fot. NABU
fot. NABU

Polityczne trzęsienie ziemi na Ukrainie. Minister aresztowany

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Wysoki Sąd Antykorupcyjny Ukrainy nakazał w piątek aresztowanie ministra rolnictwa Mykoły Solskiego w związku z zarzutami o nielegalne nabycie gruntów państwowych wartych ok. 7 mln dolarów. Minister w czwartek podał się do dymisji.

Ukraiński minister rolnictwa aresztowany. Sąd wyznaczył kaucję

Sąd wyznaczył kaucję w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów), po wpłaceniu której Solski będzie mógł wyjść z aresztu.

Sędzia Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego przychylił się w piątek do wniosku Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej i zastosował wobec Solskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 60 dni, do 24 czerwca, w ramach postępowania przygotowawczego.

Podczas czwartkowego przesłuchania prokurator Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej zwrócił się do sądu o tymczasowe aresztowanie Solskiego argumentując, że istnieje ryzyko utrudniania przez niego śledztwa, wpływania na świadków oraz ukrywania się przed śledztwem.


Politykowi grozi do 12 lat więzienia

Zdaniem prokuratury "waga przestępstwa" jest powodem do ograniczenia wolności osoby oskarżonej o takie przestępstwo. Ponadto Solski wielokrotnie przekraczał granicę w czasie stanu wojennego. Jak wyjaśnił później jego adwokat, wszystkie przekroczenia granicy były spowodowane podróżą służbową, a jedno - oficjalnie uzgodnionym urlopem.

Prokuratorzy poinformowali w czwartek, że w przypadku udowodnienia winy grozi Solskiemu do 12 lat pozbawienia wolności.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiadomił, że podejrzany w sprawie korupcyjnej Solski podał się do dymisji i jego wniosek będzie głosowany w najbliższym czasie.

Szef resortu podejrzany o korupcję na wielką skalę

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) we wtorek poinformowało, że Solski jest podejrzany o nielegalne wejście w posiadanie ziemi wartej 291 mln hrywien (około 7 mln dolarów). Ponadto miał on usiłować nielegalnie przejąć ziemię o wartości 190 mln hrywien (około 4 mln dolarów).

Solski odrzucił te zarzuty. Oznajmił, że wydarzenia wymienione przez NABU miały miejsce w latach 2017-2018, gdy był adwokatem i nie pełnił funkcji ministra.

MB

Fot. Zatrzymanie ukraińskiego ministra. Źródło: NABU

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka