Blog
Rekin Finansów
Rekin Finansów
Rekin Finansów finansista, przedsiębiorca
0 obserwujących 4 notki 2336 odsłon
Rekin Finansów, 11 kwietnia 2017 r.

Masowe wycieki danych Polaków - finansowe niebezpieczeństwo.

579 2 0 A A A

Dane personalne w tym dane pesel wyciekają co jakiś czas na masową skalę. Przypomnę tylko przypadki z ostatnich 10 miesięcy.


Najpoważniejszy wyciek danych nastąpił z Ministerstwa Cyfryzacji w drugiej połowie 2016. Politycy i urzędnicy długo utrzymywali w tajemnicy ten fakt przed opinią publiczną. Z Państwowej baby PESEL wyciekły miliony danych PESEL Polaków. Dane pobrały rzekomo kancelarie komornicze ale tak naprawdę do dziś nie wiadomo to co było im tyle milionów danych. Nie wiadomo kto wszedł w ich posiadanie kiedy mogą zostać wykorzystane niebezpieczne sposób na przykład finansowych.


W marcu 2017 wyciekły natomiast dane personalne z bazy danych firmy pożyczkowej Wonga. Nie do ciepłej natomiast podobno dane pesel czyli prywatna firma okazała się lepiej zabezpieczona niż Państwowy urząd który kosztuje podatników setki milionów złotych, a licząc systemy informatyczne - miliardy złotych.


Na pełne dane personalne w tym dane pesel można wyłudzić kredyt bankowy podrabiając prostych dokumentów dokumentów np. wyciągi bankowe. Można także podszyć się pod kogoś po prostu przejąć jego konto bankowe lub wziąć kredyt-chwilówkę. Można oczywiście swoje dane sprawdzić BIK i aktywować alarm ale bardzo niewielu Polaków o tym wie. Jeśli nie wiesz być może przyda ci się ta instrukcja jak sprawdzić BIK i aktywować alarm za darmo. Warto także na czas zastrzec kartę bankomatową jeśli nie wiesz co się z nią stało lub masz silne podejrzenia, że została skradziona. O tym przeczytasz w innym artykule na salon24.


Jak pisałem parę miesięcy temu polityka Ministerstwa Finansów zmierza do totalnej inwigilacji obywatela w tym między innymi poprzez stworzenie bazy rachunków bankowych gdzie będą znajdowały się wszelkie informacji o majątku Polaków. Wyciek danych z takiej bazy może oznaczać nie tylko katastrofę finansową dla wielu Polaków ale także ogromne niebezpieczeństwo ze strony obcych państw.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Finansista, przedsiębiorca i bloger.
Odwiedź mnie na:
rekin
>kliknij w logo<

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @DOTCA W którym meijscu kwestia VAT jest bezsensem. Czy ty w Kanadzie płacąc ledwie 5% Vatu...
  • @DOTCA W McMuffin nigdy nie jadłem ale spróbuję przy najbliższej okazji. Mam nadzieję, ze...
  • @PETER15K Nie wiem, ale byłoby to dobre dla Polski. Włoskie banki też są w opłakanym...

Tematy w dziale Gospodarka