inskrypcje
W poszukiwaniu woli mocy...
10 obserwujących
294 notki
35k odsłon
  97   0

(241) Tracimy szanse na zdrowe i szczęśliwe życie

Na skutek urazu, choroby, zaburzeń genetycznych, drastycznie niekorzystnych warunków w jakich żyje dziecko (ale i osoba dorosła), w tym diety, np. spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska, żywności, wody, długotrwałym, silnym stresem, ubóstwem, uzależnienia od wirtualu, etc., a także na skutek innych przyczyn kora mózgowa przestaje skutecznie kontrolować, hamować funkcje podwzgórza będącego m.in. ośrodkiem przyjemności, co szczególnie często występuje w przypadku osób, u których stwierdza się istnienie jednego lub wielu genów sprzyjających agresywności (jest ich ok. 40).

Hormonami szczęścia są endorfina, serotonina i dopamina. Serotonina – ogranicza przepływ informacji w mózgu. Jej wysoki poziom utrudnia sprawne myślenie, koncentrację, zapamiętywanie oraz procesy skojarzeniowe. Serotonina odpowiada za reakcję „mam to”.

Poziom serotoniny zależny jest od diety (patrz np. kwas DHA - dokozaheksaenowy), ale jest także uwarunkowany genetycznie. -teanina korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie. Te dwie substancje odgrywają bardzo ważną rolę dla dobrego samopoczucia, kreatywności, czy gotowości do podjęcia się nowych wyzwań. Substancje te biorą również udział w toczących się procesach układu nerwowego, a tym samym wpływają na sen, zdolności motywacyjne czy odczuwanie przyjemności. Wypijanie naparów z matchy poprawia pamięć i koncentrację.

Niski poziom serotoniny może powodować agresywność - http://pl.wikipedia.org/wiki/Serotonina .

Osoby, u których stwierdza się niski poziom serotoniny mają ograniczoną zdolność współdziałania z innymi. Są skłonne do agresji i przemocy wobec innych osób…, ale niski poziom serotoniny obniża poziomu energii… Zrządzeniem i ironią losu jest, iż sprawami przemocy w rodzinie/domowej zajmowała się osoba współzarządzająca Departamentem Pomocy i Integracji Społecznej, która z lubością stosuje wobec personelu mobbing. Czy taka osoba ma kompetencje, by zajmować się tą problematyką? Czy może z personelem, a zwłaszcza z osobami będącymi ofiarami przemocy w rodzinie rzeczowo prowadzić dialog, debatę, rozmowę na temat tego problemu społecznego?

…Ten hormon głównie pośredniczy w tym, jak postrzegasz poziom twoich zasobów w odniesieniu do potrzeb życiowych….

Spożywane pokarmy, materialne zaspokojenie i pozycja społeczna, to wszystko zalicza się do "zasobów", które wpływają na poziom serotoniny w mózgu. Gdy spożywasz pewne pokarmy, serotonina zostaje uwolniona i podnosi twój nastrój do momentu osiągnięcia zadowolenia. Właściwe odżywianie, co w czas galopującej inflacji jest coraz trudniejsze nie jest jedynym istotnym spektrum; zasoby społeczne mają podobny wpływ. Jeżeli utrzymujesz żywe i różnorodne relacje w ramach sieć udanych kontaktów towarzyskich i zajmujesz w nich nie marginalną pozycję (udział we władzy ekscytuje, „rajcuje”, jeśli twoje pomysły dotyczące tego jak troszczyć się o dobro wspólne są realizowane, jeśli twoje doświadczenie jest wykorzystywane, etc.), to także podnosi poziom serotoniny sprawiając, że czujesz się radośnie i jesteś zaspokojony….

Spadki serotoniny utrudniają spanie i obniżają poziom energii… Pozytywnym aspektem zdrowego poziomu serotoniny jest samonapędzanie. Im bardziej pozytywny nastrój, tym bardziej prawdopodobne są zdrowe relacje społeczne, sprzyjające pobudzaniu jeszcze większej ilości serotoniny. Jest to dodatkowa zaleta, która motywuje cię do zdobywania różnorodnych doświadczeń towarzyskich oraz oddala od rzeczy materialnych jako źródła dobrego samopoczucia….

Niestetu, gdy real wypierany jest przez wirtual – utrzymywanie zdrowych relacji społecznym bywa cora trudniejsze.

Lubimy to co podnosi poziom serotoniny, aliści, gdy naszym postępowaniem kieruje uzależnienie, np. od władzy, od pieniędzy, etc. – wówczas przestajemy być wolnymi osobami, bowiem musimy działać, by uzyskać „nagrodę”, bywa nie licząc się z kosztami…

Wydaje się, że tryptofan zmniejsza depresję oraz agresję w społeczeństwie…. niezbędny aminokwas o nazwie tryptofan, który występuje w niektórych rodzajach mięsa, produktach mlecznych i warzywach…(np. kukurydzy, grochu)…”

http://pl.pokerstrategy.com/strategy/psychology/1896/1/

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zwiekszenie-poziomu-serotoniny-2013-12

Serotonina - jej wysoki poziom utrudnia myślenie, koncentrację, zapamiętywanie oraz procesy skojarzeniowe. W 90% produkowana jest przez komórki enterochromatofilne (EC) w błonie śluzowej jelit. Brzmi to może mało romantycznie, ale to głównie komórki układu nerwowego jelit nadają sygnały do mózgu, a nie odwrotnie. Komunikacja jelita–mózg polega głównie na przekazywaniu komunikatów przez nerw błędny z jelit do mózgu, i to aż w 90%. Podsumowując, 90% serotoniny produkowane jest w jelitach, a 90% komunikacji płynie z jelit do mózgu. Czy można więc mieć wątpliwości, kto zarządza naszym nastrojem?

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale