Chevalier Chevalier
1304
BLOG

Przetarg na usługi religijne

Chevalier Chevalier Polityka Obserwuj notkę 27

Za "Gazetą Wyborczą"

W kwietniu prezydent [Gdańska] Paweł Adamowicz (PO) przekazał kurii metropolitalnej za 28 tys. zł wartą 2,8 mln działkę w południowej dzielnicy miasta - pod budowę kościoła pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Mieszkańcy byli zaskoczeni, ponieważ plan zagospodarowania przewidywał w tym miejscu usługi. Urzędnicy wytłumaczyli, że będą to usługi religijne.

Usługi religijne...Oryginalna nazwa, zważwyszy na jej autorów, zapewne porządnych, konserwatywnych, bogobojnych mieszczan. "Usługi religijne" tutaj to nie synonim czy ekwiwalent "posług religijnych". Urzędnicy gdańskiego magistratu obcowanie z Sacrum, powtórzenie Ofiary, transsubstancjację, sakramenty - sprowadzili do rangi zwykłej usługi, usługi w sensie jak najbardziej komercyjnym, takiej samej jaką mógłby oferować dowolny sklep lub restauracja, albo inwestor drogowy. Jak to nam postępuje laicyzacja.
 
Ale skoro kult religijny miałby być rodzajem usług, to zauważyć należy, że usługi takie, w szerokim zakresie, i w zróżnicowanym asortymencie, świadczone są również dla instytucji publicznych, od Prezydenta RP po dowolny posterunek policji i dowolną szkołę. Czy usługi religijne nie powinny wtedy podlegać prawu o zamówieniach publicznych? Czy nie powinny być przedmiotem przetargów? Przykładowo, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpisuje przetarg na świadczenie usług religijnych dla najwyższych władz państwowych RP na okres pięciu lat; kto wygra, ten świadczy. Może się zdarzyć, że najlepszą, również cenowo, ofertę, przedstawi np. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Albo Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Albo Muzułmański Związek Religijny w RP. Wówczas religijna oprawa uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych RP sprawowana byłaby przez pastora, rabina lub muezzina. Jako osoby prywatne prezydent, premier, ministrowie, parlamentarzyści oczywiście mogliby brać udział w nabożeństwach swych wyznań. Gdyby przetarg na świadczenie usług religijnych dla szkół w danej gminie wygrała lokalna gmina wyznania mojżeszowego, błogosławienie początku roku szkolnego i modlitwa o łaski Boże dla dziatwy należałyby do rabina.
 
Zbyteczne chyba dodawać, że i miejsca przeznaczone na sprawowanie kultu religijnego, tj. na usługi religijne, powinny podlegać procedurze przetargowej. Może się wówczas zdarzyć, że w Warszawie powstanie kolejny nowy meczet, i to w samym centrum miasta, o ile gmina wyznania muzułmańskiego przedstawi najlepszą, również cenowo, ofertę zagospodarowania terenu przeznaczonego na usługi religijne.
Chevalier
O mnie Chevalier

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Polityka