44 obserwujących
96 notek
153k odsłony
  840   0

Relacja z konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się dziś (21.12.2015) konferencja "Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”. To było coś nadzwyczajnego. Osobiste świadectwa pięciu głów europejskich państw - urzędującego prezydenta Estonii oraz byłych prezydentów Czech, Gruzji, Litwy i Rumunii.

Moja relacja będzie inna. Zapiszę słowa, zwroty, które wywarły na mnie największe wrażenie, które były wspólne. Zadziwiająco spójne. Przytoczę jedną historię. I odeślę do zapisów wypowiedzi z dzisiejszej konferencji, które udało mi się odnaleźć w sieci. Bo to trzeba przeczytać. Spokojnie, samodzielnie. Trzeba się w to wczytać. Zrozumieć, kto to mówi. Jakie to ważne. To jest część edukacji, naszej polskiej, patriotycznej edukacji. I hołd. Zostaliśmy oszukani. Od 2005 roku kłamano, pokazując Lecha Kaczyńskiego. Kłamie się i dziś. A jego strata nie jest stratą tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Dlatego trzeba go poznać. Bo jego myśl i diagnozy są wciąż aktualne. A postawa, jako Prezydenta Polski, ale i człowieka - to w wielu wypadkach przykład cnoty heroicznej.

"nie bał się trząść łódką, solidarny i uczciwy wobec mniejszych krajów Europy, prawdziwy przyjaciel, dzieliliśmy te same wartości, relacje naszych krajów stały się bardzo bliskie, człowiek zasad, nie patrzył na słupki poparcia, dzięki zasadom mógł osiągnąć więcej, wyprawa do Gruzji jest najbardziej wyjątkowym momentem mojego życia, w Gruzji widzieliśmy niesamowite przywództwo Lecha Kaczyńskiego - byliśmy pogubieni a on zrobił właściwą rzecz, rok czas zajęło uznanie że to Rosja weszła na Ukrainę - z Kaczyńskim nie trwałoby to tak długo, brakuje przywództwa w stylu Lecha Kaczyńskiego, najlepszy przyjaciel, bardzo polski, bardzo pewny siebie, relacje polsko-czeskie były najlepsze za czasów jego prezydentury, widział jasną rolę Polski w całym regionie, dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego to okazja by spojrzeć w przyszłość, ostrzegał przed Rosją, myślał o polityce energetycznej państw Europy Wschodniej, ojciec, mentor polityczny, uformował mnie jako polityka, moralność polityczna - teraz nie jest w modzie - on się nią kierował, polityk przyszłości, bohater, odwaga, przywództwo, niezależność energetyczna, nikt nie chciał przyjechać do Tbilisi w 2008 - próbowałem dzwonić do polityków, Kaczyński uratował podmiotowość Gruzji, pijemy jego zdrowie, narodowy bohater Gruzji, tacy politycy właściwie nie istnieją, nie mogę sobie wyobrazić drugiej takiej osoby."

"W Gruzji był również prezydent Francji. Lech Kaczyński podszedł do niego i powiedział, że musimy porozmawiać. - Sarkozy odpowiedział, że tak, ale bez tych małych. Tak określił nas, czyli przywódców państw bałtyckich. Na to prezydent Polski odparł, że w ogóle nie dojdzie do spotkania. To był znak, że Lech Kaczyński jest człowiekiem z zasadami."

 

Siedziałem w Sali Kolumnowej wypełnionej po brzegi zasłuchanymi ludźmi. Bo choć mogłoby się zdawać, że większość z uczestników doskonale orientowała się w dorobku i myśli politycznej Lecha Kaczyńskiego, to żywe i pełne detali opowieści pięciu prezydentów splatały się w tak przejmujące świadectwo, że chłonięcie każdego słowa było przywilejem. Potrzeba było 5 lat, aby zorganizować takie spotkanie. Lecz Prawda zawsze wychodzi na światło dzienne. I choć powoli, to w końcu dotrze do serc zwykłych Polaków.

 

----

http://wpolityce.pl/polityka/275745-prezydent-estonii-w-palacu-cale-szczescie-ze-mielismy-takiego-lidera-jak-lech-kaczynski-okazal-nam-solidarnosc-z-biegiem-lat-docenialismy-to-coraz-bardziej

http://wpolityce.pl/polityka/275752-saakaszwili-o-lechu-kaczynskim-byl-dla-mnie-jak-ojciec-stal-sie-narodowym-bohaterem-gruzji

http://wpolityce.pl/polityka/275750-adamkus-i-klaus-w-palacu-gdyby-prezydent-kaczynski-byl-z-nami-dzisiaj-polska-i-europa-wygladalyby-inaczej-brakuje-nam-go-dzisiaj

http://niezalezna.pl/74171-pijani-rosjanie-strzelali-do-lecha-kaczynskiego-saakaszwili-o-incydencie-na-granicy-wideo

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale