To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1138 notek
754k odsłony
  695   0

Kilka uwag na temat polityki zagranicznej USA

Kilka uwag na temat polityki zagranicznej USA

W UE eksperci udają lub nie rozumieją ostatnich amerykańskich posunięć w polityce zagranicznej administracji Demokratów. Joe Biden pełni rolę prezydenta ale jego działania są wypadkową wielu czynników.

Czynniki te można podzielić na dwie grupy:

- logiczne,

- abstrakcyjne.

Logiczne to interesy wynikające z amerykańskiej racji stanu. Abstrakcyjne są elementem gry wewnątrzpartyjnej w Partii Demokratycznej. U Demokratów lewica goszystowska walczy z centrystami. Joe Biden i Nancy Pelosi stali się ich zakładnikami. Antony Blinken i Chuck Schumer blokują poczynania lewicy ale robią to w białych rękawiczkach.

Lewica potępiła wszystkie działania Donalda Trumpa, rzuciła na niego anatemę.

Wiele działań Donalda Trumpa w polityce zagranicznej, a nawet wewnętrznej jest wprowadzanych tylnymi drzwiami, podkreślam, że nie chodzi o sprawy ideologiczne.

W polityce zagranicznej Joe Biden pokazał otwartość wobec Niemiec, ChRL, Rosji. Administracja liczyła na wzajemność i powrót sojuszników do współpracy z USA.

Wysłannicy z Partii Demokratycznej prosili Niemcy, Francję o wspólne negocjacje handlowe z ChRL, a UE nie poczekała tylko szybciej podpisała.

My w Polsce byliśmy oburzeni na zdjęcie sankcji z NS II. Z przykrością muszę powiedzieć o politykach, którzy liczyli, że amerykańskie sankcje zablokują NS II - AMATORZY.

Tylko decyzja polityczna Niemiec mogła zablokować tę inwestycję. Takiej decyzji nie było.

Sankcje podniosły koszty inwestycji i dały czas.

Gesty wykonane wobec Niemiec i Rosji miały budować wspólny front wobec Chin. Ale UE (czytaj Niemcy) mają w tej kwestii inne interesy niż sojusznik, który ich broni.

Dlaczego Joe Biden wycofał US Army z Afganistanu, choć była to decyzja Trumpa?

Choć ewakuacja przyniosła wizerunkowe straty, przyniosła także korzyści.

Czy ewakuacja miała tak wyglądać?

Jakie korzyści:

- misja została zakończona, cel został zrealizowany,

- wydatki były wysokie i mało efektywne, zakończono je,

- geopolityka pokazywała, że korzyści z obecności US Army w Afganistanie miały Chiny i Rosja,

- utylizacja sprzętu byłaby droższa niż jego pozostawienie.

Nowy układ Aukus i tajne negocjacje Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii to coś więcej niż kontrakt na 12 atomowych okrętów podwodnych.

To próba budowy nowego systemu obronnego w ramach NATO. Ciężar interesów przenosi się na strefę Pacyfiku, choć Pentagon zabezpiecza także inne ważne strategiczne miejsca.

 Niemcy i Francja mają inną wizję NATO, mają swoje interesy z Rosją i Chinami, nie są pewni?

USA ma układ z Wielką Brytanią o dzieleniu się informacjami wywiadowczymi do tego teraz doszła Australia, musi to zatwierdzić jeszcze Kongres.

W Niemczech po Brexicie mówiono, że Wielka Brytania straci i nie będzie tak ważnym sojusznikiem USA jak wcześniej. Czas pokazał, że jest odwrotnie.

W UE odbierano nową administrację USA jako „ciepłe kluchy”, Ameryka miała dawać nie otrzymując nic w zamian.

W Waszyngtonie teraz wiedzą, że złe stosunki z Niemcami i Francją to niebyła wina Donalda Trumpa.

W ramach nowej koncepcji , w zeszłym roku Stany Zjednoczone zawarły umowę z Norwegią, która umożliwia im dokonywanie i uzupełnianie zapasów w Arktyce, gdzie Rosjanie rozszerzają swoją obecność wojskową.

Specjalną pozycję ma Izrael.

 W Pentagonie pojawiły się pewne strategiczne przemyślenia. W tych przemyśleniach są warianty dotyczące wzmocnienia roli Polski i Rumunii. Myślę, że Prezydent RP Andrzej Duda przebywając z wizytą w USA i ONZ odbył w tej sprawie ciekawe nieoficjalne rozmowy.

Do kwestii polityki bezpieczeństwa należy dołożyć politykę migracyjną, która jest odzwierciedleniem wewnętrznej walki w Partii Demokratycznej, zapewne dlatego lewicowej wiceprezydent Kamali Harris powierzono rozwiązanie tego bardzo trudnego problemu.

Lewica goszystowska chciała wpuszczać wszystkich emigrantów, przerwała budowę muru który zaczął budować Prezydent Donald Trump.

Demokraci zmienili swoje założenia z kampanii wyborczej.

 Samotni dorośli mężczyźni po nielegalnym przekroczeniu granicy zostają wydaleni automatycznie (Title 42), a rodzinny zostają sprawdzone i wpuszczone do USA z NTA (powiadomienie o pojawieniu się). Zostają im wyznaczone rozprawy sądowe, a do ich czasu mogą swobodnie przemieszczać się, to błąd administracji Demokratów. Wcześniej w oczekiwaniu na sprawy sądowe emigranci przebywali w ośrodkach zamkniętych.

Zdecydowana większość nielegalnych imigrantów, którzy zostali wpuszczeni do USA, nie pojawia się na terminach rozpraw sądowych.

Także w wielu miejscach na granicy dobudowano elementy utrudniające jej przekroczenie. Myślę, że Kamalę Harris umiejętnie wystawiono i to Ona choć ma poglądy lewicowe, będzie rekomendowała dokończenie budowy muru Trumpa.


Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka