Rybitzky Rybitzky
93
BLOG

Bohater PRL

Rybitzky Rybitzky Polityka Obserwuj notkę 10

Istnieją poszlaki wskazujące na to, iż Józef Cyrankiewicz współpracował z Gestapo. Informuje o tym tygodnik „Wprost”, a za nim inne media. Ktoś może wyrazić zdziwienie, dlaczego dla mediów z Polski XXI wieku newsem są wiadomości dotyczące jednego z wielu komunistycznych aparatczyków, w dodatku zmarłego prawie dwadzieścia lat temu. Jednakże Cyrankiewicz był jedną z najbardziej wyrazistych postaci PRL, posiadając wyjątkową (na tle innych sowieckich sług) biografię.

Przed wojną był w PPS, a nie KPP, podczas wojny działał w AK, nie w AL. W 1942 trafił do Auschwitz, gdzie zorganizował (jak mówiono) ruch oporu. Polskiemu społeczeństwu na tle takich śmieci jak Bierut, Cyrankiewicz wydawał się niemal bohaterem. Cyrankiewicz szybko sam stracił szacunek okazując się być jednym z najbardziej brutalnych członków prosowieckiej administracji, to jednak rodziło pytanie: dlaczego ten prawdziwie bohaterski człowiek stanął po stronie komunistów? Odpowiedź pojawiła się szybko: może nie miał innego wyjścia, tak jak i dla Polski nie ma innej drogi jak podległość Sowietom? Cyrankiewicz był idealnym usprawiedliwieniem dla wszelkiego konformizmu.

To, że zapewne nie był on żadnym bohaterem wiadome stało się (nielicznym) już w czasie „procesu” Witolda Pileckiego. Cyrankiewicz siedział z dzielnym rotmistrzem w Auschwitz, i to prawdopodobnie przyczyniło się do zguby Pileckiego, który znał prawdę o obozowym życiu premiera „Polski ludowej”. A ta nie rysowała się w świetlanych barwach. Otóż „bohater” tak naprawdę zajmował się w Auschwitz handlem i wysługiwaniem Gestapo. Rzecz jasna taka informacja nigdy nie mogła być ujawniona, gdy Cyrankiewicz był jednym z władców Polski. Kto wie, ilu poza Pileckim świadków zlikwidowano?

Mnie doniesienia o prawdziwym kształcie przeszłości Cyrankiewicza nie zaskakują. Był on przecież członkiem bandy, która dla władzy i pieniędzy nie cofnęłaby się przed niczym. Pisałem już o komunistycznym ruchu oporu w Polsce zajmującym się głównie właśnie współpracą z Niemcami i zwalczaniem polskich patriotów. Polska Partia Robotnicza regularnie dostarczała informacji gestapo. Kapuś Cyrankiewicz jak najbardziej pasował do swoich kolegów, razem z którymi objął władzę po 1945 roku.

Rybitzky
O mnie Rybitzky

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka