0 obserwujących
17 notek
5852 odsłony
  418   4

Nacjonalizm rosyjski - kilka słów na temat......

Szczerze mówiąc to nie miałem specjalnie ochoty na pisanie tego tekstu, bowiem w dyskusjach dotyczących spraw bieżących to emocje biorą zazwyczaj górę nad rzetelną wiedzą i oceną sytuacji.
Nakłonił mnie jednak do napisania kilku słów wczorajszy tekst Macieja Kucharczyka w "Gazecie Wyborczej" na temat Aleksandra Dugina i jego wpływu na politykę Kremla. Jest rzeczą zrozumiałą, że po zamachu w Moskwie, w którym zginęła jego córka, Daria, pojawiło się mnóstwo tekstów w mediach głównego nurtu na temat Aleksandra Dugina i jego poglądów. Ogólnie mówiąc, przedstawia się go jako głównego ideologa Kremla oraz guru Putina.  Jest rzeczą oczywistą, że masowe media muszą natychmiast reagować i kontrolować przepływ informacji oraz wbić do głowy gotowe sformułowania na temat poglądów Dugina, aby inteligencja z dyplomami wiedziała, co ma mówić podczas dyskusji na temat Rosji w czasie obiadu u cioci na imieninach.
Jednak w tekście Kucharczyka padają zupełnie odmienne tezy i opinie od powszechnie formułowanych. Znaczna cześć teksu to wywiad z prof. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Profesor Legucka stwierdza m.in.:

"Dugin to nie jest żaden "mózg Putina", czy jego "bliski sojusznik". Jego rola jest często przeceniana i opacznie rozumiana".

Nie jest celem tej notatki kolejna analiza myśli filozoficznej i politycznej Dugina. Napisał on kilkadziesiąt książek, tysiące artykułów, wydano wiele tomów omawiających jego poglądy - każdy może sam przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie.


Prace Dugina znane są od lat, jego "Czwarta Teoria Polityczna" została chyba nawet wydana w języku polskim, ale prawdopodobnie mało kto ją czytał. Jedną z bardziej znanych jego ostatnich publikacji jest  "Manifest Wielkiego Przebudzenia" w którym szczegółowo przedstawia swoje poglądy na temat globalizmu, współczesnego liberalizmu i kreśli sposoby przeciwstawienia się "Wielkiemu Resetowi" Klausa Schwaba - proces ten nazywa Dugin "Wielkim Przebudzeniem" (Great Awakening). Hasło to padło kilka lat temu w programie "Infowars"  Alexa Jonesa,  redaktora alternatywnego kanału telewizyjnego i zostało przyjęte przez amerykańskich antyglobalistów.
Jak napisał Dugin:  "Wielkie Przebudzenie”, aby ocalić narody i społeczeństwa, powinno wychodzić od wielobiegunowości. Nie oznacza ono ocalenia samego Zachodu, ani nawet ocalenia od Zachodu wszystkich innych. Jest ono uratowaniem ludzkości – i zachodniej, i niezachodniej – od totalitarnej dyktatury liberalnych elit kapitalistycznych. A tego samodzielnie nie są w stanie zrobić ani ludzie Zachodu, ani ludzie Wschodu. Tutaj trzeba działać wspólnie. „Wielkie Przebudzenie” zakłada powstanie międzynarodówki ludów przeciwko międzynarodówce elit."

Tezy przedstawione w Manifeście są niejako kontynuacją myśli zawartych w "Czwartej Teorii Politycznej" i koncepcji Radykalnego Podmiotu. Stanowią one swojego rodzaju nową ideologię, która ma być wskazówką i drogowskazem dla wewnętrznej polityki rosyjskiej, ale głównie koncepcją nowej ideologii światowej, której podstawą jest sprzeciw wobec liberalnej ideologii Świata Zachodniego. Teorie polityczne, którym przeciwstawia się Teoria Dugina to trzy główne teorie polityczne XX wieku: liberalizm, zarówno prawicowy jak i lewicowy (Dugin wyjaśnia różnicę między nimi), komunizm (obejmujący marksizm, socjalizm i socjalliberalizm) oraz faszyzm (obejmujący faszyzm narodowy, ale także frankizm, peronizm, i syndykalizm). Każda z tych teorii miała swój centralny temat ideowy: w komunizmie była to klasa, w faszyzmie - państwo, naród lub rasa, a w liberalizmie - jednostka niepodlegająca żadnym ograniczeniom.

Jak napisał Dugin:  "Przesłanką (Czwartej Teorii Politycznej) staje się niezgoda. Niezgoda na post-liberalizm jako uniwersalną praktykę, na globalizację, na postmodernizm, na "koniec historii", na status quo, na inercjalny rozwój fundamentalnych procesów cywilizacyjnych początków XXI wieku".

W "Podstawach geopolityki" Dugin snuje rozważania geopolityczne  przedstawiając wizję zwarcia dwóch cywilizacji: "cywilizacji morza" (atlantyckiej) utożsamianej z cywilizacją zachodnią oraz "cywilizacji kontynentalnej" utożsamianej z duchowymi wartościami Eurazji. Inaczej mówiąc, Czwarta Teoria Polityczna przedstawia projekt krucjaty przeciwko Europie liberalnej, bezideowej, multikulturalnej. Nowa Europa miałaby być wspólnotą wielu narodów, szanująca tradycję, rodzinę, wartości duchowe Wschodu i Zachodu. Dugin szczegółowo opisuje rolę Rosji, ale także np. Niemiec i Francji w tym procesie. Dugin nie widział niezależnego miejsca dla krajów dawnego "bloku wschodniego" (Europy Środkowej) w tym Polski - uważał, że mamy powrócić w strefę interesów i kontroli Moskwy. Tutaj najchętniej cytuje się fragment z jego  rozważań  o pakcie Ribbentrop-Mołotow - Dugin stwierdził, że należało przestrzegać  ustaleń paktu Ribbentrop – Mołotow, co zapobiegłoby konfliktowi między Rosją a światem anglosaskim. Postulował dlatego konieczność podpisania nowego „paktu Ribbentrop – Mołotow” w celu stworzenia bezpośredniej granicy pomiędzy Rosją i „Starą Europą”.
Kluczowe znaczenie w rozważaniach Dugina ma Ukraina, której odmawia prawa samodzielnego bytu i suwerenności. Dzieli on Ukrainę na dwie części - Zachodnią i Wschodnią - i w zasadzie każda z tych części powinna wcześnie czy później znaleźć się pod kontrolą Moskwy.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale