122 obserwujących
3610 notek
1699k odsłon
90 odsłon

O PPR czyli Partii Przyjaciół Rosji w UE...

Wykop Skomentuj

Teraz ma stanowisko, na którym też jeśli będzie chciał, będzie mógł rożne rzeczy robić. 


- Ale bez porównania mniej ważne niż szef Rady Europejskiej. 


Jutro głosowanie na temat składu Komisji Europejskiej. Prosimy o prognozy na temat tego, jak to głosowanie może wypaść. 


- Raczej Komisja przejdzie, ale nie jest to do końca, na sto procent pewne. Głosowanie ma być jawne. To zwiększa szanse na przejście. Niektórzy socjaliści, którzy głosowali za von der Leyen mówią, że zagłosują przeciwko. To z kolei zmniejsza szanse. Myślę, że jednak jutro po dwunastej powołamy Komisję Europejską. Ale teraz pewne to nie jest tak jak wtedy, gdy powoływaliśmy Komisję Junckera. 


Czy to jest tak, że frakcja EKR jest przekonana co do tego, że na pewno w całości będzie głosować za Komisją pani Ursuli von der Leyen? 


- Nie ma dyscypliny w  tej kwestii, większość posłów, w tym posłowie PiS-u uważają, że lepsza nowa Komisja z von der Leyen niż stara Komisja z już abdykującym Junckerem czy Timmermansem. 


Czy poza socjalistami mogą nastąpić tutaj jakieś większe niespodzianki? Ktoś może się wyłamać? 


- Wówczas, gdy pani von der Leyen wygrała dziewięcioma głosami, a zadecydowały głosy 26 europosłów PiS-u, przeciwko niej głosowała spora część frakcji socjalistycznej, w tym niemiecka SPD. Głosowała również mniejsza część liberałów. W tym także część niemieckich liberałów. Głosowali przeciwko niej także komuniści. Głosowali Zieloni i część, ale nie wszyscy eurosceptycy. Jak będzie teraz? Myślę, że głosy sprzeciwu będą głównie właśnie z tych frakcji. 


Wróćmy zatem jeszcze – bo o tym głosowaniu będziemy zapewne rozmawiać jeszcze nieraz w najbliższych dniach, niezależnie od jego efektu – do Rady Europejskiej, która już chyba w grudniu będzie musiała się zmierzyć z różnymi pomysłami, które pojawiają się w Parlamencie Europejskim, dotyczącymi zaostrzenia polityki klimatycznej takimi jak wykluczanie węgla, ale również i gazu. Czy tutaj jest kompromis, który byłby znośny dla polskiej gospodarki? 


- Jest to w ogóle rzecz bardzo ciekawa. Dobre pytanie, Panie Redaktorze. Ja zwracam uwagę, że nowa pani przewodnicząca Komisji Europejskiej w czasie swego przemówienia w lipcu w Strasburgu, kiedy ją wybrano na tę funkcję – ona zapowiedziała, że uwaga, po stu dniach funkcjonowania nowej Komisji Europejskiej przedstawi założenia europejskiej polityki klimatycznej.  A Rada Europejska zupełnie zignorowała Komisję, nie chce czekać na te upływające sto dni – szybko liczę – upłyną w połowie marca mniej więcej – i chce to zrobić w grudniu. To jest przykład takiego podziału i pewnych sporów w ramach instytucji europejskich, nie Unia kontra państwa członkowskie , a właśnie w środku, w instytucjach unijnych. Bo tutaj Rada Europejska chce wyprzedzić o trzy miesiące stanowisko Komisji Europejskiej. Ta sama Rada Europejska ma zupełnie inne stanowisko w sprawie uchodźców niż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. A z kolei, gdy chodzi o powiązanie funduszy unijnych z oceną stopnia praworządności w poszczególnych krajach członkowskich, to akurat ten temat dzieli zupełnie diametralnie Komisję Europejską, która jest na jednym biegunie – chce karać i Europejski Trybunał Obrachunkowy czyli European Court of Auditors, również z siedzibą w Luksemburgu, który uważa, że tutaj absolutnie nie można dać takiego bata, kija bejsbolowego do ręki Komisji Europejskiej. Jest to bowiem bardzo nieprecyzyjnie sformułowane, nie ma de facto pokazane ,na jakiej podstawie prawnej miałoby to być. Ta sprawa po raz kolejny pokazuje głębokie pęknięcia w ramach instytucji unijnych, które coraz bardziej różnią się między sobą. 


Bardzo serdecznie dziękuje, Ryszard Czarnecki dla Polskiego Radia 24 ze Strasburga. Dziękuję bardzo za rozmowę. 


 - Dziękuję Panu, kłaniam się Państwu.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka