0 obserwujących
26 notek
25k odsłon
  77   0

Sondaże a wyniki wyborów - u sąsiadów 12.06.2010

Nieoficjalne wyniki wyborów parlamentarnych na Słowacji pokazują doskonale m.in. to - o czym wielu mówi także tu na Salonie24.pl -  że wielkości podawane przez firmy sondażowe, bardzo odbiegają od rezultatów osiąganych w wyborach. I że raczej nie jest to różnica mieszcząca się w granicach błędu pomiarowego. (Do parlamentu wejdzie 6 partii w miejsce sondażowych 8).

Zaskakuje, że nawet rezultaty prognoz wyników wyborczych podawane przez te firmy (tu przykłady prognoz firmy MVK) po zamknięciu lokali wyborczych, potrafią się różnić od prawdziwych nawet o 1/4. Wg nich Smer uzyskał 28%, gdy w rzeczywistości było to aż 34,79% - czyli zamiast prognozowanych 49 dostanie 62 miejsca w 150 osobowym parlamencie. (Czyżby ankietowani aż tak bardzo wstydzili się oddania głosu na tę partię?)

Natomiast SMK zamiast prognozowanych 5,8% (wg drugiej firmy - Focus, miała zyskać nawet 6,3% głosów) uzyskało 4,33%, i zamiast 10 mandatów nie dostanie żadnego.

O tym jak bardzo różnią się prognozy przedwyborcze od wyników wyborów, pokazuje to, że w tych wyborach przepadły dwie "pewne" i "zasłużone" partie parlamentarne. Do parlamentu nie wejdzie wspomniana już SMK (koalicja słowacko-węgierska) ani też HZDS (która zamiast sondażowych 5-7% ,dostała tylko 4,32%). Pojawia się tam natomiast dwie nowe partie Most-Hid (Węgrzy) - 8,12% (14 mandatów) i SaS (Sloboda Solidarita) - 12,14% (22 mandaty).

Widać też jak bardzo niedoszacowana była "zwycięska" SDKU (sondaże 11,7% - w wyborach 15,42% co przekłada się na 28 mandatów), zaś przeszacowana była KDH (w miejsce sondażowych 11,4%  dostała tylko 8,52%).

Inna sprawa że taki dobry wynik Smeru (czyli słowackiego PO), to jednak przegrana dla dotychczasowego premiera Słowacji - Roberta Fico, który w ostatnim roku tak fundował i "ofiarnie" otwierał boiska sportowe w różnych regionach Słowacji (i to otwierał nawet takie, które działały już od 2 lat, ale wcześniej nie zostały uroczyście przez niego otworzone)...

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale