254 obserwujących
1893 notki
3011k odsłon
  6129   0

Wielkie oszustwo ws. górników? Już 23.12 wszystko było ustalone

Serwis Biztok.pl zwrócił uwagę na pozornie drobny szczegół kryjący się w dokumentacji nt. górnictwa przesłanej do mediów przez Ministerstwo Gospodarki. Jak się okazało, plik z prezentacją "Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. Materiał na spotkanie Rady Ministrów" zawiera informację o autorze. I nie jest nim bynajmniej rząd. Dokument powstał w biurach Boston Consulting Group. W dodatku już 23 grudnia, a więc tak naprawdę na długo przed eskalacją wydarzeń wokół Kompanii Węglowej.

Kto więc jest tak naprawdę twórcą reformy polskiego górnictwa? Dokument sugeruje, że cały plan został napisany przez BCG. Wygląda więc na to, że sejm w trybie pilnym go przegłosował, a rząd ustalił tylko szczegóły ze związkami zawodowymi –czytamy na biztok.pl.

Boston Consulting Group zarzeka się, że nie stworzyło całego planu restrukturyzacji górnictwa, a jedyniezostali poproszeni przez Kompanię Węglową o wsparcie w przełożeniu przygotowanych analiz i opracowań na syntetyczną, graficzną formę prezentacji, ponieważ posiadamy komórkę organizacyjną do graficznej obróbki danych i informacji, która przygotowała prezentację w czytelnej i przejrzystej formie.

Niezależnie od tego, jaka jest prawda o udziale prywatnej firmy w działaniach polskiego rządu, faktem jest, że w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z pewnym przedstawieniem. Przedstawiciele rządu mówili o konieczności likwidacji kopalń, gdy tymczasem od początku działano według planu zakładającego takie rozwiązania, jakie ostatecznie zapisano w porozumieniu rządu ze związkami zawodowymi.

Oczywiście, rząd mógł w swojej strategii negocjacyjnej uwzględniać takie zagrywki. Pojawia się jednak pytanie, czy polskie władze powinny wydawać pieniądze z naszych podatków na konsultacje prywatnych firm. Pojawia się również inne pytanie - w jakim stopniu w tej grze uczestniczyli liderzy górniczych związków zawodowych? A może – jak już sugerują niektórzy komentatorzy – wszystko było teatrem zaplanowanym wraz z rządem przez część związkowców, zapewne bez wiedzy szefa „Solidarności” Piotra Dudy?

Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale