0 obserwujących
58 notek
37k odsłon
464 odsłony

Miśkiewicz: Nadal umierają pacjenci w szpitalach ukraińskich

Wykop Skomentuj3

Od dwóch dni walczymy z bezdusznością urzędników, którzy odmawiają refinansowania pobytu w szpitalu rannych Ukraińców. Kilka godzin temu na stronie MSW pojawił się komunikat o następującej treści:

„121 Ukraińców rannych podczas starć na Majdanie korzystało z pomocy medycznej organizowanej przez rząd polski (MSZ, MSW, MON, MZ). Pomocą zostały objęte osoby zakwalifikowane przez MSZ lub Straż Graniczną bezpośrednio na polskiej granicy. Leczenie jest realizowane przez wieloprofilowe szpitale MSW, które w przypadku braku możliwości realizacji koniecznych procedur medycznych mogą zlecać je innym placówkom medycznym. Hospitalizowanych jest nadal 59 obywateli Ukrainy. Ich leczenie będzie kontynuowane i finansowane z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Od tragicznych wydarzeń w Kijowie minęły już niemal trzy tygodnie i od tego czasu osoby poszkodowane w starciach na Majdanie były sukcesywnie hospitalizowane w polskich szpitalach. W związku z tym, że obecnie obywatele Ukrainy mogą być już bez przeszkód i dodatkowych ryzyk leczeni w ukraińskich placówkach służby zdrowia, koordynatorzy akcji, w tym MSZ, nie zakładają już konieczności przyjmowania nowych pacjentów z Ukrainy.
Środki finansowe za świadczenia zdrowotne oraz transport sanitarny obywateli Ukrainy, którzy zostali do tej pory zakwalifikowani przez MSZ lub MSW na leczenie w Polsce, zostaną przekazane na podstawie wystawionych faktur. Zapłata zostanie dokonana w terminie 30 dni od otrzymania faktury wraz z rozliczeniem. MSW wystąpi o refundację całości kosztów leczenia obywateli Ukrainy z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Minister Spraw Wewnętrznych wystąpił już z pierwszym wnioskiem do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o przyznanie środków na ten cel na kwotę 780 tys. zł”.

No cóż wiele osób powie, że słusznie bo przecież kolejki, nasi obywatele powinni być w pierwszej kolejności itp. Mógłbym rozebrać to oświadczenie na czynniki pierwsze i wykazać jego piramidalna głupotę i krótkowzroczność, ale szkoda czasu. Napiszę tylko o jednej rzeczy, która się narzuca. Jest ono w sposób obrzydliwy kłamliwe. I nie chodzi mi o kwestię obiecanek ze strony rządu i premiera dotyczących tego co można byłoby streścić w słowach że pomagamy i pomagać będziemy. Chodzi mi o kwestię wynikającą z pisma Pani Wojewody Podkarpackiej gdzie jest napisane ni mniej ni więcej: „..z dniem 2 marca br. ww. lista poszkodowanych została zamknięta, zakończył się więc proces przyjmowania osób poszkodowanych z terenu Ukrainy, celem hospitalizacji, z możliwością uzyskania ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych zwrotu kosztów udzielonych świadczeń”. Czyli, że decyzja została podjęta nie dzisiaj kiedy „minęły już prawie trzy tygodnie” ale dokładnie 10 dni wcześniej kiedy nie minęły jeszcze dwa tygodnie, a konkretnie dziesięć dni po tragicznym czwartku. Uważam, ze jest to skandal. Operuje się kwotą 780 tysięcy co ma zrobić na opinii publicznej wrażenie. Ale zapytajmy mędrców z MSW jaką kwotę muszą wyasygnować Amerykanie na wysłanie 300 żołnierzy oraz samolotów, które maja zabezpieczyć Polskę. Powiem szczerze nie znam tej kwoty, ale są to dziesiątki milionów i to nie złotych, ale dolarów. Nie możemy domagać się od innych solidarności, jeżeli jej sami nie okazujemy. Dzisiaj umarła jedna osób leczonych w Polsce. Nadal umierają pacjenci w szpitalach ukraińskich. Do Niemiec w ciągu ostatnich dni trafiły cztery osoby czekające na leczenie w naszym kraju. Sam jestem w posiadaniu listy osób które nie mają szans na rehabilitację i dalsze leczenie na Ukrainie - wśród nich jest siedemnastoletni chłopak, który bez specjalistycznej operacji straci słuch. Może należałoby posłać mu oświadczenie ministerstwa to mu się stan zdrowia poprawi? A co się stanie jeżeli nieobliczalny Putin wkroczy na Ukrainę i będziemy mieli tysiące rannych i dziesiątki tysięcy uchodźców? Czy wtedy ministerstwo też napisze, że wydało już ileś pieniędzy i nie stać nas na więcej. Wydaje mi się, że sytuacja z Ukrainą powinna nas, jako społeczeństwo nauczyć jednego - musimy brać sprawy w swoje ręce i nie wierzyć w obietnice rządzących. I nie usprawiedliwiajmy się, że polityka nas nie interesuje, bo niestety to czy my się nią interesujemy czy nie, nie ma znaczenia, bo ona interesuje się nami. A rząd? To powiedział klasyk Urban: rząd się sam wyżywi.

Przemek Miśkiewicz

PS
Lista kilku rannych z Majdanu:

Besarab Roman (Басараб Роман Ігорович)
Rocznik: 1991
Diagnoza: Ciężki zamknięty uraz czaszki i mózgu, krwiak, złamanie kości czaszki.
Potrzebna: Rehabilitacja w ośrodku neuro-rehabilitacyjnym.
Kontakt: +380503739333 – tato Igor
Transportowanie: Siedzący, można w samochodzie (ze Lwowa).
Paszport: jest.
Znajduje się: Lwów

Żuk Jurij (Жук Юрій Олексадрович)
Rocznik: 1982
Diagnoza: Zamknięty uraz czaszki i mózgu. Stłuczenie mózgu. Lewostronne wertebrogenne uszkodzenie korzeni rdzeniowych z silnym bolesnym syndromem. Uraz powybuchowy, problemy z kręgosłupem. Ucisk nerwu w nodze. Ciężki stan psychiczny.
Potrzebna: Potrzebuje leczenia i rehabilitacji.
Kontakt: +38093 88890 - żona Chrystyna Jesejkina.
Transportowanie: Leżący, można w samochodzie (ze Lwowa)
Paszport: jest.
Znajduje się: Lwów

Kowalczuk Petro (Ковальчук Петро Григорович)
Rocznik: 1967
Diagnoza: złamanie prawej łopatki, uszkodzenie kręgosłupa, złamanie żeber, wylotowea rana postrzałowa lewego płuca dolnej części.
Potrzebna: Rehabilitacja
Kontakt: +38098 7764695 – siostrzenica Lesia, +38050 2116362, +38050 5927008 lekarz Włodzimierz Kazymyrowicz
Transportowanie: leżacy
Paszport: jest
Znajduje się: Iwano-Frankiwsk

Ajsin Szamil (Айсін Шаміль Шамільович)
Rocznik: 1960
Diagnoza: rana postrzałowa brzucha, uszkodzenie jelit. Nosi bandarz.
Potrzebna: Rehabilitacja, badania
Kontakt: +38093 7673515 żona Łudmyła, +38093 1574223 koordynator Mykoła
Transportowanie: Leżący
Paszport: jest
Znajduje się: Kijów

Melnyk Anatolij (Мельник Анатолій Миколайович)
Rocznik: 1965
Diagnoza: Uszkodzenie kolana, syndrom powybuchowy, rogresywne pogorszenie wzroku, spadek słuchu, uszkodzenie ścięgien na nogach.
Potrzebna: Badania, rehabilitacja
Kontakt: +38096 9588889 osobisty
Transportowanie: Siedzący
Paszport: jest
Znajduje się: Kijów

Żytnij Dmytro (Житній Дмитро Володимирович)
Rocznik: 1969
Diagnoza: wstrząs mózgu, otłuczenie nóg, uszkodzenie lewego kolana. Bóle głowy, cierpnie lewa strona (noga i ręka), otyłość 115 kg.
Potrzebna: badania, rehabilitacja
Kontakt: +38050 7427488 osobisty
Transportowanie: Siedyacz
Paszport: jest
Znajduje się: Kijw

Lepecha Iwan (Лепеха Іван Васильович)
Rocznik: 1991
Diagnoza: pourazowe perforatywne zapalenie średniego ucha - lewa strona, pourazowe ostre zapalenie trąbki słuchowej, prawa strona. Rana postrzałowa nogi.
Potrzebna: potrzebna operacja zamknięcia perforacji błony bębenkowej.
Kontakt: +38050 4351920 koordynator Anatoli, +38050 4905808 lekarz Larysa.
Transportowanie: Siedzący
Paszport: jest
Znajduje się: Równe

Chyłobokyj Igor (Хилобокий Ігор Віталійович)
Rocznik: 1988
Diagnoza: Zamknięty uraz czaszki i mózgu, krwotoczne stłuczenie lewej czołowo-ciemieniowej części mózgu. Zamknięte ułamkowe złamanie V kości śródręcza prawej ręki. Nałożono gips.
Potrzebna: Rehabilitacja
Kontakt: +38098 7222007
Paszport: jest
Znajduje się: Czerkasy 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości