Elbląg. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Elbląg. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Kolejne złe wieści dla polskich miast. Masowe zwolnienia w trudnym regionie

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 191
Kolejna firmy zapowiadają masowe zwolnienia pracowników i zamknięcie zakładu w Polsce. I to w regionie, gdzie o pracę nadal jest szczególnie trudno.

Grupowe zwolnienia w Elblągu i Pasłęku

Praktycznie nie ma dnia by zachodnie koncerny nie informowały o planowanych zwolnieniach setek osób. Tym razem tragiczne dla pracowników wieści dotarły z Elbląga i Pasłęka, gdzie pracowników pozbywają się firmy amerykańska i kanadyjska. Warto pamiętać, że Warmia i Mazury należą do tych części Polski, które wprawdzie z trudem podniosły się z olbrzymiego bezrobocia, ale w których znalezienie dobrego pracodawcy cały czas jest trudne.

Amerykański koncern General Electric już w 2022 roku planował restrukturyzację w działającej również w Elblągu spółce GE Steam Power, co miało skutkować zwolnieniem ponad 130 pracowników. Jeszcze rok wcześniej roku GE Power przeprowadziła podobną restrukturyzację w elbląskiej odlewni. Wtedy firma poinformowała o konieczności zwolnienia ok. 30 osób, co miało być spowodowane spadkiem popytu na turbiny parowe do elektrowni węglowych oraz mniejsze zapotrzebowanie na kadłuby żeliwne NP i brak zapotrzebowania na kadłuby SP.


General Electric planuje zamknięcie Odlewni w Elblągu

Teraz General Electric planuje zamknięcie Odlewni w Elblągu, co oznaczania zwolnienie wszystkich pracowników. Cały proces ma potrwać dwa lata. O tym, że GE planuje ograniczenie części działalności w Elblągu, pracownicy dowiedzieli się w styczniu, kiedy rozpoczął się proces informacyjno-konsultacyjny z udziałem przedstawicieli pracowników Pracodawcy GE Power sp. z o.o. w Warszawie na temat projektu zamknięcia Odlewni w Elblągu do końca marca 2025 roku. Zwolnienia w elbląskiej odlewni rozpoczną się w lipcu bieżącego roku. Dobrze płatną pracę straci 166 osób. Jak oficjalnie podano „przyczyną takiej sytuacji jest wygaszenie odlewni staliwa”.

W oświadczeniu GE Vernova w sprawie Odlewni w Elblągu napisano, że „Biorąc pod uwagę niestabilne warunki rynkowe, z jakimi mierzy się firma GE Vernova, analizowane są różne możliwości zapewniające długotrwały zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa i jego pracowników. Ze względu na istniejące wyzwania, opracowano projekt zamknięcia Odlewni w Elblągu i rozpoczęto proces informacyjno-konsultacyjny z przedstawicielami pracowników, zgodnie z wymogami prawnymi. Projekt nie dotyczy innych obszarów działalności firmy w Elblągu. Do czasu zakończenia wymaganych konsultacji nie zostaną podjęte żadne ostateczne decyzje”.


Przewodniczący elbląskiej „Solidarności”: trwają negocjacje z pracodawcą

Zbigniew Koban, przewodniczący elbląskiej „Solidarności” wyjaśnił, że trwają negocjacje z pracodawcą, który o przewidywanych zwolnieniach poinformował zakładowe związki zawodowe, a „firma General Electric skierowała do związków zawodowych oficjalne pismo z informacją, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. W tej chwili związkowcy prowadzą rozmowy z przedstawicielami firmy dotyczące zasad zwolnień, odpraw, działań osłonowych i pomocy dla pracowników”.

Z kolei w pasłęckim oddziale kanadyjskiego zakładu przetwórstwa serów i mleka ICC SERY pracę straci 70 osób. Zwolnienia już się rozpoczęły, a ostatnie wypowiedzenia trafią do pracowników 31 grudnia 2024 roku. Część z nich dostała już wypowiedzenia, a pozostała część odeszła w wyniku tzw. programu dobrowolnych odejść.

"Proponujemy spotkanie z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy"

Katarzyna Piasecka, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu potwierdziła, że urząd został poinformowany o sytuacji w obu firmach. Przekazała, że „wpłynęły zawiadomienia o planowanych zwolnieniach, które dotyczą GE Power. Natomiast jeżeli chodzi o ICC SERY, to zwolnienia już się odbywają i pierwsze bezrobotne osoby rejestrują się w urzędzie pracy. Bezrobotni mogą liczyć na pomoc. Proponujemy spotkanie z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy. Będziemy informować o naszych usługach i ofertach pracodawców. Współpracujemy też z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie. Natomiast punkt doradztwa w Elblągu ma specjalny program dla osób zwolnionych nie z własnej winy. Można tam skorzystać m.in. ze szkoleń”.

Chciałoby się mieć nadzieję, że to ostanie masowe zwolnienia w Polsce, ale czas pokaże, czy rzeczywiście tak będzie.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Elbląg. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka