fot. Canva
fot. Canva

Ukraińcy szturmują konsulaty w Polsce. Nowe prawo Kijowa jest bezlitosne

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Konsulaty Ukrainy przestały świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym. Dotyczy to m.in. konsulatów w Polsce, Czechach i Hiszpanii. To efekt decyzji decyzji kierownictwa ukraińskiego MSZ, nakazującej szefom placówek zagranicznych wstrzymanie od 23 kwietnia wszystkich usług konsularnych oprócz tych związanych z powrotem na Ukrainę.

Ukraińskie władze wydały zarządzenie dla konsulatów

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział we wtorek sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, przebywających zarówno w kraju jak i za granicą. Media informują, że konsulaty Ukrainy wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat.

MSZ może zawiesić świadczenie usług konsularnych w swych placówkach zagranicznych dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym – podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wpis Kułeby na platformie X.


Szef MSZ Ukrainy zapowiedział we wpisie na platformie X, że wkrótce resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn objętych obowiązkiem służby wojskowej, przebywających za granicą.

„Jeśli ci ludzie uważają, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za to państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa” – napisał Kułeba.

Jak podkreślił, przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa, a on sam wydał polecenie, by przywrócić „sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i poza nią". „To będzie uczciwe” – oświadczył minister Kułeba. Ma to związek z uchwaloną niedawno ustawą, dotyczącą m.in. mobilizacji.


Panika w ukraińskich konsulatach w Polsce

Po decyzji ukraińskiego MSZ o zawieszeniu usług konsularnych dla mężczyzn, przed Warszawskim Centrum Paszportowym ustawiają się ogromne kolejki. Widać to na filmikach pojawiających się w sieci. Mężczyźni słyszą komunikat, że "system nie działa", natomiast bez problemu działa on dla dzieci i kobiet.

- Wiemy jedynie, że wszystkie usługi konsularne są niedostępne. Czekamy na wyjaśnienia i dalsze informacje  - powiedziała PAP Oksana Pestrykowa z Fundacji Ukraiński Dom w Warszawie.

Zaznaczyła, że brak szczegółowych informacji może wywołać panikę w społeczności ukraińskiej. - Obawiamy się, że ludzie pod wpływem lęku zaczną podejmować nierozważne decyzje, na przykład będą mieli obawy przed tym, by wyrabiać sobie dokumenty lub aktualizować informacje o sobie w rejestrach - stwierdziła.

Jej zdaniem władzom Ukrainy zależy na zaktualizowaniu informacji o tym, ilu mężczyzn w wieku mobilizacyjnym przebywa poza granicami Ukrainy. - Mężczyźni w wieku poborowym boją się, że będą musieli pojechać na Ukrainę, aby zaktualizować informacje o miejscu swojego pobytu, a później nie będą mogli wrócić - przyznała.

Nowa ustawa o mobilizacji na Ukrainie

Projekt ustawy o mobilizacji, który wejdzie w życie 18 maja, zawiera informacje o poborowych za granicą. Zgodnie z prawem mężczyźni w wieku poborowym (od 25 roku życia) będą mieli 2 miesiące na zarejestrowanie się do służby wojskowej za granicą. W tym celu będą musieli zaktualizować swoje dane osobowe w specjalnym rejestrze za pośrednictwem konsulatu, urzędu poborowego, numeru telefonu lub poczty elektronicznej.

Jeżeli mężczyzna w wieku poborowym nie zaktualizuje swoich danych, zostanie pozbawiony możliwości korzystania z usług konsularnych i może zostać ukarany grzywną. Jednocześnie mobilizacja mężczyzn za granicą będzie możliwa tylko wtedy, gdy sam Ukrainiec powróci na Ukrainę. Po aktualizacji danych mężczyźni nie będą deportowani, gdyż władze nie dysponują takimi narzędziami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał 2 kwietnia br. ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat. Ustawa o mobilizacji przewiduje, że Ukraińcy w wieku poborowym nie będą otrzymywali wezwań, ale jeśli nie zarejestrują się do służby wojskowej, usługi konsularne zostaną wobec nich ograniczone. W ten sposób osoba przebywająca za granicą bez odpowiedniego dokumentu rejestracyjnego nie będzie mogła uzyskać na przykład paszportu.

Portal Politico podał w minioną środę, że od początku wojny, uciekając przed poborem, z Ukrainy wyjechało około 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym. Ministerstwo obrony Ukrainy wezwało mężczyzn, którzy uciekli z kraju po rozpoczęciu rosyjskiej agresji, do powrotu.

ja

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka