby p. Kukiz zamierzał w razie czego tłumaczyć się użyciem za dużego skrótu myślowego? Przypuszczam, że p. Kukiz wiedział o co konkretnie chodzi p. JKM. W ciągu kilkudziesięciu lat miał dość czasu, by zapoznać się z oryginałami jego wypowiedzi na wszystkie tematy. Natomiast jeśli ma jakieś wątpliwości, zawsze może spytać go osobiście. Dlatego w razie czego - mając prawo nie zgadzać się z nimi - nie ma prawa przekręcać żadnej z nich!

Właśnie użyciem za dużego skrótu myślowego p. Kukiz tłumaczył się ze swojej wypowiedzi, która padła z jego ust 29.01.2015 na spotkaniu w siedzibie Stowarzyszenia Wolności Słowa, ale o której zrobiło się głośno dopiero pod koniec maja tegoż roku - bo wtedy fragmenty z nią wrzucono do Internetu w oddzielnych klipach. Tu jeden z nich, który wrzucono 31.05.2015 o 21:09 na kanał Polska_Rewolucja na cda.pl. Natomiast tutaj druga część nagrania z rzeczonego spotkania - opublikowanego na kanale ASME na YouTube niedługo po spotkaniu, na którym fragment z rzeczoną wypowiedzią p. Kukiza jest w minutach 17:22-17:48:

Po umieszczeniu fragmentów z tą wypowiedzią w Internecie zrobiło się o niej głośno i dopiero wtedy p. Kukiz skomentował swoim profilu na Facebooku całe zamieszanie, ale teraz widzę, że ten wpis zniknął. Przeszukałam cały Internet i znalazłam jedynie rekonstrukcję wpisu - ale bardzo dokładną - w publikacji Kukiz: JKM mówi, że upośledzone dziecko trzeba utopić (video) (21.05.2015 Pikio.pl). Po co w ogóle p. Kukiz wyskoczył z takim tekstem - i potem tłumaczeniem się użyciem za dużego skrótu myślowego?! Nie uważam tego za skrót myślowy, tylko coś gorszego od jego komentarza do postawy p. JKM wobec górników! Wpis z 23.02.2016 o 18:51 na moim blogu na Salon24, który to wpis sporządziłam z trzema innymi osobami, i zawarte w nim załączniki poświadczają to. Wypowiedź p. Kukiza porównałabym do nazwania nałogowym i agresywnym alkoholikiem osoby pijącej alkohol okazjonalnie i bez szkodliwych skutków! Nie chodzi tylko o samo przekręcanie słów, ale również o to, że sama praktycznie od urodzenia niedowidzę i mam problemy z układem kostnym. Dlatego nie życzę sobie, by p. Kukiz - jakby na to nie patrzeć - utożsamiał mnie ze swoimi wyobrażeniami o postawie p. JKM wobec inwalidów i osób przewlekle chorych! Szczerze współczuję mu, że jedno z jego dzieci jest chore, jednak to nie usprawiedliwia przekręcania słów p. JKM! I na wszelki wypadek zaznaczam, że z racji moich problemów ze zdrowiem mam takie samo prawo wypowiadać się w rzeczonym temacie jak p. Kukiz! Powtarzam, może on z p. JKM zgadzać się lub nie w czym chce - jednak nie życzę sobie, by przekręcał jego czy czyjekolwiek słowa! Na szczęście partia Wolność (wtedy pod nazwą KORWiN) odpowiednio skomentowała całą sprawę - Odpowiedź Janusza Korwin-Mikkego na pomówienie Pawła Kukiza (1.06.2015 na stronie partii Wolność). Nie ma znaczenia, że p. Kukiz powiedział co powiedział jeszcze przed zawarciem porozumienia z p. JKM. Poślizgnięcie się p. Kukiza było ewidentne - zwłaszcza, że odstęp czasowy między tą sytuacją i dniem porozumienia był stosunkowo niewielki. Najpierw p. Kukiz powiedział co powiedział, a niedługo potem zawierał z p. JKM umowę polityczną?

Nie płaczę nad brakiem koalicji Wolność-Kukiz'15, bo właśnie z powyższych powodów nie uważam tego za stratę.

[niedostępny]

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka