4 obserwujących
9 notek
13k odsłon
  466   0

Świtalska odchodzi, a Wiatr...

Wczoraj (poniedziałek) po południu Tygodnik TEMI na swoich stronach internetowych potwierdził krążącą od weekendu plotkę – Angelika Świtalska z dniem 18 sierpnia rezygnuje z funkcji prezesa zarządu spółki „Koltar”, Komunikat podała Grupa Azoty S.A. Radnej PiS nie będzie przysługiwała odprawa. Jednakże A. Świtalska jest jeszcze członkiem rady nadzorczej Małopolskiej Kolumny Transportu Sanitarnego. Od 24 lipca b.r.... 

Tej informacji nie podałem w poprzednim wpisie, dowiedziałem się o tym niedawno, sprawdziłem – i rzeczywiście. Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego Sp z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest spółką zajmującą się transportem medycznym (ponad 50 ambulansów i karetek), w której wszystkie udziały, o wartości 5 mln 713 tys. zł posiada Województwo Małopolskie. Zarząd Województwa tworzą: Witold Kozłowski (marszałek), wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz oraz członkowie: Marta Malec-Lech i Edward Czesak... Zatem błyskotliwa kariera A. Świtalskiej rozwijała się również po nominacji na prezesa zarządu „Koltaru”. Oczywiście długo można by dywagować o przyczynach takich, a nie innych decyzji personalnych i o odpowiedzialności za nie.

W każdym razie, wracając do poprzedniego tekstu i pozostając raczej w sferze pytań, niż odpowiedzi (a właśnie – radna PiS nie ustosunkowała się do moich pytań) – warto podkreślić pewną chronologię zdarzeń:

- mamy rok 2006, gdy prokuratura na Ukrainie zajmuje się piramidą finansową jaką była Ukraińska Grupa Kapitałowa. Przypomnijmy: według jednego z ukraińskich portali 16,3 tys. osób przyniosło w sumie do firmy 150 mln hrywien (to suma „ogólna”, „przychód”, w niej znajdują się rozmaite koszty, zapewne również wypłacone klientom pieniądze). Według kursu z końca 2006 roku (biznesradar), 150 mln hrywien to ok. 85,5 mln polskich złotych w owym czasie! Jeżeli te dane nie są przekłamane, statystyczny klient wpłacił ponad 9.200 hrywien. Przy wpłacie 140 hrywien miesięcznie (przy minimalnej krajowej rzędu 400 hrywien brutto), plus prowizja i przy hipotetycznym założeniu, że nikt nie wpłacał więcej, żeby np. „przeskoczyć kolejkę”, taka piramida musiałaby działać około 5 lat, od 2001 roku. To oczywiście tylko spekulacja z mojej strony i duże uproszczeie.

- 2006 rok to zarazem rok, w którym według zacytowanego portalu powołującego się na prokuraturę właśnie - „główni założyciele” Ukraińskiej Grupy Kapitałowej - A. Świtalska, M. Morawski, B. Babuśka mieli „wynieść pieniądze” do Polski. 2006 rok to również rok, w którym razem z prezesem MPK w Tarnowie Jerzym Wiatrem mieli kupić nieruchomość gruntową w Koszycach Wielkich. Obce sobie osoby raczej wspólnie nie nabywają jednej nieruchomości.

- z kolei w 2011 roku spółka Angeliki Świtalskiej dostarcza do MPK w Tarnowie, gdzie prezesem jest Jerzy Wiatr, pierwsze autobusy Otokar.

I tu pojawia się jedno z wielu pytań – może prezydent, a może któryś z radnych zechce je zadać – czy Rada Nadzorcza MPK została przy okazji przetargu poinformowana przez prezesa Jerzego Wiatra o stosunkach łączących ją z Angeliką Świtalską?

Do tematu pewnie przyjdzie mi jeszcze wracać.

Mirosław Poświatowski


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale