Podejrzany jest asystentem europosła AfD Maximiliana Kraha (europoseł na zdjęciu). Fot. PAP/DPA/Sebastian Kahnert
Podejrzany jest asystentem europosła AfD Maximiliana Kraha (europoseł na zdjęciu). Fot. PAP/DPA/Sebastian Kahnert

Afera w europarlamencie. Asystent niemieckiego europosła zatrzymany za szpiegostwo

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Parlament Europejski zawiesił asystenta europosła partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) po doniesieniach, że miał on szpiegować na rzecz Chin - poinformowała we wtorek rzeczniczka PE Delphine Colard.

PE zawiesił asystenta europosła partii AfD; miał szpiegować na rzecz Chin

– W następstwie decyzji niemieckich organów sądowych o zatrzymaniu osoby pracującej obecnie jako akredytowany asystent w Parlamencie Europejskim i biorąc pod uwagę powagę doniesień, PE zawiesił tę osobę ze skutkiem natychmiastowym – oświadczyła rzeczniczka.

Dodała, że europarlament „będzie współpracował z właściwymi organami i podejmie odpowiednie działania następcze”.

Współpracownik europosła prawicowo-populistycznej AfD został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin - podały we wtorek media za źródłami w niemieckich służbach bezpieczeństwa. Mężczyźnie zarzuca się przekazywanie informacji z Parlamentu Europejskiego - poinformowała prokuratura.

Według ustaleń mediów podejrzany jest asystentem europosła AfD Maximiliana Kraha.


"Atak od wewnątrz na europejską demokrację"

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser określiła zarzuty o szpiegostwo wobec pracownika jednego z europosłów jako „niezwykle poważne”. – Jeśli potwierdzi się, że w Parlamencie Europejskim prowadzona była działalność szpiegowska na rzecz Chin, to jest to atak od wewnątrz na europejską demokrację – powiedziała Faeser, cytowana przez dpa.

– Odpowiedzialność ponosi również ten, kto zatrudnia takiego pracownika – podkreśliła szefowa MSW, dodając, że sprawę należy dokładnie zbadać.

Media podają, że G., który pracuje jako asystent Kraha, mieszka w Brukseli i Dreźnie. Śledczy podejrzewają, że w tej roli przekazywał informacje o negocjacjach i decyzjach PE chińskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Państwowego (MSS), a także szpiegował chińskich opozycjonistów w Niemczech.

To już drugie zatrzymanie w RFN w ciągu 24 godzin, które może mieć związek z działalnością agentów chińskich tajnych służb. W poniedziałek zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę pod zarzutem kontaktów z chińskimi służbami specjalnymi i szpiegostwa na rzecz ChRL. Według ARD „te dwie sprawy najwyraźniej nie są ze sobą powiązane”.


G. szpiegował chińskich opozycjonistów w Niemczech

Według informacji ARD-Hauptstadtstudio, RBB i SWR, posiadający niemieckie obywatelstwo Jian G. został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek.

Według nich śledczy podejrzewają, że przekazywał informacje o negocjacjach i decyzjach PE chińskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Państwowego (MSS), a także szpiegował chińskich opozycjonistów w Niemczech.

G. jest obywatelem Niemiec od kilku lat, ale ma chińskie korzenie. Przyjechał do Drezna jako student w 2002 r.

W ubiegłym roku portal informacyjny t-online jako pierwszy poinformował o podejrzanych powiązaniach Kraha z Chinami, a także o jego asystencie G. oraz o zakładaniu firm i stowarzyszeń powiązanych z Chinami.

Kiedy Krah dostał się do PE z ramienia AfD w 2019 roku, zatrudnił G. jako swojego asystenta - przypomina ARD.

KW

Źródło zdjęcia: Podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin jest asystentem europosła AfD Maximiliana Kraha (europoseł na zdjęciu). Fot. PAP/DPA/Sebastian Kahnert

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka