Na Kasprowym Wierchu bywa niebezpiecznie. Narciarz nagrał moment zejścia lawiny

Redakcja Redakcja Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Narciarz na Kasprowym Wierchu miał wiele szczęścia. Podczas nagrywania zjazdu spadła na niego lawina - mimo upadku, mężczyzna poradził sobie z trudnościami. Eksperci przypominają, że dobry sprzęt i umiejętności w Tatrach to podstawa, a piękna pogoda bywa zwodnicza.

Lawina na Kasprowym Wierchu

Narciarz zsuwał się wraz ze śniegiem w okolicach Kasprowego Wierchu przy 1. stopniu zagrożenia lawinowego. TOPR w niedzielę podniósł skalę ostrzeżenia dla turystów w obawie przed lawinami. Gdy autor filmu zobaczył, co się święci, użył plecaka lawinowego. 

"Na szczęście utrzymał się na powierzchni i nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. To kolejny wartościowy materiał pokazujący, jak wielką rolę w uratowaniu życia odegrać może sprzęt" - pisze portal "Tatromaniak". - Działając obecnie w Tatrach nie dajcie się zmylić pozornie bezpiecznym warunkom - ostrzega narciarz Kuba Kliszcz, którego porwała lawina na Kasprowym Wierchu. 

 


Warunki w Tatrach. Zwiastuny wiosny

Przed wyprawą w Tatry należy zapoznawać się z komunikatami TOPR. Zawsze trzeba mieć ze sobą lawinowe ABC, raki, czekan i kask. "Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym, w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - podawano w sobotę. 

- Po weekendzie na Podhalu z ostatnich opadów śniegu zostanie tylko wspomnienie, ale w połowie kolejnego tygodnia znów wróci zima. Przyroda zaczęła się budzić, ale zobaczyliśmy jeszcze fioletowych dywanów z krokusów, natomiast możemy obserwować kwitnące lepiężniki, pojawił się gdzieniegdzie wawrzynek wilczełyko, podbiałek alpejski, a nawet pierwsze zawilce narcyzowe czy pierwiosnki wyniosłe - opisuje sytuację w górach przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając w rozmowie z PAP.  


Fot. Kasprowy Wierch/pkl.pl

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości