ramzes87 ramzes87
259
BLOG

Odeszli w minionym roku... - prof. Stefan Wesołowski

ramzes87 ramzes87 Rozmaitości Obserwuj notkę 0

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia odszedł od nas chirurg-urolog, były lekarz oddziału urologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, Honorowy Obywatel Płońska prof. Stefan Wesołowski.

Ten znakomity lekarz i wspaniały człowiek, jak mówią o nim znajomi, urodził się 16 sierpnia 1908 r. w Kamienicy Małej w Gminie Załuski. Naukę rozpoczął w szkole powszechnej w Szczytnie, następnie uczęszczał do gimnazjum w Płońsku. W 1923 r. z powodów finansowych musiał opuścić nasze ziemie i przeprowadził się do Dubna na Wołyniu, gdzie nauka była bezpłatna. Po uzyskaniu matury, z bardzo dobrym wynikiem, w 1927 r. został stypendystą starosty dubieńskiego, co umożliwiło mu rozpoczęcie studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez 6 lat nauki w Warszawie, był aktywnym działaczem kół naukowych, często angażując się w działalność dobroczynną. Staż odbył w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. W latach 1934-1935 odbył służbę wojskową, po czym rozpoczął pracę zawodową na oddziale urologicznym Szpitala Św. Łazarza w Warszawie. Bardzo szybko awansował na stanowisko starszego asystenta oddziału, a po dwóch latach pracy uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Założył rodzinę biorąc ślub z Zofią Flaszyńską.

Po wybuchu II wojny światowej pracował jako chirurg wojskowy w Toruniu, Żychlinie, Dobrzelinie, Sochaczewie i Warszawie w Szpitalu Wolskim. W 1941 r. państwu Wesołowskim urodziła się córka Anna, a dwa lata później syn Stanisław. Podczas Powstania Warszawskiego udzielał pomocy lekarskiej w szpitalach powstańczych. Cudem uniknął śmierci podczas pacyfikacji Szpitala Wolskiego. Po kapitulacji powstania ewakuował się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie podjął pracę na oddziale chirurgicznym.

W 1945 r. powrócił do Warszawy, do Szpitala Wolskiego. Bardzo szybko został ordynatorem oddziału urologicznego. W 1951 r. otrzymał habilitację. Poza pracą zawodową działał w wielu organizacjach, fundacjach i stowarzyszeniach. W 1954 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego i został kierownikiem kliniki urologicznej Akademii Medycznej w Warszawie. W 1976 r. został profesorem zwyczajnym, a dwa lata później przeszedł na emeryturę. W 1980 r. wyjechał do Libii, gdzie pracował jako profesor na uniwersytecie. Po 5. latach powrócił do Polski, przez rok pracował w szpitalu w Świdrze, a następnie przeniósł się do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Ciechanowie. Pracę w zawodzie lekarza zakończył w 1992 r. i opuścił Ciechanów, przenosząc się do Warszawy, gdzie zmarł po krótkiej chorobie w wieku 101 lat.

Stefan Wesołowski jest autorem około 500 publikacji i prac naukowych. Jego imieniem w 1998 r. nazwano oddział urologii ciechanowskiego szpitala. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, został odznaczony wieloma wyróżnieniami i orderami rangi państwowej, otrzymał również wiele nagród. Od 1979 r. jest Honorowym Obywatelem Płońska.         

Za pomoc w uzyskaniu materiałów dziękujemy bardzo Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońsk.

źródło:www.wirtualnyplonsk.pl

Artykuł powstał w ramach historycznego cyklu artykółów portalu Wirtualny Płońsk. W cyklu przypomnieni zostaną płońszczanie, którzy zapisali się w znaczący sposób w życiu publicznym naszego regionu, a odeszli do wieczności w ostatnim roku.

ramzes87
O mnie ramzes87

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości