rafał sulikowski rafał sulikowski
246
BLOG

Stworzenie czy ewolucja?

rafał sulikowski rafał sulikowski Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Argumentem przeciw mocnemu kreacjonizmowi jest wiek wszechświata. Gdyby za jego powstaniem stała jakakolwiek Siła Wyższa (więc niekoniecznie "Pan Bóg"), to kosmos byłby młodszy i nie musiałoby upłynąć tyle czasu, aby powstało życie na Ziemi.

***

Brak jak dotąd dowodów na istnienie innej niż nasza cywilizacji. Jesteśmy wyjątkiem, ale nie w sensie - sierotami boskimi - tylko w sensie twardym: po prostu jeśli przez 13 miliardów lat tryliony atomów zderzają się ze sobą, to w końcu musi coś powstać. Gdybyś przez 13 miliardów lat skreślał te same numery w totka - po wielu miliardach lat wygrałbyś. Jeśli posadzić małpę (albo małe dziecko) przy pianinie i polecisz jej skomponowanie V symfonii to po miliardach prób małpa ułoży V symfonię. Po prostu wszechświat stary, a ostatnio mówi się, że ma nie 13 mld lat świetlnych, tylko dwa razy tyle - całkowicie czyni sprawstwo Boga zbędnym. Owszem, Bóg mógł chcieć, aby przez te miliardy lat "coś" samo powstało. I powstało - to "coś" to ja, składający się z atomów liczących 13,8 mld lat, piszący na laptopie, który powstał po miliardach lat. Wiek wszechświata niestety każe dać "minus" w rubryce podzielonej na dwie części - stworzenie czy ewolucja. I prawda wcale nie musi leżeć pośrodku...

Ur. 1976 w Krakowie, doktorat w UJ (2012), absolwent polonistyki, eseista, publicysta, poeta i kompozytor muzyki elektronicznej. Mieszka i pracuje w Wielkopolsce.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie